eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberataki DDoS: Polska celem nr 1

Cyberataki DDoS: Polska celem nr 1

2024-02-23 10:18

Cyberataki DDoS: Polska celem nr 1

Liczba ataków DDoS w Polsce rekordowa © profit_image - Fotolia.com

Analitycy Check Point Research przedstawili swoje prognozy dotyczące cyberbezpieczeństwa w nadchodzących miesiącach i niestety nie należą one do najbardziej optymistycznych. W 2024 roku straty wygenerowane przez cyberataki mają kosztować świat 9,5 biliona dolarów, a rok później podskoczyć o kolejny bilion USD. Spokojnie nie będzie również w naszym kraju, w którym już teraz liczba cyberataków DDoS jest wręcz rekordowa.

Przeczytaj także: 5 trendów w cyberbezpieczeństwie na 2024 rok

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Po jakie narzędzia najchętniej sięgają cyberprzestępcy?
  • Jak dużym zagrożeniem jest ransomware?
  • Co jest nadzieją dla cyberbezpieczeństwa?

Eksperci firmy Check Point ujawnili podczas konferencji CPX w Wiedniu, że cyberprzestępczość będzie kosztować świat 9,5 biliona dolarów w 2024 roku. Gdyby mierzyć ją jako kraj, cyberprzestępczość byłaby trzecią co do wielkości gospodarką świata, po USA i Chinach. W zeszłym roku globalne koszty szkód spowodowanych cyberprzestępczością wynosiły 18 milionów dolarów co minutę i będą rosły o 15 procent rocznie w ciągu najbliższych dwóch lat, osiągając 10,5 biliona dolarów rocznie do 2025 roku.

fot. profit_image - Fotolia.com

Liczba ataków DDoS w Polsce rekordowa

Polska wg Check Pointa doświadcza ponad 1000 cyberataków na organizację w tygodniu i stała się jednym z najbardziej atakowanych krajów metodą DDoS.


Wg najnowszego raportu bezpieczeństwa opublikowanego przez Check Point Research, cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane techniki, wykorzystując m.in. luki typu zero-day, w celu przeprowadzenia kolejnych ataków dla okupu (ransomware). Tylko w 2023 roku odnotowano ponad 5000 ofiar jawnych ataków dla okupu - to wzrost o 90-proc. w porównaniu do 2022. Ransomware stanowi dziś już 10 proc. wszystkich szkodliwych programów atakujących sieci komputerowe na świecie.

2024 Cyber Security Report sugeruje również dalszy rozkwit haktywizmu. W ostatnim roku nasiliła się jego odmiana wspierana przez państwa (np. Rosję), która bierze udział w działaniach cybernetycznych związanych z konfliktami geopolitycznymi. Użycie niszczycielskich wiperów, w celu uzyskania maksymalnego efektu podkreśla ewoluujący charakter cyberwojny.
W epoce nieustannych innowacji w cyberprzestępczości i narastających napięć z udziałem podmiotów powiązanych z państwami i haktywistów na całym świecie, organizacje muszą się przygotować na rosnące zagrożenia. Inwestowanie w silniejsze zabezpieczenia z solidnymi środkami bezpieczeństwa cybernetycznego opartymi na sztucznej inteligencji i dostarczanymi w chmurze to klucz do skutecznej ochrony przed ewoluującymi zagrożeniami – zapewnia Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w Check Point Software.

Tymczasem Polska, która wg Check Pointa doświadcza ponad 1000 cyberataków na organizację w tygodniu, stała się jednym z najbardziej atakowanych krajów metodą DDoS.
Ostatnie tygodnie wskazują, że jesteśmy najbardziej atakowanym krajem na świecie - wskazuje w programie "Didaskalia" gen. dyw. Karol Molenda. - Nasi analitycy, bazując na danych od partnerów, zdefiniowani i zauważyli, że - jeżeli chodzi o jeden z typów ataków, czyli tak zwany atak DDoS - ostatnie tygodnie wskazują, że jesteśmy najbardziej atakowanym krajem na świecie – ujawnia ekspert cytowany przez Wirtualną Polskę.

Pośród tych narastających zagrożeń sztuczna inteligencja (AI) jawi się jako nadzieja dla bezpieczeństwa, rewolucjonizując sposób, w jaki zapobiega się zagrożeniom cybernetycznym. Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji już teraz oferują niezrównane możliwości wykrywania i łagodzenia zagrożeń, dzięki czemu organizacje mogą być o krok przed przeciwnikami – zaznaczają autorzy 2024 Cyber Security Report.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: