eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Które stacje paliw doceniają Polacy? Królowa jest tylko jedna

Które stacje paliw doceniają Polacy? Królowa jest tylko jedna

2020-09-02 13:25

Które stacje paliw doceniają Polacy? Królowa jest tylko jedna

Które stacje paliw doceniają Polacy? © maurogrigollo - Fotolia.com

Na terenie Polski działa obecnie przeszło 7,6 tys. stacji paliw. Nie wszystkie cieszą się oczywiście identyczną popularnością. Nie każda jest również obdarzana takim samym zaufaniem. Który z koncernów cieszy się największym poziomem sympatii? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza zrealizowana przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS „Analiza postrzegania stacji paliw w Polsce”.

Przeczytaj także: Stacje benzynowe: PKN ORLEN nie ma sobie równych, czym się wyróżnia?

Stacje benzynowe, którym ufamy


Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że stacją paliw, którą Polacy obdarzają zdecydowanie największą ufnością jest PKN Orlen (62 proc.). Spółka Skarbu Państwa daleko w tyle zostawia inne firmy z podium - na zaufanie do BP i Shell wskazuje odpowiednio 32 i 30 proc. badanych. Na kolejnych pozycjach plasują się Lotos (27 proc.), Circle K (20 proc.), Moya (8 proc.) oraz Amic (6 proc.).

Warto też podkreślić, że Orlen jest jedyną stacją paliw, która zanotowała wzrost zaufania względem poprzedniej edycji badania.

fot. maurogrigollo - Fotolia.com

Które stacje paliw doceniają Polacy?

Stacje ORLEN są najbardziej rozpoznawalne i lubiane przez Polaków.


Na potrzeby badania wyodrębniono spośród respondentów grupę najbardziej aktywnych kierowców. Okazało się, że i oni najbardziej ufają Orlenowi (65 proc. – wzrost o 2 pp. r/r). Na drugim miejscu znalazły się stacje BP (36 proc., spadek o 6 pp.), a na trzecim Shell, na którego wskazała jedna trzecia ankietowanych (spadek o 7 pp.).
Dane Polskiej Organizacji i Handlu Naftowego wskazują, że na polskim rynku najliczniej reprezentowane są następujące spółki:
  1. PKN ORLEN, do którego należy 1 800 punktów,
  2. BP (575),
  3. Grupa LOTOS (506),
  4. Shell (415), Circle K (353),
  5. Amic (116).

Warto też wspomnieć o niezależnej sieci Moya z 244 stacjami paliw.

A jakie stacje paliw lubimy?


Również jeżeli chodzi o największą sympatię klientów, to bezapelacyjnym zwycięzcą był PKN ORLEN. Stacje płockiego koncernu darzy sympatią 61 proc. Polaków. To aż o 11 pp. więcej niż rok temu. Niemal jedna trzecia respondentów (30 proc.) wskazała na Shell (wzrost o 5 pp. r/r), a 29 proc. na BP (spadek o 3 pp.). Jedna czwarta ankietowanych lubi stacje Lotosu (wzrost o 1 pp.), 14 proc. Circle K (spadek o 2 pp.), a 6 proc. stacje pod marką Moya (spadek o 6 pp.). Na ostatnim miejscu w tym zastawieniu znalazł się Amic (4 proc.), co oznacza spadek aż 15 pp. w stosunku do zeszłego roku.

Wśród aktywnych kierowców także to stacje PKN ORLEN cieszą się największą sympatią (63 proc.). Płocki koncern zanotował wzrost o 5 pp. w porównaniu do ubiegłorocznej edycji. Wynik ORLENU jest większy niż dwóch następnych marek łącznie. Na BP wskazało 32 proc. respondentów (spadek o 13 pp.), a Shell 30 proc. (wzrost o 2 pp.) Stacje Lotos cieszą się sympatią niespełna jednej czwartej aktywnych kierowców (23 proc. – spadek o 13 pp.).

Raport pt. „Analiza postrzegania stacji paliw w Polsce” został opracowany przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Raport powstał na podstawie zrealizowanych w czerwcu 2020 r. przez IBRiS wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI, 1650). Badaniem zostało objętych siedem stacji paliw, w tym PKN Orlen, Lotos, BP, Shell, Moya, Amic oraz Circle K. Partnerem raportu był PKN ORLEN.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: stacje paliw, stacje benzynowe, kierowcy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: