2022-04-08 13:10
Jak chronić centra danych? © pixabay.com
Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo: jakie cyberataki grożą nam w 2022 r.?
Jednak nie powinno to umniejszać wagi bezpieczeństwa centrów danych, które stanowią jeden z najbardziej atrakcyjnych celów dla zaawansowanych cyberprzestępców. Duże zainteresowanie nimi wynika z faktu, że są one kluczowym ogniwem w globalnych łańcuchach dostaw. W zależności od celu atak może wpłynąć na dowolną liczbę kluczowych branż, począwszy od opieki zdrowotnej, poprzez finanse, a na energetyce i transporcie kończąc – mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. – Centra danych są nominalnie lepiej chronione niż wiele lokalnych korporacyjnych zasobów IT, ale z uwagi na ich wielkość, skuteczny atak może przynieść większe korzyści. Taka kalkulacja z pewnością skłania do podejmowania wrogich działań – dodaje.
fot. pixabay.com
Jak chronić centra danych?
Sale spotkań powinny być zabezpieczone kontrolą dostępu, wykrywaniem włamań, np. z pomocą CCTV, przeszukiwalną bazą wejść i wyjść, ochroną szaf, anonimizacją i niszczeniem zasobów.
Chociaż żaden ze złośliwych programów ransomware atakujących ukraińskie instytucje nie był skoncentrowany na centrach danych, to przykład z 2017 roku pokazuje, jakie mogą być skutki takiego ataku. NotPetya, seria cyberataków z wykorzystaniem oprogramowania podszywającego się pod ransomware, w rzeczywistości działało na podobnej zasadzie co HermeticWiper. Celem tego ataku w 80% okazały się systemy zlokalizowane w Ukrainie, w tym strategiczne elementy ukraińskiej infrastruktury takie jak ministerstwa, banki, systemy metra i przedsiębiorstwa państwowe – dodaje Kamil Sadkowski.
Zaawansowane grupy cyberprzestępcze demonstrowały w przeszłości swoje umiejętności i determinację w kampaniach, takich jak ataki SolarWinds, które naruszyły bezpieczeństwo sieci co najmniej dziewięciu amerykańskich agencji rządowych. Atakujący mogą spędzić miesiące na przygotowywaniu narzędzi i przeprowadzaniu rekonesansu przed przystąpieniem do wrogich działań. Dlatego też wzmocnienie zabezpieczeń jest kwestią, którą operatorzy centrów danych stanowczo muszą wziąć pod uwagę - ostrzega ekspert ESET.
oprac. : eGospodarka.pl
Dzieje cyberprzestępczości: czas na zorganizowane grupy hakerskie
Cyberbezpieczeństwo firm w 2022 roku. Oto największe wyzwania
Cyberbezpieczeństwo 2021. Co nam zagrażało?
Cyberbezpieczeństwo. Prognozy Fortinet na 2022 rok
Bitdefender: cyberataki ransomware to 2 razy droższy przestój
Coraz więcej kampanii phishingowych
Wojnie w Ukrainie towarzyszy konflikt w cyberprzestrzeni - jak przebiega?
Jakie cyberataki najgroźniejsze dla firm?
Laptopy Lenovo z lukami w zabezpieczeniach
Podatek od nieruchomości: czego dotyczy, ile wynosi i czy można go obniżyć?
e-Zakupy poza Unią Europejską a podatki. Poradnik dla konsumentów.
Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe pogłębia się
Dobra passa Catalyst
Panoramiqa - nowe mieszkania na Starołęce w Poznaniu od BPI Real Estate Poland
Ile wyniosą składki ZUS dla przedsiębiorcy po zmianie formy opodatkowania za 2022 r.?
Nadal słabną na GPW akcje banków