eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne w Polsce, czyli tylko kapitał obcy

Nieruchomości komercyjne w Polsce, czyli tylko kapitał obcy

2021-08-27 13:12

Nieruchomości komercyjne w Polsce, czyli tylko kapitał obcy

W nieruchomości komercyjne w Polsce inwestuje zagraniczny kapitał © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polskie nieruchomości komercyjne nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Okazuje się jednak, że odpowiada za nie w głównej mierze kapitał obcy. Udział rodzimych inwestorów w zainwestowanych w I połowie bieżącego roku 2 mld euro stanowił skromne 4%. I nie chodzi tu wcale o to, że naszym rodakom brakuje pieniędzy, czy chęci - pisze CBRE.

Przeczytaj także: Czy REIT-y przyczynią się do rozwoju rynku mieszkaniowego?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Co pozwoliłoby zdywersyfikować kapitał inwestycyjny, którym dysponują Polacy?
  • Jak działają REIT-y?
  • W czym upatrywać szansy dla rodzimych inwestorów?

Jak pisze CBRE, dominacja kapitału obcego na polskim rynku nieruchomości komercyjnych zaznacza się nie od dziś. Okazuje się do tego, że jesteśmy w tej tendencji dość odosobnieni - w wielu innych europejskich państwach lokalne inwestycje w nieruchomości komercyjne to kilkadziesiąt procent całych kwot.

W ostatnich pięciu latach w Czechach rodzimy kapitał przekraczał jedną piątą całej kwoty, a w Niemczech był wyższy niż 50%.

Eksperci CBRE wskazują, że w Polsce wciąż brakuje legislacji wspierającej lokalnych inwestorów, jak np. fundusze typu REIT.
Polski rynek nieruchomości komercyjnych intensywnie rozwija się mimo pandemii. Ma duży potencjał, który dostrzegają zarówno zagraniczni, jak i polscy inwestorzy. Wciąż dysproporcja pomiędzy udziałem rodzimego a zagranicznego kapitału jest ogromna. Widać to szczególnie porównując Polskę do innych krajów Europy, w których odsetek kwoty pochodzącej z lokalnych źródeł jest często ponad dziesięciokrotnie wyższy niż w naszym kraju. U naszych sąsiadów można zauważyć, że kluczem do poprawy tej proporcji są zmiany w prawie, a przede wszystkim udostępnienie inwestorom odpowiednich narzędzi do lokowania kapitału, jak np. fundusze typu REIT. A pieniędzy i chęci naszym rodakom nie brakuje, co widać na przykładzie boomu mieszkaniowego, z którym mamy obecnie do czynienia. Odpowiednie zmiany w prawie pozwoliłyby dywersyfikować kapitał inwestycyjny, którym dysponujemy i z pewnością wpłynęłyby korzystnie na wiele aspektów gospodarki – mówi Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce.

REIT-y to specjalne spółki lub fundusze inwestycyjne, które działając w oparciu o bardziej przyjazne regulacje prawne ułatwiają inwestorom indywidualnym lokowanie kapitału na rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem. Ich wyróżnikiem jest m.in. specjalny status podatkowy. W Europie jako pierwsza – już w 1969 r. – instytucję REIT wprowadziła Holandia. Dziś takie spółki istnieją w kilkunastu państwach Unii Europejskiej, w tym u naszych sąsiadów m.in. w Czechach, Niemczech.

Szansa dla polskich inwestorów


Nad Wisłą udział rodzimego kapitału w inwestycjach w nieruchomości komercyjne od lat oscyluje wokół maksymalnie 3-4%. Podobnie sytuacja wyglądała w Czechach, zanim rząd tego kraju w 2013 roku zdecydował się na uchwalenie ustaw regulujących funkcjonowanie REIT-ów. Taka legislacja znacznie zmieniła proporcje kapitału u naszych południowych sąsiadów i w efekcie w każdym z ostatnich pięciu lat udział rodzimych pieniędzy przekraczał tam jedną piątą. W zeszłym roku osiągnął 21%, a w rekordowym 2018 roku nawet 62%.

Wśród krajów, w których REIT-y funkcjonują z powodzeniem, największy odsetek krajowego kapitału w inwestycjach w nieruchomości komercyjne w minionym roku osiągnęła Szwecja, w której wyniósł aż 81%. Na drugim miejscu wśród krajów UE jest Francja z udziałem 62%, a podium zamykają Niemcy z wynikiem 55%. Około połowy rodzimego kapitału w 2020 roku w tym obszarze inwestycji osiągnęły także Belgia i Węgry.

fot. mat. prasowe

Pochodzenie kapitału – Europa na koniec 2020 roku

W Polsce rodzimego kapitału prawie nie ma.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: