eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Czy ogrzewanie domu ekogroszkiem nadal się opłaca?

Czy ogrzewanie domu ekogroszkiem nadal się opłaca?

2022-12-20 14:31

Czy ogrzewanie domu ekogroszkiem nadal się opłaca?

Czy ogrzewanie domu ekogroszkiem nadal się opłaca? © Gerd Altmann z Pixabay

Komunikat PR

Obecne ceny węgla mrożą krew w żyłach wszystkim posiadaczom pieca na węgiel, jako głównego źródła ogrzewania w budynku. Obecny kryzys energetyczny nie daje zbyt wielu szans i możliwości wyboru lepszej alternatywy. Wiele osób, które nie skorzystały z możliwości wymiany pieca węglowego ma nadal piec na ekogroszek. Czy nadal jest to lepsza opcja ogrzewania domu?

Ekogroszek a inne rodzaje węgla


Na rynku przed kryzysem energetycznym, ale także w czasie jego trwania obecnych jest wiele rodzajów węgla. Obecnie są one co prawda trudniej dostępne i przede wszystkim droższe. Do wyboru jest polski węgiel mający odpowiednie certyfikaty i sprawdzoną kaloryczność, ale także produkty zza wschodniej granicy, które takiego certyfikatu nie mają, a ich jakość jest widocznie gorsza.

Czym właściwie różni się ekogroszek od innych rodzajów węgla? Przede wszystkim jest to paliwo produkowane z wyselekcjonowanego węgla mającego w swoim składzie mniej siarki i popiołu. Dzięki temu spala się niemal zupełnie, nie pozostawiając niespalonego popiołu i nie tworząc spieków koksowych. To wszystko powoduje, że ekogroszek cechuje się znacznie większą kalorycznością. Jest zatem wydajniejszy niż inne rodzaje węgla.

Ekogroszek jednocześnie jest najdroższym rodzajem węgla. Warto jednak dobrze przeliczyć opłacalność jego zakupu, biorąc pod uwagę większą wydajność. Średnio do ocieplenia domu o powierzchni 150 m2 dobrze ocieplonego potrzeba od 2,5 do 3,5 tony ekogroszku. Zapas ten powinien starczyć na rok.

Ekogroszek dostępny jest w pojedynczych workach po 20 lub 30 kg i tzw. big bagach o pojemności 1 t. Ekogroszek workowany jest znacznie łatwiejszy w przechowywaniu i przenoszeniu do kotłowni. Warto pamiętać, aby nie dopuścić do zawilgocenia węgla, co powoduje, że traci on swoje właściwości. Biorąc pod uwagę małą frakcję ekogroszku, jego zawilgocenie jest dużo prostsze niż węgla o dużych bryłach.

Gdzie kupić najtaniej ekogroszek?


Obecnie cena ekogroszku może sięgać nawet 3000 zł za tonę. Najtaniej można go kupić prosto z polskiej kopalni i w sklepach internetowych PGE. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Wymaga nie tylko sporego nakładu czasu, ale i cierpliwości.

Można skorzystać także z oferty prywatnych składów węgla. Ekogroszek workowany dostępny jest także w hipermarketach budowlanych, gdzie zazwyczaj jest najdroższy. Warto jednak śledzić ofertę sklepów, ponieważ mogą zdarzyć się różnego rodzaju promocje, które mogą obniżyć cenę węgla. Plusem zakupów w hipermarketach jest łatwa dostępność węgla na opał.

Obecny kryzys energetyczny nie jest okresem łatwym dla wszystkich. W okresie grzewczym szczególnie mogą go jednak odczuć właściciele domów jednorodzinnych, w których głównym źródłem ogrzewania nadal jest piec na węgiel. Pomimo wysokich cen węgla należy dobrze rozważyć zakup ekogroszku. Certyfikowane produkty są nie tylko bezpieczniejsze dla środowiska, ale także znacznie wydajniejsze, co w perspektywie może prowadzić do pewnej oszczędności na zakupie paliwa. Ekogroszek dostępny jest w wielu miejscach. Warto porównywać i dobrze śledzić jego ceny.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: