eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberataki: w Polsce pod ostrzałem bankowość, rząd i wojsko

Cyberataki: w Polsce pod ostrzałem bankowość, rząd i wojsko

2022-01-11 09:09

Cyberataki: w Polsce pod ostrzałem bankowość, rząd i wojsko

W 2021 roku liczba cyberataków wzrosła o 50 proc. © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

2021 rok to kolejne już 12 miesięcy, które upłynęły po znakiem nasilenia działalności cyberprzestępczej. Najnowsze doniesienia Check Point Research wskazują, że cotygodniowa ilość cyberataków była o 50 proc. wyższa aniżeli rok wcześniej. Najtrudniejszym miesiącem okazał się grudzień, co miało związek z ujawnieniem luki Log4j. I wprawdzie rodzime sieci korporacyjne nie należały do najczęściej atakowanych, to oczywiście nie oznacza to, że mogliśmy spać zupełnie spokojnie.

Przeczytaj także: Polska mocno spada w rankingu cyberbezpieczeństwa

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Które sektory należą do najbardziej narażonych na cyberataki?
  • Skąd pochodziły najczęściej atakowane w 2021 r. sieci komputerowe?
  • Które z branż odnotowały największy wzrost ataków?


Cyberprzestępcy nie próżnują i z roku na rok dokonują coraz większej ilości cyberataków na sieci komputerowe. W 2021 roku analitycy z firmy Check Point Research odnotowali aż 50 proc. wzrost prób cyberataków w skali świata. Najczęściej atakowanymi były organizacje Afrykańskie, które zmagały się średnio z 1582 próbami infekcji tygodniowo. Sieci Azji i Pacyfiku (APAC) doświadczały 1353 ataków tygodniowo, natomiast latynoamerykańskie 1118 prób. Najlepiej wygląda sytuacja w Ameryce Północnej, gdzie średnia ilość prób ataków oscyluje w okolicach 500 tygodniowo. W Europie odnotowano średnio 670 ataków na organizację, co wiąże się z aż 68 proc. wzrostem w stosunku do roku 2020!

Check Point Research udostępnił również informacje o atakach w Polsce. Rodzime sieci firmowe doświadczały w zeszłym roku średnio 602 ataków tygodniowo – o 46 proc. więcej niż w 2020 roku.

Badania i edukacja wciąż najczęściej atakowanym sektorem


W 2021 r. sektorem, który doświadczył największej liczby cyberataków były badania i edukacja z średnio 1605 atakami na organizację tygodniowo. Był to wzrost o 75% od 2020 r. Za nim uplasował się sektor rządowy/wojskowy, który odnotował 1136 ataków tygodniowo (wzrost o 47%) oraz branża komunikacyjna, która odnotowała 1079 cyberataków tygodniowo na organizację (wzrost o 51%). Największy przyrost zanotowali dystrybutorzy oprogramowania – 146 proc. r/r.

fot. mat. prasowe

Tygodniowa ilość ataków wg regionów

W Europie odnotowano średnio 670 ataków na organizację, co wiąże się z aż 68 proc. wzrostem w stosunku do roku 2020


W przypadku polskiej sieci brakuje istotnych statystycznie danych dla sektora edukacji. Zdaniem ekspertów Check Pointa wśród najczęściej atakowanych branż w Polsce są z pewnością Finanse i Bankowość (599 ataków) z 46 proc. wzrostem r/r, sektor rządowy i wojskowy (533 cyberataki), który odniósł spektakularny – 73-proc. wzrost ataków; oraz wytwórczy z niecałymi 400 atakami w skali tygodnia i 20-proc. wzrostem.
Hakerzy wciąż wprowadzają swoje innowacje. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 50 proc. więcej cyberataków tygodniowo w sieciach korporacyjnych w porównaniu z 2020 r. Nowe techniki penetracji i metody unikania znacznie ułatwiły hakerom realizację złośliwych zamiarów. Najbardziej niepokojące jest to, że widzimy, jak niektóre kluczowe branże wpadają na listę najbardziej atakowanych. Edukacja, administracja czy opieka zdrowotna znalazły się na liście 5 najczęściej atakowanych branż na całym świecie. Spodziewam się, że liczby te nadal będą rosnąć w 2022 r., ponieważ hakerzy wciąż będą wprowadzać innowacje i znajdować nowe metody przeprowadzania cyberataków, zwłaszcza z wykorzystaniem oprogramowania ransomware. – wyjaśnia Omer Dembinsky, menedżer działu analiz danych w Check Point Software.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: