eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Druk cyfrowy - co to takiego?

Druk cyfrowy - co to takiego?

2021-11-04 16:03

Druk cyfrowy - co to takiego?

Druk cyfrowy - co to takiego? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Druk cyfrowy jest to jedna z najpopularniejszych metod druku używana często do produkcji małoformatowych materiałów reklamowych takich jak ulotki, wizytówki, czy broszury. To technologia, która nadaje się do małonakładowych i personalizowanych realizacji. Maszyny przeznaczone do druku cyfrowego pracują w technologii laserowej.

Zalety druku cyfrowego


  • Szybkość – etap przedprodukcyjny trwa krotką chwilę, nie potrzeba specjalnych
    i skomplikowanych przygotowań. Niskonakładowe zamówienia mogą być realizowane od razu na miejscu, a większe w ciągu kilku godzin.
  • Personalizacja – istnieje możliwość personalizacji wydruku, co jest praktycznie niemożliwe
    w przypadku offsetu. Oznacza to, że można umieszczać na każdym egzemplarzu indywidualną informację.
  • Elastyczność – zmian można dokonywać w ostatniej chwili. Modyfikacje można wprowadzać dla każdej odbitki z osobna. Gdy pierwszy wydruk się nie uda, bardzo łatwo to naprawić.

Rodzaje druku cyfrowego


Drukarnia cyfrowa stosuje kilka metod druku cyfrowego. Jedna to drukowanie elektrofotograficzne (laserowe), które wykorzystują drukarki biurowe, popularne urządzenia wielofunkcyjne stosowane w domach i firmach oraz wysokonakładowe maszyny produkcyjne. Inną opcją jest jonografia, która działa podobnie do metody elektrofotograficznej. Maszyny do druku cyfrowego do zmiany ładunku elektrostatycznego stosują strumień jonów. Jeszcze inna technika to magnetografia. Obraz tworzony jest dzięki siatce obwodów elektrycznych, które znajdują się na cylindrze i wytwarzają one pola magnetyczne. Inny sposób drukowania cyfrowego – drukowanie natryskowe oznacza, że drukarki wyposażone w dysze, wypluwają ciekły toner. Może on być strumieniowy lub w postaci pojedynczych kropli. Całość wydruku jest sterowana za pomocą komputera w postaci elektrycznych bodźców. Używamy w nich ciekłych pigmentów CMYK. Inna metoda zwana termografią wykorzystuje ciepło – wysoka temperatura działa na wykorzystywany środek barwiący. Tego typu druk sprawdzi się na przykład w reklamie, gdzie istotne są bardziej efektowne zdobienia wypukłe.

Kiedy zastosować druk cyfrowy?


Druk cyfrowy znajduje zastosowanie głównie w produkcji użytkowych i okolicznościowych wyrobów poligraficznych o niskim nakładzie i które posiadają niewielkie rozmiary i niskim nakładzie. Zaleca się zastosowanie go do przygotowywania wydruków na różnego rodzaju konferencje: broszur informacyjnych, katalogów ofertowych, plakatów, ulotek i wizytówek. Druk cyfrowy sprawdza się także w przypadku obsługi różnorodnych szkoleń, kursów czy konferencji. Tej technologii używa się również do drukowania książek i czasopism w małych i średnich nakładach.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: