eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Koszty postępowania upadłościowego spółki - wszystko co musisz wiedzieć

Koszty postępowania upadłościowego spółki - wszystko co musisz wiedzieć

2022-08-03 13:57

Koszty postępowania upadłościowego spółki - wszystko co musisz wiedzieć

Koszty postępowania upadłościowego spółki - wszystko co musisz wiedzieć © pixabay.com

Komunikat PR

Upadłość to nic innego, jak ogłoszenie, że konkretna osoba fizyczna bądź prawna jest niewypłacalna. Zazwyczaj ogłoszenie takie następuje w momencie, jeśli dana osoba nie ma już żadnych środków, aby spłacać swoje długi, opłacać zobowiązania. Według przepisów, osoba ta ma prawo zgłosić się samodzielnie do sądu w celu przeprowadzenia postępowania upadłościowego, które rozpoczyna złożenie wniosku. Może to być upadłość osoby, jak i upadłość spółki. Jedyną zasadą, jaka tutaj obowiązuje, jest pokrycie kosztów postępowania z majątku upadłego.

Co składa się na koszty postępowania upadłościowego?


Postępowanie upadłościowe to nie tylko ogłoszenie upadłości spółki, ale również szereg kosztów. Zastanawiasz się, co się na nie składa i jak są wyliczane? Istnieje specjalny katalog, jednak nie ujęto w nim wszystkich kosztów, dlatego ciężko jest zebrać całość w jednym miejscu. Mimo to, na koszty postępowania upadłościowego składają się:
  • koszty postępowania,
  • inne zobowiązania.

Ogromne znaczenie mają:
  • wydatki związane bezpośrednio z zabezpieczeniem masy upadłości,
  • wydatki związane bezpośrednio z zarządem masy upadłości,
  • wydatki związane bezpośrednio z likwidacją masy upadłości,
  • koszty, które wiążą się ściśle z funkcjonowaniem organów upadłego oraz realizacją uprawnień organizacyjnych.

Jeśli chodzi o wydatki związane z likwidacją masy upadłości, chodzi tutaj o wynagrodzenie osób zatrudnionych przez syndyka, koszty ogłoszeń, podatki, wynagrodzenie i wydatki członków rady, koszty archiwizacji dokumentów czy wynagrodzenie syndyka.

Postępowanie upadłościowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to również sporo kosztów. Ogłoszenie upadłości nie jest łatwym zadaniem i nie ogranicza się jedynie to postępowania sądowego. Należy wywiązać się z wymagalnych zobowiązań pieniężnych, których wcale nie jest mało.

Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której należy ogłosić upadłość spółki, każdy z członków zarządu spółki borykającej się z problemami, powinien śledzić na bieżąco to, co dzieje się z zobowiązaniami finansowymi i jak są opłacane. Członkowie zarządu, by nie doprowadzić do składania wniosku o ogłoszenie upadłości, powinni monitorować wszystkie działania począwszy od pierwszej spóźnionej opłaty za zobowiązania spółki. W takiej sytuacji ogłoszenie upadłości spółki może nie nastąpić w ogóle. Członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za to i żaden nie ponosi wyłącznej winy.

Jakie są skutki niezapłacenia kosztów sądowych?


Złożenie wniosku w sądzie przez członków zarządu spółki wiąże się ściśle z opłaceniem tego. Każdy wniosek powinien mieć uiszczoną stosowną opłatę. Co w sytuacji, kiedy niepłacone są koszty sądowe? Najpewniej nie dojdzie w takiej sytuacji do orzeczenia upadłości.

Zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego leży po stronie spółki i wymagane jest w pierwszej kolejności. Z pewnością ich nieuiszczenie podlega karze.

Wniosek o upadłość czy restrukturyzacja?


Innym sposobem, aby uratować firmę jest restrukturyzacja. Jest to moment, w którym powinni obudzić się członkowie zarządu, aby nie doprowadzić do bankructwa swojej firmy. Restrukturyzacja to proces idealny dla przedsiębiorcy, któremu grozi niewypłacalność. Może go zainicjować jedynie dłużnik, podczas gdy postępowanie upadłościowe może wszcząć również wierzyciel. Restrukturyzacja może być przeprowadzona aż w czterech wariantach - postępowania sanacyjnego, postępowania o zatwierdzenie układu, postępowania przyspieszonego układowego oraz postępowania układowego. W niektórych przypadkach jest to z pewnością lepsze wyjście.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: