eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

2023-02-14 12:44

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? © fot. mat. prasowe

Artykuł sponsorowany

Jesteś właścicielem mieszkania, które planujesz sprzedać, ale jednocześnie nadal spłacasz kredyt hipoteczny? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak w praktyce wygląda kwestia sprzedaży mieszkania objętego hipoteką oraz na co należy zwrócić uwagę na etapie finalizacji tego procesu.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?


Zacznijmy od tego, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by sprzedać mieszkanie własnościowe, które zostało kupione ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego. W takim przypadku – w odróżnieniu od nieruchomości kupionej za gotówkę – zabezpieczeniem dla banku jest wpis hipoteki do księgi wieczystej, choć równocześnie jej prawowitym właścicielem pozostaje kredytobiorca. Od czego zatem zacząć przygotowania do sprzedaży takiego mieszkania?

Sprzedaż mieszkania z hipoteką a podatek


Przede wszystkim musisz pamiętać o kluczowych formalnościach, czyli np. o kwestiach podatkowych. To ważne, zwłaszcza, że sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku w wysokości 19% – jest on odprowadzany od różnicy pomiędzy kwotą zakupu nieruchomości, a ceną jej sprzedaży. Warto mieć na uwadze wspomnianą granicę czasową – jeśli zechcesz sprzedać mieszkanie po upływie więcej niż 5 lat od zakupu, wówczas nie musisz odprowadzić wspomnianego podatku.

Co ważne, istnieje sposób, by uniknąć zapłaty 19% podatku – aby było to możliwe, należy skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej polegającej na zwolnieniu z podatku dochodowego jedynie pod warunkiem, że środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostaną w całości przeznaczone na cele mieszkaniowe. Za cel mieszkaniowy można uznać nie tylko zakup innego mieszkania czy budowę domu, ale także (od stycznia 2022) spłatę kredytu zaciągniętego na sprzedawaną nieruchomość.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?


Jeśli rozważasz sprzedaż mieszkania z kredytem pamiętaj, aby już w ogłoszeniu zamieścić informację o hipotece.

Sprzedaż mieszkania z kredytem – zbierz dokumentację bankową
Musisz liczyć się z koniecznością zgłoszenia się do banku w celu zebrania dokumentów dotyczących kredytu, w których nie zabraknie choćby Twoich danych, wysokości zobowiązania, terminu spłaty kredytu i numeru konta do spłaty hipoteki.

Gdy znajdzie się już potencjalny kupiec, warto zgłosić się do banku po promesę, czyli oświadczenie, że po spłacie kredytu, bank zgodzi się na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Pamiętaj jednak, że taki dokument będzie ważny jedynie przez 30 dni. Po tym czasie musisz wystąpić z ponownym wnioskiem o sporządzenie promesy.

Spisz umowę przedwstępną
Wszystko wskazuje na to, że potencjalny zainteresowany kupi Twoje mieszkanie? W takim razie należy spisać z nim umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, w której to koniecznie należy umieścić informację o hipotece. Dla pewności poprawnego przebiegu całego procesu, umowę przedwstępną dobrze jest spisać u notariusza (nie jest to konieczne, ale da obu zainteresowanym stronom komfort psychiczny, że wszystko przebiega zgodnie z aktualnymi przepisami itd.). W umowie nie może zabraknąć także postanowienia o podziale kwoty ze sprzedaży nieruchomości na dwie transze – nie zapomnij wskazać kont bankowych. Pierwsza posłuży do spłaty kredytu hipotecznego, zaś druga zostanie przelana bezpośrednio na Twoje konto.

Po sprzedaży mieszkania z hipoteką
Po sprzedaży nieruchomości należy zgłosić się do sądu z wnioskiem o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – na tym etapie niezbędne będzie dołączenie oświadczenia banku, który potwierdzi spłatę hipoteki.

Sprzedaż mieszkania z hipoteką i zakup kolejnej nieruchomości


Chcesz sprzedać mieszkanie z hipoteką i zastanawiasz się nad zakupem kolejnego, np. o większym metrażu lub w innym mieście? Jest to jak najbardziej możliwe. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłaby sprzedaż nieruchomości i uzyskanie z niej środków, pokrywających w całości nie tylko hipotekę, ale też koszt nabycia kolejnego mieszkania. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dlatego środki, które pozostaną Ci po sprzedaży nieruchomości i spłaceniu kredytu możesz wykorzystać jako wkład własny niezbędny do uzyskania kolejnego kredytu hipotecznego na zakup nowego mieszkania. Jeśli rozważasz takie rozwiązanie, wejdź na stronę https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-hipoteczny/ i sprawdź aktualne oferty banków, skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej lub porozmawiaj z ekspertem, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

oprac. : materiał partnera

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: