Poznaj sposób na ekologiczne szkoły
2022-09-22 00:03
![Poznaj sposób na ekologiczne szkoły [© Łukasz Sobieralski/UMZ] Poznaj sposób na ekologiczne szkoły](https://s3.egospodarka.pl/grafika2//Poznaj-sposob-na-ekologiczne-szkoly-247830-200x133crop.jpg)
Jedna ze zmodernizowanych szkół w Zgierzu © Łukasz Sobieralski/UMZ
Komunikat PR
11 szkół, tyle samo przedszkoli, żłobek i basen - aż 24 budynki publiczne w Zgierzu przeszły gruntowną modernizację, która poprawiła ich efektywność energetyczną, a w efekcie zmniejszyła bieżące koszty utrzymania. O tym, jak przeprowadzić taki projekt w partnerstwie publiczno prywatnym (PPP), opowiada Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.Jaki krok wykonali Państwo jako pierwszy, aby zrealizować Wasze przedsięwzięcie w PPP?
Najpierw musieliśmy dokładnie sprawdzić, czy nasz projekt może być efektywnie zrealizowany w PPP. Żeby to zrobić, przeprowadziliśmy pogłębione analizy przedrealizacyjne.
Analizy prawno-ekonomiczne pozwoliły nam ustalić, czy w ogóle jest możliwość realizacji tego zadania z udziałem partnera prywatnego, czy sensowniej jest mimo wszystko zrobić to w zwykłym trybie zamówienia publicznego.
Analizy te wykazały, że realizacja naszego projektu w PPP ma sens, a najkorzystniej będzie go zrealizować w modelu hybrydowym, to znaczy współfinansując przedsięwzięcie z pozyskanych środków europejskich.
Czy nie obawiali się Państwo, że nie znajdą odpowiedniego partnera prywatnego do realizacji tej inwestycji?
Ważnym elementem całego procesu było tak zwane testowanie rynku. To właśnie ten proces pozwala sprawdzić, czy na rynku są partnerzy prywatni, którzy podjęliby się realizacji założonego zakresu prac, a także zapewnili finansowanie przedsięwzięcia.
Analizy przedrealizacyjne, testowanie rynku – to nie są procedury, które samorządy wykonują na co dzień. Jak samorząd Zgierza poradził sobie z tym wyzwaniem?
To co jest najistotniejsze w całym procesie związanym z PPP, to zbudowanie silnego zespołu projektowego w ramach samorządu i zapewnienie mu odpowiedniego wsparcia. Bez wsparcia zewnętrznych doradców trudno jest przejść przez cały ten proces: od pomysłu przez realizację, a później jeszcze przez okres zarządzania projektem.
Gwarancją sukcesu w PPP jest determinacja zespołu i przekonanie, że inwestycja jest słuszna i możliwa do zrealizowania.
Zakończyli już Państwo etap inwestycyjny – obiekty zostały zmodernizowane. Jakie widzą Państwo największe korzyści z przeprowadzenia tego projektu właśnie w PPP?
Po pierwsze skala i czas realizacji. Projekt obejmował 24 placówki. To, czego przez lata nie udało się zrealizować, mogliśmy zrobić w ramach jednego postępowania. Dzięki temu cały projekt zrealizowaliśmy w krótkim czasie.
Po drugie chcieliśmy to zrobić dobrze. Dzięki zaangażowaniu know-how partnera prywatnego, wykorzystaniu nowych technologii, a także systemu zarządzania energią, możemy wygenerować duże oszczędności energii niezbędnej do funkcjonowania placówek. To nie tylko podniesienie funkcjonalności budynków, ale też standardu naszych placówek, w których odbywa się nauka.
Po trzecie budżet miasta. Dzięki zastosowaniu PPP zobowiązania zaciągnięte na realizację naszego projektu nie mają wpływu na dług publiczny. Dodatkowo analizy wykonane przed przystąpieniem do postępowania pokazały, że projekt w dużej części może być finansowany z tzw. oszczędności generowanych na skutek osiąganego efektu energetycznego i ekonomicznego zarazem. Dzięki temu miasto, nie dociążając własnych finansów, miało możliwość zrealizowania całego zamierzenia.
Niewątpliwie dodatkową korzyścią jest to, że szkoły wypiękniały i stały się ozdobą naszego miasta.
Projekty PPP związane z efektywnością energetyczną najczęściej wiążą się z tym, że strona prywatna musi zagwarantować pewien poziom oszczędności lub zużycia energii. Jak to wyglądało w przypadku projektu w Zgierzu?
To jest istotna różnica między PPP a zamówieniami tradycyjnymi. Osiągnięcie efektu energetycznego to jeden z elementów, który wpływa na obniżenie poziomu zużycia energii. Przed rozpoczęciem inwestycji te wydatki były na dosyć wysokim poziomie, zwłaszcza jeśli chodzi o energię cieplną. Realizacja przedsięwzięcia pozwoliła na średnie zmniejszenie zużycia energii aż o ok. 40%, co generuje duże oszczędności.
Ale to nie wszystko. Udało nam się wyraźnie ograniczyć wydatki ponoszone na utrzymanie sprawności instalacji grzewczej. Ograniczy to przyszłe koszty ponoszone przez samorządy, co z perspektywy planowania przyszłych inwestycji jest bardzo ważne.
Co doradziłby Pan innym samorządom, które są zainteresowane realizacją podobnych inwestycji w PPP?
Po pierwsze zbudowanie dobrego, interdyscyplinarnego zespołu projektowego po stronie urzędu ze wsparciem zewnętrznych doradców, o ile to konieczne. Po drugie rzetelnie przeprowadzone analizy przedrealizacyjne (oceny efektywności), które dadzą odpowiedź na pytanie, czy realizacja projektu w PPP jest możliwa i jak ją przeprowadzić, żeby była jak najbardziej korzystna.
A po trzecie potrzebna jest stabilna relacja z partnerem prywatnym. Oczywiście niezmiernie ważne jest omówienie kluczowych elementów zamówienia w tzw. wstępnych konsultacjach rynkowych prowadzonych przed ogłoszeniem postępowania, żeby jak najwięcej szczegółów uzgodnić na etapie przedrealizacyjnym. Ale nie można zapominać o kontaktach podmiotu publicznego z partnerem prywatnym już na etapie realizacyjnym. Uzgadnianie niuansów jest zarówno w interesie podmiotu publicznego, jak i podmiotu prywatnego. Pozwala to rozwiać wiele wątpliwości, które zawsze mogą się pojawić na etapie realizacji.
***
Artykuł powstał w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest Jednostką Centralną odpowiedzialną za rozwój sektora PPP w Polsce.

oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)