eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Przemysłowe stacje uzdatniania wody - poznaj dostępne technologie

Przemysłowe stacje uzdatniania wody - poznaj dostępne technologie

2021-04-09 09:05

Przemysłowe stacje uzdatniania wody - poznaj dostępne technologie

Przemysłowe stacje uzdatniania wody - poznaj dostępne technologie © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Woda wykorzystywana w przemyśle nierzadko musi posiadać ściśle określone parametry jakościowe. Związane jest to z wymaganiami poszczególnych procesów i aplikacji przemysłowych, których specyfika może być bardzo różna. To właśnie ta różnorodność sprawia, że powstało wiele sposobów uzdatniania wody przemysłowej - od prostych metod mechanicznych, po złożone procesy uzdatniania. Każda z tego typu technologii umożliwia uzyskanie wody o określonych i pożądanych parametrach fizykochemicznych.

Jakość wody do celów przemysłowych


Jakość wody przemysłowej ma kluczowe znaczenie w produkcji i przetwarzaniu przemysłowym. Uzdatnianie wody jest więc istotnym procesem, który zapewnia uzyskanie cieczy idealnie dopasowanej do wymagań danej technologii przetwarzania czy procesu. Ponadto dobór odpowiedniego rodzaju uzdatniania wody, zabezpiecza urządzenia przed szkodliwym wpływem związków i mikroorganizmów, które mogą być obecne w wodzie.

Pozwala to na skuteczne uniknięcie awarii kotłów grzewczych, chłodzących czy innych komponentów instalacji fabrycznych. W ostatecznym rozrachunku dobór odpowiedniej metody uzdatniania i kondycjonowania wody, ma więc wpływ nie tylko na samą jakość produktu czy procesu przetwarzania, ale także na jego ustawiczne działanie.

Technologie uzdatniania wody do celów przemysłowych


Chcąc dowiedzieć się na czym polega uzdatnianie wody przemysłowej, należy wpierw zadać sobie pytanie jaką wodę chcemy uzyskać. Woda pod względem chemicznym zawsze składa się z tych samych cząsteczek. Jednak w naturze tak sterylnie czysta woda nie występuje. Związane jest to z uwarunkowaniami biologicznymi, geologicznymi i działalnością człowieka. Między innymi ze względu na te czynniki, woda może mieć skład bardzo różny.

Tak naprawdę jest to więc mieszanina różnych związków organicznych i nieorganicznych, które w znaczący sposób decydują o tym, jaką technologię uzdatniania wody będziemy musieli wybrać. Inne parametry będzie miała woda surowa wydobywana z odwiertów głębinowych, inne woda powierzchniowa, a jeszcze inne woda wtórna. Tak duża rozbieżność w zakresie składu wody oraz oczywiście potrzeb operacyjnych sprawia, że proces uzdatniania wody przemysłowej nierzadko będzie procesem złożonym, zachodzącym najczęściej w specjalnie zaprojektowanej do tego celu stacji uzdatniania wody.

Sam wybór technologii uzdatniania powinien być też poprzedzony analizą laboratoryjną jej pierwotnego składu. To właśnie tego typu audyt wodny jest podstawą do zaprojektowania odpowiedniej stacji uzdatniania oraz wyboru metod adekwatnych do potrzeb. Jest to szczególnie istotne w branżach, w których woda przemysłowa jest podstawowym czynnikiem operacyjnym czy też ma szczególny wpływ na ostateczny produkt. Wśród takich branż możemy wyróżnić na przykład przemysł spożywczy, przemysł farmaceutyczny czy przemysł ciepłowniczy.

W przypadku tego ostatniego, jakość wody jest szczególnie istotna ze względu na wysoką podatność kotłów grzewczych i innych elementów instalacji na korozję czy osadzanie się kamienia. Dlatego też możemy wyróżnić kilka metod uzdatniania wody kotłowej, mających na celu zmiękczenie, demineralizację czy też usunięcie gazów O2 i CO2 z wody.

Preparaty do uzdatniania wody kotłowej


Uzdatnianie wody kotłowej może być przeprowadzane poprzez korekcję chemiczną za pomocą odpowiednich preparatów. Są to substancje mające na celu zabezpieczanie powierzchni kotła i instalacji wodnych przed korozją czy też nieinwazyjne usunięcie już nagromadzonego kamienia. Stosuje się je jako jeden z etapów uzdatniania wody przemysłowej, również w połączeniu z innymi metodami.

Stacje odwróconej osmozy


Odwrócona osmoza przemysłowa to proces polegający na przepuszczaniu wody poddanej wysokiemu ciśnieniu przez filtry membranowe. Przebiega odwrotnie do naturalnego procesu osmotycznego, gdzie woda przepływa wedle gradientu stężeń pomiędzy dwoma roztworami. W przemysłowych stacjach odwróconej osmozy woda płynie więc od roztworu o większym stężeniu substancji do roztworu o stężeniu mniejszym.
Dzięki temu, iż po drodze przepływa przez filtry, możliwe jest rozdzielenie składowych cieczy na poziomie molekularnym. Stacje odwróconej osmozy umożliwiają więc uzyskanie wody demineralizowanej, która jest pozbawiona jonów soli, metali ciężkich czy mikrozanieczyszczeń organicznych. Wydajność tego procesu jest bardzo duża (na poziomie nawet 97-98%). Tę metodę stosuje się często w procesie uzdatniania wody do celów przemysłowych takich jak produkcja leków, ciepłownictwo czy przemysł hutniczy.

Stacje zmiękczania wody


Jednym z rodzajów przemysłowych stacji uzdatniania wody są stacje zmiękczania. Proces obniżenia twardości jest możliwy dzięki wymianie i usunięciu jonów odpowiadających za twardość wody (głównie jony wapnia i magnezu). W tym celu stosuje się żywice jonowymienne, które są źródłem jonów zastępczych. Przemysłowe zmiękczanie wody może opierać się na pracy jedno lub wielokolumnowych urządzeń, posiadających różny stopień wydajności. Dobiera się je na podstawie indywidualnego zapotrzebowania na miękką wodę.

Filtry i siatki filtracyjne


Usuwanie cząstek stałych z wody jest przeprowadzane przez urządzenia zawierające przemysłowe filtry do wody. Mogą być one bardzo różne. W zależności od rodzaju filtracji będą one zbudowane z różnych komponentów. Wyróżnia się filtry do wody mechaniczne, węglowe czy siatki filtracyjne. Te ostatnie znajdują zastosowanie we wstępnym oczyszczaniu wody przemysłowej z zanieczyszczeń wielkocząsteczkowych takich jak piasek, drobiny czy substancje organiczne.

Wybór przemysłowej stacji uzdatniania wody


Stojąc przed wyborem odpowiedniego sposobu uzdatniania wody, należy kierować się przede wszystkim:
  • wymaganiami w zakresie parametrów jakościowych wody (czyli jaką wodę musimy uzyskać)
  • analizą składu wody, która będzie wykorzystywana w danym procesie czy aplikacji technologicznej

Przemysłowe stacje uzdatniania wody. Skorzystaj z wiedzy specjalistów z firmy BP Serchem.

Taka analiza wody może być wykonana przez profesjonalne firmy, zajmujące się montażem przemysłowych stacji uzdatniania. Jedną z nich jest jest firma BP Serchem, która świadczy kompleksowe usługi doboru odpowiedniej technologii oczyszczania - od analizy wstępnej bezpośrednio u klienta, przez montaż, po serwis i kontrolę jakości pracy zastosowanych urządzeń.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: