2021-12-16 00:35
Co zrobić, jeśli otrzymałeś powiadomienie o naruszeniu danych? © Andrey Burmakin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wyłudzenia w wyniku kradzieży danych boi się ponad połowa Polaków
W Stanach Zjednoczonych w ciągu zaledwie trzech pierwszych kwartałów 2021 roku liczba incydentów związanych z naruszeniem danych przekroczyła poziom odnotowany w całym 2020 roku. Jednak otrzymanie powiadomienia o naruszeniu danych nie oznacza, że potencjalna ofiara pozostaje bez szans - zachowując czujność i zdając sobie sprawę z narażenia na ryzyko, istnieje duża szansa, że zaatakowana osoba będzie w stanie zarządzać skutkami takiego incydentu. Istotne będą wówczas kroki, jakie poczynimy w pierwszych godzinach i dniach od uzyskania informacji o naruszeniu naszych danych.fot. Andrey Burmakin - Fotolia.com
Co zrobić, jeśli otrzymałeś powiadomienie o naruszeniu danych?
Zapoznanie się ze szczegółami incydentu, zrozumienie jakie dane zostały wykradzione i jakie mogą być konsekwencje tej kradzieży – to pierwsze kroki, które powinniśmy poczynić, zanim zdecydujemy się na zablokowanie jakichkolwiek naszych kont i kart.
Fałszywe wiadomości e-mail mają niekiedy na celu nakłonienie ofiary do kliknięcia w złośliwy link lub wyłudzenie jej danych osobowych. W tym celu przestępcy starają się jak najbardziej przyciągnąć uwagę użytkownika, a fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do odróżnienia od tych prawdziwych. Dlatego, gdy otrzymamy tego typu wiadomość, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się bezpośrednio z organizacją wymienioną w mailu, korzystając z jej oficjalnej strony internetowej lub kont w mediach społecznościowych. Wówczas zespół obsługi klienta danej organizacji będzie w stanie wyjaśnić, czy rzeczywiście doszło do naruszenia, a jeśli tak, to jakie mogą być tego ewentualne konsekwencje – mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.
Jeśli nasze dane logowania zostały naruszone, należy zmienić hasła do wszystkich kont i usług zabezpieczonych tym samym hasłem. Musimy mieć świadomość, że cyberprzestępcy wykorzystują zautomatyzowane oprogramowanie do włamywania się na konta i usługi, które zostały zabezpieczone tym samym, wykradzionym hasłem – ostrzega ekspert ESET.
oprac. : eGospodarka.pl
Phishing atakuje użytkowników PayPal. Żąda zaskakujących informacji
Cyberprzestępczość niedoceniana
Jakie cyberataki najgroźniejsze dla firm?
Uwaga na fałszywe SMS-y dotyczące zadłużenia w urzędzie skarbowym
Dostałeś SMS z powiadomieniem o wiadomości na skrzynce głosowej? To może być phishing
Smishing coraz groźniejszy: jak się chronić?
Dzieje cyberprzestępczości: era nowoczesnego ransomware’u
Dzieje cyberprzestępczości: czas na zorganizowane grupy hakerskie
Uwaga na wielkanocny phishing
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Programista ERP - wynagrodzenie, wyzwania, umiejętności. Czy warto? REKLAMA
Wakacje kredytowe - mity i fakty
6xTAK, czyli kiedy skorzystasz z "Mieszkania bez wkładu własnego"
Procedura 42, czyli furtka dla przekrętów na podatku VAT
Zatrudnienie pracownika z Ukrainy - co z wymaganiami BHP?
Prawo do dywidendy - kiedy i dla kogo?
Budownictwo mieszkaniowe I-IV 2022: o 18,3% mniej rozpoczętych budów