eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 44/2006 (30.10-05.11.2006)

Tydzień 44/2006 (30.10-05.11.2006)

2006-11-04 22:54

Przeczytaj także: Tydzień 43/2006 (23-29.10.2006)

  • Według Eurostatu inflacja w strefie euro wyniosła w październiku 1,6% r/r (wobec 1,8% r/r we wrześniu).
  • Październikowa stopa bezrobocia w Niemczech (z uwzględnieniem czynników sezonowych spadła do 10,4% z 10,6% we wrześniu). Jest to najniższy poziom bezrobocia w Niemczech od połowy 2004 roku.
  • Hiszpania na dwa lata (od 1.01.2007) nie przyzna swobodnego dostępu do swego rynku pracy Bułgarom i Rumunom po ich wejściu do Unii Europejskiej.
  • W ciągu roku DaimlerChrysler w niemieckich zakładach Mercedes Car Group zmniejszy za odszkodowaniem zatrudnienie o 9,3 tys. osób. Obecnie pracuje w nich ponad 177 tys. osób.
  • Rurociąg pomiędzy portami bułgarskim (Burgas) – greckim (Alexandropulis), którym popłynie kaspijska ropa (o długości 280 km i kosztach ok. 900 mln euro) będzie kontrolowany przez kapitał trzech rosyjskich firm Transneft, Rosneft i Gazprom Neft. Połączy on Morze Czarne z Morzem Egejskim. Rocznie rurociąg przetransportuje 35 mln ton ropy.
  • Gazprom zamierza zwiększyć inwestycje z tegorocznych, które są na poziomie 13,9 mld USD do 19,8 mld USD w 2007. Na przygotowanie do eksploatacji złóż Sztokmana (na Morzu Barentsa) przeznaczono 600 mln USD, a 6,4 mld USD na zakupy aktywów energetycznych w Rosji, na Ukrainie i w Hiszpanii. Plan inwestycyjny do 2009 r. przewiduje inwestycje o wartości 68 mld USD, przede wszystkim w rurociągi i technologie eksploatacji złóż.
  • Rosja zaczęła budowę gazociągu do Południowej Osetii, samozwańczej republiki w Gruzji. Komentatorzy podkreślają, że jest ona realizowana bez zgody rządu w Tibilisi, który uważa ją za nielegalną. Rurociąg połączy sieć gazową w Północnej Osetii (wchodzi ona w skład Federacji Rosyjskiej) ze zbuntowaną republiką gruzińską. Rurociąg będzie miał długość 163 km i rozpocznie pracę w przyszłym roku. Gazociąg do Południowej Osetii byłby niezależny od obecnego systemu gruzińskich gazociągów. W ubiegłym roku gazociąg z Rosji do Gruzji został uszkodzony i dostawała ona gaz z Iranu. W tym roku Iran zawarł umowę handlową z Gazpromem, a dostawy nowym gazociągiem między Azerbejdżanem i Turcją są nieaktualne, bo Azerbejdżan już rozdysponował wszystkie swoje możliwości produkcyjne...
  • Największa w Rosji grupa hutnicza Siewierstal zadebiutuje na londyńskiej giełdzie. Oferowane będą akcje o wartości ok. 12 mld USD.
  • Stosunki polityczne i gospodarcze Rosji z Gruzją są złe. Do dziś obowiązuje blokada połączeń komunikacyjnych z Gruzją, wstrzymane jest wydawanie wiz gruzińskim obywatelom, a liczni obywatele tego kraju są deportowani z Rosji. Obecny jej wynik jest rezultatem wzrastających napięć w stosunkach dwustronnych od ogłoszenia wyników wyborów w Gruzji w 2004 roku. Ostatnim elementem w ciągu zdarzeń w tych stosunkach jest stanowisko Gazpromu w sprawie cen gazu na 2007 rok. Gazprom chce narzucić cenę taką, jaką płaci Zachodnia Europa, czyli 230USD/1000 m³ gazu (dotąd Gruzja płaciła 110 USD).
  • By przystąpić do Unii Bułgaria musiała zobowiązać się do zamknięcia 2 reaktorów elektrowni atomowej w Kozłoduju. W związku z tym teraz zmniejsza ona eksport swojej energii. Na europejski rynek powróci Bułgaria dopiero po oddaniu do użytku w 2011 pierwszego reaktora w nowej elektrowni w Belene (buduje ją rosyjski Atomstrojeksport, a wartość inwestycji wynosi ok. 4 mld euro).
  • Fińska Nokia po sukcesie na rynku telefonii komórkowej wchodzi na rynek nawigacji samochodowej. Jej Nokia 330 Auto Navigation z elektroniczną mapą Europy (uzyskaną od holenderskiej firmy Route 66) nie odbiera połączeń telefonicznych i kosztuje netto 360 euro.
  • Vodofon to brytyjski koncern telekomunikacyjny, który zajmuje pierwszą na świecie pozycję na rynku telefonii komórkowej i satelitarnej. Jej giełdowa wartość wynosi dziś 137 mld USD. Rosyjski koncern Alfa-Group zamierza kupić 20% jego udziałów za 29 mld USD.
  • Kolejna fuzja firm w Rosji. Tym razem z połączenia górniczych spółek TVEL i Techsnabexport (TSE) ma powstać trzeci co do wielkości producent uranu na świecie. W nowej firmie zagraniczni inwestorzy będą mogli mieć tylko mniejszościowy pakiet akcji.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CHINY-FRANCJA CZYLI O TYM, ŻE POLITYKA TO ZAJĘCIE TYLKO DLA PRAGMATYKÓW

W latach 70-tych XX w. po dekadach izolacji gospodarczej Chin dokonała się zasadnicza zmiana. Została ona zapoczątkowana w 1978 r. reformami Deng Xiaopinga. Wspólnota Europejska dostrzegła nowy klimat polityczny w tym kraju i duże szanse we współpracy gospodarczej. Formalne stosunki pomiędzy Wspólnotą Europejską, a Chinami zostały zapoczątkowane jeszcze w latach 70-tych XX w. w formie porozumienia między EWG a Chińską Republiką Ludową. Wspólne porozumienie dotyczące współpracy o charakterze gospodarczym podpisano dopiero w 1985 r.

Od rozpoczęcia chińskich reform w 1978 r. obrót towarowy (export + import) wzrósł ponad 60-krotnie i w 2005 r. osiągnął wartość 209,9 mld EUR. Unia Europejska, wyprzedzając USA i Japonię, jest dla Chin największym partnerem handlowym odpowiadając za 16,3% całego obrotu towarowego.

Jeszcze w latach 80-tych Unia miała nadwyżkę w handlu z Chinami, jednak obecnie saldo wymiany handlowej ma charakter ujemny i w dalszym ciągu powiększa się. Według publikacji statystycznych Eurostatu w 2005 r. całkowite obroty handlu towarowego pomiędzy UE i Chinami osiągnęły rekordową wartość 209,9 mld EUR, tworząc deficyt powyżej 106,3 mld EUR. Chiny odpowiadały za 13,4% importu EU i jedynie przyjęły do siebie 4,9% unijnego eksportu.

W tych warunkach Unia przygotowuje się do podpisania nowego porozumienia o współpracy z Chinami. Warto przypomnieć, że niedawno Komisja Europejska przyjęła projekt "Strategii kontaktów z Chinami", który na czołowym miejscu zamieszczona jest deklaracja, że prawa człowieka pozostają "priorytetem w stosunkach Chiny - UE". Praktyczną weryfikację tej deklaracji widzieliśmy podczas ostatniej wizyty prezydenta Francji w Pekinie. Okazało się, że w programie wizyty i w rozmowach prawie cały czas poświęcono handlowi, wzajemnym inwestycjom i ochronie własności intelektualnej, a sprawom praw człowieka poświęcono tylko nieco uwagi w trakcie zamkniętego spotkania przywódców.

Główne wyniki tej wizyty to wielomiliardowe kontrakty dla francuskich firm:
  • Alstom (energetyka i transport kolejowy) - kontrakt na 500 lokomotyw i turbiny dla elektrowni,
  • Airbus (samoloty) - kontrakt na 150 samolotów A320 oraz 20 sztuk A350. Część tego zamówienia zostanie wykonana zbudować w Tianjin pod Pekinem (10 mld euro).
    Wizyta podniosła także notowania Arevy w rywalizacji z Westinghousem o zamówienie na budowę elektrowni atomowych (8 mld euro). Ten gospodarczy pakiet spraw uzupełniło otwarcie nowej fabryki Peugeota w Wuhan.

Dziś zagraniczne wizyty czołowych polityków albo tworzą sprzyjające warunki dla dużych interesów firm, lub w decydującym momencie przechylają szalę na ich korzyść. O tym nie powinni zapominać także polscy politycy, których wizyty zdecydowanie odbiegają od międzynarodowego standardu...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: