eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Uchodźcy w oczach Polaków

Uchodźcy w oczach Polaków

2006-07-27 00:04

20 czerwca br. po raz kolejny obchodzony był w Polsce Dzień Uchodźcy. Trzy tygodnie później TNS OBOP zakończył realizację zleconego przez Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców sondażu opinii Polaków dotyczącego postrzegania uchodźców.

Przeczytaj także: Uchodźcy w oczach Polaków 2008

Respondentów zapytano o to, czy słyszeli o obchodach dnia Uchodźcy, kim jest dla nich uchodźca i jak państwo polskie powinno uchodźców traktować. Oprócz tego badane osoby wypowiedziały się na temat tego, jakie korzyści i problemy związane z przybywaniem uchodźców do kraju dostrzegają i czy zetknęły się kiedykolwiek z osobą będącą uchodźcą. Uzyskane wyniki zestawiono z danymi z badań z poprzednich lat, co pozwala śledzić dynamikę zachodzących przemian.

Co trzeci Polak (33%) słyszał, że 20 czerwca obchodzony był w Polsce Dzień Uchodźcy, jednak większość naszego społeczeństwa – dwie trzecie (67%) – nie zetknęła się z żadnymi informacjami na ten temat.

Co dziewiąty Polak (11%) miał okazję poznać osobiście osobę, która musiała opuścić swój kraj z obawy przed prześladowaniami lub z powodu wojny. 88% Polaków nigdy nie zetknęło się z taką osobą. W porównaniu z 2003 rokiem można zauważyć nieznaczny spadek (o 3 punkty procentowe) odsetka osób, które miały bezpośredni kontakt z uchodźcami.

Osobisty kontakt z uchodźcami deklarują przede wszystkim prywatni przedsiębiorcy (17%), kierownicy i specjaliści (19%), badani z wykształceniem średnim (16%), osoby bardzo interesujące się polityką (25%) oraz ankietowani o przekonaniach lewicowych (20%), a także mieszkańcy regionów wschodniego (19%), dolnośląskiego (18%) i pomorskiego (18%). Prawie wcale kontaktu takiego nie mieli nastolatkowie (94%), mieszkańcy regionu małopolskiego (95%), a także badani w ogóle nie interesujący się polityką (93%).

Większość polskiego społeczeństwa potrafi, przynajmniej częściowo, prawidłowo określić kim jest uchodźca. Dla nieco ponad dwóch trzecich (67%) Polaków określenie to oznacza osobę opuszczającą swój kraj w obawie przed prześladowaniami. Ponad połowa społeczeństwa (55%) określenie to przypisuje uciekinierom z terenów bądź kraju objętego wojną. Trzecim pod względem powszechności jest błędne przekonanie, że uchodźcami są osoby opuszczające swój kraj w poszukiwaniu lepszych warunków życia – podziela je 40% Polaków.

 

1 2 3

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: