eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 18/2003 (28.04-04.05.2003)

Tydzień 18/2003 (28.04-04.05.2003)

2003-05-04 20:55

  • Średni poziom bezrobocia w strefie euro wynosi obecnie 8,7%. Przewiduje się jego wzrost w połowie roku nawet do 9,5%.

  • W marcu stopa bezrobocia we Francji wzrosła z 9,2% w lutym do 9,3% w marcu. Według kryteriów MOP liczba zarejestrowanych bezrobotnych we Francji zwiększyła się do 2.505.000.

  • Statoil to dziś największa (pod względem obrotów) firma skandynawska. Jest ona w ok. 80% kontrolowana przez państwo. Jej dzienna produkcja wynosi ok. 1,1 mln baryłek, a zysk w I kwartale wyniósł 1,77mld USD (wzrost o 17% kw/kw). Ten dobry wynik finansowy, to skutek wysokich ostatnio cen ropy na światowych rynkach.

  • Coraz bardziej prawdopodobna jest budowa rurociągu z pól naftowych Zachodniej Syberii do Murmańska. Jeśli inwestycja zacznie się w 2003 roku, to jest możliwość jego eksploatacji już w 2006 roku. Ta koncepcja wydaje się być dziś bardziej realną, niż rurociąg przez Polskę lub po dnie Bałtyku. Port w Murmańsku dzięki wpływowi ciepłego prądu zatokowego Golfsztromu nie zamarza i port może przyjmować nawet największe tankowce ( o nośności powyżej 200 tys. ton). Dodatkowo daje to możliwość dotarcia do przyszłościowych rynków ( w tym i do amerykańskiego, który dziś zużywa 25% światowej produkcji ropy).

  • Ericsson - szwedzki producent sprzętu telekomunikacyjnego (w tym systemów telefonii komórkowej) w I kwartale tego roku poniósł straty w wysokości ponad 420mln USD w stosunku do ok. 650mln USD rok wcześniej. Kierownictwo koncernu zapowiedziało zmniejszenie zatrudnienia z 61 000 do 47 000.

  • France Telecom - udziałowiec TPSA jest dzisiaj jedną z najbardziej zadłużonych spółek na świecie. Realizuje program sanacyjny, by poprzez zmniejszenie kosztów i zwiększenie przychodów odzyskać rentowność i obniżyć poziom zadłużenia. FT poinformował, że w I kwartale jego przychody zwiększyły się o 7,3% i pierwsze wyniki realizacji programu sanacyjnego są obiecujące.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Światowa Organizacja Handlu (WTO) skupia 146 krajów. W jej ramach prowadzone są negocjacje dotyczące szczegółowych zasad regulujących międzynarodową współpracę gospodarczą. Na tym światowym forum ścierają się dzisiaj interesy gospodarcze wielu krajów. Obecnie trwa tzw. Runda Katarska poświecona negocjacjom na temat sposobów liberalizacji światowego handlu. Głównym obszarem sporów negocjacyjnych jest problematyka handlu towarami rolnymi. Rozbieżności są tak duże, że już dzisiaj osiągnięcie kompromisu w planowanym terminie (do końca marca bieżącego roku) wydaje się być nierealne. Spór dotyczy dwóch problemów: sposobu redukcji ceł na produkty rolne oraz stosunku do subsydiowania eksportu.

Unia Europejska chce utrzymać postanowienia tzw. Rundy Urugwajskiej, podczas której zadecydowano cele te realizować w sposób stopniowy i elastyczny. Stanowisko to popiera blisko 70 krajów rozwijających się w tym i kraje kandydujące do Unii, a także Szwajcaria, Norwegia oraz Indie. Unia jest też za poszukiwaniem rozwiązań w sprawie udostępnienia krajom biednym tanich leków. Chodzi tu o zgodę na rynkowy obrót kopiami leków opatentowanych przez wielkie koncerny (tzw. generyki).

Teraz Komisja Europejska wyszła z nową inicjatywą i przedstawiła swoją propozycję liberalizacji handlu usługami. Unia chce zupełnie otworzyć swoje rynki telekomunikacyjne i ubezpieczeniowe na konkurencję spoza UE. Szczegółowe propozycje mają ułatwić dostęp do rynku usług firmom spoza Unii w następujących sektorach: bankowość i usługi finansowe, telekomunikacja, usługi pocztowe, turystyka i sprzedaż detaliczna. Komisja proponuje też, by profesjonaliści świadczący usługi z zakresu finansów, inżynierowie i doradcy (zatrudnieni przez firmy unijne) mogli wykonywać swe zawody w Unii przez 6 miesięcy bez ubiegania się o specjalne pozwolenie.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: