eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emerytura nie wystarczy na przeżycie

Emerytura nie wystarczy na przeżycie

2021-01-20 00:50

Emerytura nie wystarczy na przeżycie

Czy Polacy boją się emerytury? © pixabay.com

Serwis kariery InterviewMe.pl sprawdził, czy Polacy boją się przejścia na emeryturę i związanego z tym spadku dochodów. Przeprowadzone badanie wykazało, że 67% z nich obawia się, że świadczenie to będzie na tyle niskie, że nie wystarczy im na przeżycie. Mimo tego 60% Polaków nie boi się emerytury.

Przeczytaj także: Emerytura z ZUS i IKE to za mało

Badanie "Czy Polacy boją się emerytury?" przeprowadzone wśród 1000 respondentów pokazało, że większość, bo aż 2/3 Polaków nie wierzy w państwowe emerytury, a jednocześnie aż 56% z nich nie oszczędza z myślą o przyszłej emeryturze.

Moment przejścia na emeryturę wzbudza strach u 40% ankietowanych. Dlaczego boją się emerytury? U podstaw tego lęku leży brak zaufania do państwa w kwestii wypłaty emerytur, 67% badanych nie wierzy w państwowe emerytury. 61% Polaków boi się, że nie będą mieć środków na życie, a 67%, że ich dochody tak spadną, że nie wystarczy im życie na minimalnym poziomie.

Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania, w ten sposób podsumowuje te wyniki:
Z badania jasno wynika, że Polacy nie mają za grosz zaufania do systemu emerytalnego. Szczególnie widać to wśród najmłodszych badanych - aż 81% osób poniżej 25. roku życia nie wierzy, że państwo zagwarantuje im wypłaty emerytur. W tym momencie większość Polaków liczy się z tym, że na emeryturze będzie dalej pracować.

Niepokoi również fakt, że Polacy nie mają świadomości, jak wysoka może być ich emerytura. Nie wie tego aż 73% osób. Spośród lepiej zorientowanych badanych, aż 40% zadeklarowało, że ich emerytura wyniesie poniżej 2000 zł. To bardzo mało, biorąc pod uwagę, że w ankiecie 76% Polaków przyznało, że potrzebuje zdecydowanie wyższych świadczeń, aby przeżyć na minimalnym poziomie.

A jak Polacy chcą rozwiązać problem zbyt niskich emerytur? 55% z nich che pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pomimo widma głodowej emerytury, aż 56% Polaków przyznało w badaniu, że nie oszczędza pieniędzy na starość. Na dodatek aż 19% badanych nie ma żadnego planu, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na ten ostatni etap życia. A może być jeszcze gorzej. Aż 40% Polaków przyznało, że w wyniku pandemii koronawirusa straciło przynajmniej część oszczędności przeznaczonych na emeryturę.
Już wcześniejsze badanie InterviewMe pokazało, że Polacy mają problemy z oszczędzaniem. Okazało się bowiem, że 24% badanych nie ma żadnych oszczędności, a u 22% wystarczyłyby one na maksymalnie 2 tygodnie. Nic więc dziwnego, że większość Polaków nie oszczędza na emeryturę, jeśli nie ma środków, których mogłaby użyć w przypadku utraty pracy. Przyczyn takiego stanu rzeczy w Polsce należy upatrywać przede wszystkim w niskich pensjach oraz stosunkowo wysokich kosztach życia. - komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.

W badaniu „Czy Polacy boją się emerytury?” znalazły się również inne ciekawe wnioski. Oto niektóre z nich:
  • około 70% Polaków przewiduje, że na emeryturze będzie musiało obniżyć swój poziom życia
  • aż 81% kobiet zakłada, że emerytura nie wystarczy im na życie na satysfakcjonującym poziomie (przy 68% mężczyzn)
  • około 26% badanych chce zapewnić sobie bezpieczeństwo na emeryturze zgromadzonymi wcześniej oszczędnościami
  • aż 49% Polaków chciałoby przejść na emeryturę już teraz, gdyby mieli odpowiednią ilość oszczędności.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Emerytura nie wystarczy na przeżycie

    narinea / 2021-08-01 09:38:45

    Jasne że emerytura nie wystarczy na przeżycie i dlatego już wcześniej trzeba o tym myśleć i dodatkowo oszczędzać, na przykład tak jak ja w ppk czy na lokacie odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: