2020-11-03 11:32
Przeczytaj także: Sektor MŚP tnie wydatki. Na czym oszczędza najwięcej?
fot. mat. prasowe
Czy masz poczucie bezpieczeństwa finansowego?
W tym roku poczucie bezpieczeństwa finansowego znacznie osłabło.
Obostrzenia wprowadzone w pierwszych miesiącach pandemii COVID-19 mocno odcisnęły się na polskich przedsiębiorcach. Ekonomiczne przewidywania tej grupy są negatywne, prawie połowa z nich obawia się o finansową przyszłość swojej firmy (43%). Co więcej, dynamiczne zmiany i wizja wprowadzania kolejnych obostrzeń sprawiły, że blisko co trzeci badany nie potrafił jednoznacznie ocenić sytuacji finansowej swojego przedsiębiorstwa (32%). Październikowe wzrosty zachorowań na COVID-19 wskazują na dalsze zwiększanie się obaw przedsiębiorców do czasu opanowania sytuacji, czy chociaż częściowego jej ustabilizowania - komentuje Adrian Wróblewski, Dyrektor Działu Analiz w SW Research.
fot. mat. prasowe
Jak pandemia i zamrożenie gospodarki wpłynęły na sytuację finansową twojej firmy?
Ponad połowa mikrofirm (53%) deklaruje spadek dochodów spowodowany pandemią.
Należało się spodziewać, że w obliczu pandemii, zamknięcia wielu sektorów gospodarki i ogólnoświatowego niepokoju mały biznes będzie czuł się mniej bezpiecznie. Prawdopodobnie jeszcze długo nastroje w tym sektorze nie będą pozytywne. Firmy obawiają się teraz zarówno efektów drugiej fali epidemii, jak i tego, jak będzie zachowywała się gospodarka w następnych latach. Z pewnością spowoduje to, że mikroprzedsiębiorcy będą znacznie mniej skłonni do inwestowania w rozwój – już teraz prawie 40% z nich deklaruje, że zrezygnowało z inwestycji obawiając się ryzyka. Co więcej w porównaniu do zeszłego roku istotnie zmniejszył się odsetek firm, które planują skorzystać z kredytu – z ponad 40% w 2019 r. do jedynie 13% w 2020 r. Głównym powodem są obawy przed kolejną falą pandemii i mniejszymi dochodami (ponad 30% wskazań) - mówi Agnieszka Porębska-Kość, Członek Zarządu Nest Banku.
fot. mat. prasowe
Działania podejmowane przez firmy w zw. z sytuacją epidemiczną
Prawie połowa badanych zadeklarowała, że ograniczyła koszty.
Mikrofirmy zaczęły intensywnie korzystać z kanałów online i dostępnych usług cyfrowych. Aż 70% z firm, które rozszerzyły działalność deklaruje, że skupiło się na sprzedaży i promocji w internecie - zbudowało stronę www, sklep online lub zainwestowało w reklamę internetową. – dodaje Agnieszka Porębska-Kość, Członek Zarządu Nest Bank.
Firmy nie tylko deklarują, że odkładają więcej pieniędzy na nieoczekiwane sytuacje, ale też szukają małych oszczędności np. zamykają droższe konta bankowe czy rezygnują z części wynajmowanych powierzchni. Ponadto doświadczenia zebrane podczas wiosennego lockdownu oraz zmiany w podejściu do oszczędzania sprawiły, że aż 44% firm deklaruje lepsze przygotowanie na sytuacje kryzysowe. Jest to optymistyczne zjawisko zwłaszcza w kontekście wciąż zwiększającej się liczby zakażonych i pojawiania się kolejnych ograniczeń w działalność firm. Nie zmienia to faktu, że drugie zamrożenie gospodarki może być dla najmniejszych firm znacznie większym zagrożeniem niż pierwsze. Wiele firm nie zdążyło odpracować strat i w pełni zabezpieczyć się na kolejne miesiące mniejszych dochodów lub całkowitego przestoju - dodaje Agnieszka Porębska-Kość, Członek Zarządu Nest Bank.
oprac. : eGospodarka.pl
Mikroprzedsiębiorcy w Polsce optymistyczni
Polska gospodarka 2022 - prognozy KRD
10 globalnych zagrożeń wg AON. Cyberataki na szczycie rankingu
Plus czy minus? Jak pandemia wpłynęła na oszczędności Polaków?
Europa 2. gospodarką świata, polska infrastruktura na medal
Polski PKB mocno w górę. Wychodzimy z koronakryzysu?
Tarcza Antykryzysowa uratowała firmy i gospodarkę?
Jak pandemia wpłynęła na kondycję finansową i oszczędności Polaków?
Mikrofirmy, czyli mikro-produktywność. Dlaczego?
Dzień dobry, Prowadzę działalność gospodarczą jednoosobowa w branży budowlanej. Odnotowałem w miesiącu lutym 2021 r. do lutego 2020 r ...
Pracownik zatrudniony na umowę o pracę 01.03.2021 na okres próbny. Od 15.03.2021 - 25.03.2021 kwarantanna oraz izolacja domowa, zwolnienie ...
Odliczanie składki zdrowotnej od lipca 2022 r.
"Mój Elektryk" - sukces dopłat do samochodów elektrycznych?
Branża gastronomiczna musi spłacić 754 mln zł zaległości
Volvo XC60 T6 eAWD, czyli jakość i komfort
NBP decyduje
Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?
Czy nowy taryfikator mandatów działa cuda?