eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ataki hakerskie w Polsce wzrosły o 35 proc. od początku roku

Ataki hakerskie w Polsce wzrosły o 35 proc. od początku roku

2022-06-29 10:26

Ataki hakerskie w Polsce wzrosły o 35 proc. od początku roku

Ataki w Polsce wzrosły o 35 proc. od początku 2022 roku © Brian Jackson - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Liczba ataków hakerskich w Polsce wzrosła od początku roku o 35 proc. - wynika z danych Check Point Research. Polska znalazła się tym samym w europejskiej czołówce najczęściej atakowanych państw, obok krajów takich jak: Węgry, Cypr, Słowacja, Estonia i Białoruś.

Przeczytaj także: Najczęstsze cyberataki i jak się przed nimi bronić

W czerwcu cyberprzestępcy atakowali polskie firmy średnio 938 razy tygodniowo. W porównaniu do stycznia 2022, kiedy liczba ataków wynosiła 700, to wzrost o 35 proc. Hakerzy najczęściej wykorzystują złośliwe pliki pdf.

Polska zajęła w ostatnim miesiącu jedną z czołowych pozycji w Europie pod względem zagrożeń cybernetycznych, lokując się na wysokim, szóstym miejscu! Obok naszego kraju w czołówce Europy znajdują się: Węgry, Cypr, Słowacja, Estonia i Białoruś.

Pomimo, iż początek maja br. wyglądał na okres uśpienia działalności hakerskiej w naszym kraju (średnia liczba ataków cybernetycznych spadła o 200 tygodniowo do 719), od drugiej połowy miesiąca eksperci bezpieczeństwa Check Point Research zaobserwowali ponowny wzrost cyberincydentów. Na początku czerwca br. przeciętna polska organizacja atakowana była już średnio 938 razy w tygodniu. To dziesięć prób ataków więcej niż wynosi średnia europejska.

Z analiz Check Point Research wynika, że globalna liczba ataków spadała w okresie ostatnich 3 tygodni, jednak w Polsce istotnie wzrosła.

fot. mat. prasowe

Ataki na organizacje - ostatnie 6 miesięcy

Z analiz Check Point Research wynika, że globalna liczba ataków spadała w okresie ostatnich 3 tygodni, jednak w Polsce istotnie wzrosła.


Okazuje się jednak, że Polska i Europa to stosunkowo bezpieczny region świata. Średnia liczba ataków na całym świecie sięga bowiem 1120.
Spoglądając na dane z początku maja br można było odnieść wrażenie, że polskie firmy i administracja w końcu mogły odetchnąć z ulgą. Niestety, w drugiej części miesiąca liczba ataków drastycznie poszybowała, co przełożyło się na przeszło 35-proc. wzrost względem początku roku – podkreślają analitycy firmy Check Point Software.

Kogo atakują hakerzy?


Ataki cybernetyczne to problem głównie sektora finansowego (1100 ataków tygodniowo), rządowego i wojskowego (1047), infrastruktury (681). O ile liczba ataków na sektor finansowy i bankowy w Polsce jest na poziomie zbliżonym do statystyk globalnych (1120), to w Polsce nie odnotowano tak dużego zainteresowania cyberprzestępców sektorem edukacji jak na świecie. Globalnie dochodzi do blisko 2300 ataków tygodniowo na instytucje edukacyjne.

Znaczna część cyberataków skierowanych w polskie firmy pochodzi z USA (44%). Na drugim miejscu są hakerzy atakujący z polskich IP (9%) oraz Niemiec (8%). Na świecie 57% ataków generowanych jest z USA (amerykański adres IP).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: