eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › W jakie nieruchomości nie warto inwestować?

W jakie nieruchomości nie warto inwestować?

2006-09-18 00:03

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki


Dla kogo wielka płyta

"Zdecydowanie wielka płyta przeznaczona jest dla osób, które kupują mieszkania na własne potrzeby. Z racji cen, wielka płyta jest alternatywą dla mniej zamożnych. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty nie są produktem inwestycyjnym. Jeśli traktujemy zakup nieruchomości jako inwestycję musimy wybierać produkty, które w przyszłości pozwolą nam na wypracowanie jak największego zysku. Zrobimy znacznie lepszą lokatę kupując mieszkanie zbudowane w innej technologii na przykład z cegły. Inwestując w wielką płytę należy liczyć się ze znacznie mniejszymi zyskami oraz z problemami ze sprzedażą mieszkania w przyszłości" - ocenia Mariusz Kania prezes Metrohouse.

Wielka płyta ma złą sławę
Z raportu "Wielka płyta w Warszawie" wynika, że 41% klientów kupujących mieszkania na rynku wtórnym wybiera w ostatniej kolejności oferty mieszkań z wielkiej płyty. 35% badanych deklaruje, że na wstępie odrzuca propozycje mieszkań w wielkiej płycie. Razem aż 76% klientów jest niechętnych wielkiej płycie, kolejnym 22% jest obojętne w jakiej technologii zbudowany jest budynek a tylko 2% badanych chce kupić mieszkanie w wielkiej płycie. "Tak duży odsetek klientów, którzy nie chcą mieszkań w wielkiej płycie jest jak najbardziej wytłumaczalny. Na rynku istnieje wiele innych, lepszych ofert a wielka płyta z reguły jest w złym stanie technicznym, brudna, zaniedbana i z wadami, których nie można wyeliminować" - komentuje Katarzyna Cyprynowska z Metrohouse.

Przyszłość wielkiej płyty

"Wielka płyta jest znakiem rozpoznawczym naszego regionu. Na pewno nie da się zburzyć szacowanego na 4 mln zasobu mieszkań w budynkach z wielkiej płyty z blisko 12 mln lokali mieszkalnych w kraju (ostatni spis powszechny). Trzeba o wielką płytę dbać i ją rekonstruować. Z inwestycyjnego punktu widzenia jawi mi się następujący obraz w przyszłości: osiedla będą się wyludniać i na pewno zmieniać na niekorzyść strukturę mieszkańców. Coraz częściej w wielkiej płycie znajdziemy przyjezdnych i mniej zamożne rodziny, które muszą zdecydować się na tańsze mieszkanie. Wielka płyta stanie się też najtańszym produktem na rynku wynajmu. Kondycja wysokich budynków z wielkiej płyty będzie się pogarszała a wartość ulokowanych tam nieruchomości będzie w stosunku do innych mieszkań malała. Uważam, że w przyszłości wielka płyta będzie jednym z najtrudniejszych produktów do sprzedania" - ocenia Mariusz Kania Prezes MH.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: