eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czytelnictwo rośnie, a wydawnictwa i księgarnie powiększają długi

Czytelnictwo rośnie, a wydawnictwa i księgarnie powiększają długi

2020-07-23 12:16

Czytelnictwo rośnie, a wydawnictwa i księgarnie powiększają długi

Czy COVID poprawi wyniki wydawców i księgarń? © Miroslawa Drozdowski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W czasie przymusowej izolacji Polacy częściej zaczęli sięgać po książki. To jednak nie wystarczyło, aby poprawić kondycję wydawnictw i księgarń. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy zadłużenie książkowej branży podwyższyło się o blisko 0,9 mln zł, przekraczając u schyłku maja niemal 44,7 mln zł. Co będzie dalej? Jak pisze BIG InfoMonitor, cała nadzieja w poprawie czytelnictwa.

Przeczytaj także: Co 10. księgarnia trafiła do KRD

Ze zrealizowanej na przełomie kwietnia i maja analizy Polskiej Izby Książki wynikało, że blisko 9 na 10 przedstawicieli wydawnictw i księgarń zakładało ograniczenie swojej działalności na skutek pandemii. Co 12. z badanych nie wykluczał rezygnacji z prowadzenia biznesu, a 3 proc. rozmyślało o jego przeprofilowaniu. Takie podejście nie było jednak zaskoczeniem, skoro spadek sprzedaży względem okresu tuż sprzed pandemii odczuło 91 proc. pytanych, a co trzeci reprezentant określił go jako drastyczny (ponad 70 proc.). Spadki sprzedaży, z oczywistych względów, nie dotyczyły księgarni internetowych.

Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor, prognozuje, że w najbliższym czasie wydawnictwa i księgarnie będą mierzyć się z kryzysem płynnościowym, który może odbić się również na sytuacji powiązanych z nimi autorów, redaktorów, grafików czy drukarzy. Na taki obrót spraw wskazują deklaracje samych wydawnictw i księgarni, spośród których ponad połowa podejrzewa, że w najbliższym czasie nie będzie w stanie regulować zobowiązań względem swoich kontrahentów. Co trzeci z ankietowanych przewiduje natomiast konieczność odłożenia w czasie opłat stałych czy podatków.

Księgarnie w nieustających kłopotach


Niepokój przedsiębiorców jest zrozumiały, jeśli weźmiemy pod uwagę ogólną sytuację gospodarczą. Wskaźniki ekonomiczne dopiero teraz zaczynają pokazywać, jak głęboki kryzys spowodowała pandemia COVID-19. Wiele wskazuje jednak na to, że wymuszona izolacja mogła w rzeczywistości mieć pozytywny wpływ na poziom czytelnictwa, a wydawnictwa, mocno poobijane przez koronawirusa, w dłuższej perspektywie mają szansę skorzystać na pandemii.

Oby się tak stało, bo obecne statystyki pokazują, że w kwietniu i maju, sytuacja branży pod względem solidności płatniczej zaczęła się pogarszać. W dwa miesiące zaległości wydawców wobec partnerów biznesowych i banków wzrosły z 31,76 mln zł do ponad 32 mln zł, po tym jak wcześniej przez rok spadły o niemal 0,5 mln zł (1,5 proc.). W przypadku księgarzy, daje się zauważyć stały wzrost: między marcem a majem z 12,1 do 12,6 mln zł, a wcześniej, przez rok od marca 2019 r. aż o 2,8 mln (ponad 12 proc.). I to wszystko podczas gdy na całym rynku w zeszłym roku zaległości wszystkich firm wzrosły o 9,1 proc.

fot. mat. prasowe

Zaległości wydawców książkowych i księgarni

W dwa miesiące zaległości wydawców wobec partnerów biznesowych i banków wzrosły z 31,76 mln zł do ponad 32 mln zł.


Przed koronawirusem wyraźnie spadł też odsetek wydawców książkowych opóźniających regulowanie zobowiązań. W marcu 2019 r. było to 6,2 proc. firm, a w momencie wybuchu pandemii, 5,2 proc. Lockdown wyhamował jednak trend spadkowy, a w księgarniach, gdzie obecnie 5,1 proc. firm opóźnia spłatę zobowiązań przyspieszył. Zdaniem Haliny Kochalskiej może być to początek długofalowego trendu spowodowanego przez gospodarcze konsekwencje koronawirusa, Z drugiej strony ekspertka podkreśla jednak, że księgarnie i wydawnictwa mogą skorzystać na zmianie nawyków konsumenckich i wiążącym się z nim wzrostem czytelnictwa.

fot. mat. prasowe

Odsetek wydawców książkowych i księgarni z zaległościami

Przed koronawirusem spadł udział wydawców książkowych opóźniających regulowanie zobowiązań.


Książkowe perspektywy pod znakiem zapytania


Wiele wskazuje na to, że już na wstępie do lockdownu czytelnictwo miało nienajgorszy poziom, bo po spadkach, a potem stagnacji, w 2019 r. odsetek osób deklarujących przeczytanie przynajmniej jednej książki drgnął w górę i wyniósł 39 proc. – wynika z danych Biblioteki Narodowej. Dla przypomnienia w ostatnich pięciu latach co najmniej jedną książkę miało na koncie między 37 a 38 proc. badanych. Taki poziom czytelnictwa zdają się potwierdzać także wyniki badania zrealizowanego na zlecenie BIG InfoMonitor w czasie ogólnokrajowej kwarantanny, gdy zamknięte były m.in. galerie handlowe, salony urody i siłownie. Wynika z niego, że w trakcie pandemii: 63 proc. pytanych nie zmieniło swoich przyzwyczajeń w tym zakresie, czyli można zakładać, że tak jak nie czytali wcześniej, nie robią tego również teraz. Ale, co jednak ważne dla branży, blisko co czwarty czytał częściej, a znacznie mniejszy odsetek, bo 13 proc. po lekturę sięgał rzadziej.

fot. mat. prasowe

Czytanie książek podczas izolacji

Co 4. z badanych czyta częściej niż przed pandemią.


Jeśli podobna stabilna, a nawet lekko wzrostowa tendencja będzie dotyczyła też pozostałych wskaźników, które zbadała Biblioteka Narodowa, to jest dla wydawców światło w tunelu. Czytelnicy wskazali bowiem w badaniach, że to różne formy komercyjne są podstawowymi sposobami pozyskiwania książek. 41 proc. preferuje samodzielne kupno, 35 proc. pożycza książki od znajomych, a ponad jedna trzecia liczy na prezent do poczytania. Wypożyczenie z biblioteki wybrało 27 proc. pytanych, a co piąty sięga po egzemplarze z własnego księgozbioru.

Ciekawie natomiast może wyglądać sytuacja w przypadku książek w formie elektronicznej lub dźwiękowej. Z danych BN wynika bowiem, że Polacy traktują e-booki jako należące do tej samej kategorii co książki papierowe, a niczym niezwykłym nie jest łączenie czytania ze słuchaniem, zależnie od okoliczności i wygody chwili. Nie można więc mówić o konkurencji różnych wydawniczych formatów, ale o ich wzajemnej komplementarności.

Przeczytaj także: Branża piekarska w potrzasku Branża piekarska w potrzasku

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: