eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępcy to już nie są "zwykli" hakerzy

Cyberprzestępcy to już nie są "zwykli" hakerzy

2024-02-15 12:23

Cyberprzestępcy to już nie są "zwykli" hakerzy

W Polsce hakerzy najczęściej atakują z użyciem Qbota © Focus Pocus LTD - Fotolia.com

Check Point Research przedstawił najświeższą listę zagrożeń cybernetycznych. Po raz pierwszy opublikowane zostało również zestawienie najbardziej popularnych grup oprogramowania ransomware. Oto, jak w ostatnim czasie ewoluowały cyberataki i aktywność cyberprzestępców.

Przeczytaj także: Więcej cyberataków na polskie firmy w grudniu 2023

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Która z grup ransomware okazała się ostatnio najaktywniejsza?
  • Co było najczęściej wykorzystywaną luką?
  • Czym charakteryzuje się VexTrio?

Specjaliści bezpieczeństwa cybernetycznego z Check Point Research opublikowali nową listę najczęstszych zagrożeń w cyberprzestrzeni. W pierwszym miesiącu 2024 roku ponownie królował FakeUpdates, tzw. downloader napisany w JavaScript, który dostarcza na komputery kolejne paczki złośliwego oprogramowania. Program ten wpłynął na ok. 4% wszystkich sieci na świecie. Zaraz za nim, z wpływem na poziomie 3%, ulokował się wielofunkcyjny Qbot, który jednocześnie jest najczęściej wykrywanym malwarem w Polsce (2,05% polskich sieci). Ostatnie miejsce podium zajął Formbook z wpływem na 2% sieci firmowych na świecie.

fot. Focus Pocus LTD - Fotolia.com

W Polsce hakerzy najczęściej atakują z użyciem Qbota

Qbot jest najczęściej wykrywanym malwarem w Polsce (2,05% polskich sieci).


Po raz pierwszy indeks Check Pointa zawiera ranking najpopularniejszych grup oprogramowania ransomware oparty na aktywności z ponad 200 witryn. W zeszłym miesiącu najbardziej aktywną grupą była LockBit3, odpowiedzialna za 20% ataków. LockBit3 wziął odpowiedzialność za kilka znaczących incydentów w styczniu, w tym atak na sieć kanapek Subway i szpital Saint Anthony w Chicago.
Najczęściej wykorzystywaną luką była „Command Injection Over HTTP”, która dotknęła 44% organizacji na całym świecie, a najczęściej atakowaną branżą edukacja i badania.

Nowe odkrycie na horyzoncie


W styczniu badacze Check Point Research zidentyfikowali nowy system dystrybucji ruchu (TDS) o nazwie VexTrio, który pomagał ponad 60 podmiotom stowarzyszonym za pośrednictwem sieci obejmującej ponad 70 000 zaatakowanych witryn. Aktywny od co najmniej 2017 r. VexTrio współpracuje z dziesiątkami partnerów w celu rozprzestrzeniania złośliwej treści za pośrednictwem zaawansowanego TDS. Korzystając z systemu podobnego do legalnych marketingowych sieci afiliacyjnych, działania VexTrio są często trudne do wykrycia i pomimo ponad sześciu lat aktywności, skala jego działalności pozostaje w dużej mierze niezauważona.

Dzieje się tak dlatego, że nie za bardzo można go powiązać z konkretnymi aktorami zagrażeń lub łańcuchami ataków, czyniąc go jeszcze poważniejszym zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa ze względu na rozległą sieć i zaawansowane operacje.
Cyberprzestępcy ewoluowali od zwykłych hakerów do swoistych architektów oszustw, a VexTrio to przykład komercjalizacji branży – mówi Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w Check Point Software. - Aby zachować bezpieczeństwo, użytkownicy i organizacje powinny traktować priorytetowo regularne aktualizacje bezpieczeństwa, stosować solidną ochronę punktów końcowych i rozwijaj kulturę dobrych praktyk w Internecie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: