eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Biurowce w obliczu koronawirusa. Elastyczne powierzchnie na wygranej pozycji?

Biurowce w obliczu koronawirusa. Elastyczne powierzchnie na wygranej pozycji?

2020-04-02 11:16

Biurowce w obliczu koronawirusa. Elastyczne powierzchnie na wygranej pozycji?

Biurowiec © whitelook - Fotolia.com

Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa wywiera wpływ na wszystkie dziedziny życia i gospodarki. Rynek nieruchomości komercyjnych nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Zdaniem Colliers International biurowce w regionie EMEA muszą być gotowe na silny wstrząs lub nawet dłuższe spowolnienie. Jednocześnie jednak eksperci podkreślają, że w perspektywie długoterminowej beneficjentem obecnej sytuacji mogą okazać się elastyczne powierzchnie biurowe.

Przeczytaj także: Biurowce w Warszawie: pandemia blokuje podpisywanie nowych umów

Jak wynika z najnowszych doniesień serwisu Colliers' COVID-19 Insights, sytuacja panująca na początku br. na większości (ok. 60%) rynków EMEA, w tym w Polsce, zdecydowanie sprzyjała deweloperom oraz właścicielom biurowców. Liczyli oni przede wszystkim na możliwość podnoszenia czynszów, a nadzieje w tym zakresie podsycała przede wszystkim skromna podaż nowych biur oraz utrzymujący się na niskim poziomie wskaźnik powierzchni niewynajętej.

Jak nietrudno się jednak domyślić, wybuch pandemii nie pozostał bez wpływu na dynamikę popytu na biurowce, co bez wątpienia zaważy również na oferowanych warunkach najmu.
Colliers' COVID-19 Insights, portalu publikujące bieżące informacje o wpływie koronawirusa na poszczególne sektory rynku nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA.

- Obecna sytuacja jest nowa dla nas wszystkich, dlatego nie możemy na tym etapie wyciągać konkretnych wniosków czy snuć prognoz dotyczących funkcjonowania rynku nieruchomości biurowych. Zaobserwować możemy natomiast faktyczny wpływ sytuacji na wydłużenie się pewnych procesów, jak również ponowne sporządzanie analiz zapotrzebowania najemców na biurowce. Mimo nietypowych okoliczności, z którymi się mierzymy, część transakcji nie została wstrzymana i praca nad nimi nadal się toczy. Można przypuszczać, że obecna sytuacja przyczyni się do zmiany trendów na rynku - w kolejnych latach będziemy mogli zaobserwować większy udział renegocjacji umów. Moim zdaniem również mobilizacja firm do pracy zdalnej może mieć przełożenie na liczbę wynajmowanych metrów w przyszłości – mówi Paweł Skałba, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Colliers International.

fot. whitelook - Fotolia.com

Biurowiec

Większość rynków biurowych w regionie EMEA powinna przetrwać krótki wstrząs lub nawet dłuższe spowolnienie gospodarcze – uważają eksperci Colliers International.


Podaż biurowców wciąż niewielka


Niedawny wzrost liczby umów typu pre-let na rynkach biurowych w regionie EMEA może zostać tymczasowo zahamowany, ale biorąc pod uwagę, że podaż nowoczesnych biurowców prawdopodobnie osłabnie przez niższą aktywność budowlaną – ze względu na blokady w łańcuchach dostaw materiałów budowlanych – firmy będą się trzymać swoich planów dotyczących najmu powierzchni. Wobec tego na rynku nadal będzie odczuwalny niedobór dostępnych nowoczesnych i zrównoważonych przestrzeni biurowych.
- Obecnie w Warszawie powstaje ok. 830 000 mkw. powierzchni biurowej, w Polsce - ok. 1,5 mln mkw. Z naszej wiedzy wynika, że większość inwestycji wciąż jest realizowana. Deweloperzy dbają o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników poprzez wprowadzenie odpowiednich przepisów i ograniczeń na placach budowy. Mogą oczywiście pojawić się opóźnienia w realizacji tych projektów, ale trudno obecnie mówić o konkretnych datach, ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna. Możliwe, że dojdzie do zmiany w liczbie umów typu pre-let, jednak jak na razie widzimy, że najemcy prowadzący tego typu procesy na lata 2022-2023 kontynuują je – komentuje sytuację w Polsce Paweł Skałba.

Flex office może zyskać


Na rynku elastycznych powierzchni biurowych pojawiają się obawy operatorów uzależnionych od sektora MŚP, który wydaje się być najbardziej narażony na zmniejszenie przepływów pieniężnych.
- W krótkim okresie czasu, elastyczne biura mogą ucierpieć tracąc najemców, ponieważ to właśnie na elastycznym modelu najmu zbudowany jest ich model biznesowy. To największa zaleta tego produktu, że stosunkowo łatwo i szybko można z nich zrezygnować. Ewentualne straty uzależnione są od czasu, jaki będzie trwać obecna sytuacja – mówi Renata Hartle, manager ds. strategii flex office i rozwiązań technologicznych w Colliers International.

Jeśli jednak operatorzy przetrwają kryzys wywołany koronawirusem, ich pozycja rynkowa może wzrosnąć.
- Do tej pory większość firm w ramach zabezpieczenia kontynuacji biznesu pod kątem nieruchomości ograniczała się tylko do swoich tradycyjnych biur. Natomiast to, co się teraz dzieje, otwiera nam oczy na wiele różnych przypadków – np. co gdy nie będziemy mieli do naszego biura dostępu? Albo zostanie odcięte od prądu czy sieci? Co gdy nagle będziemy musieli ograniczyć zasoby ludzkie? Wtedy potrzebujemy alternatywnego miejsca pracy. Powierzchnie elastyczne gwarantują nam to, że w szybki sposób można mieć do nich dostęp nawet w sytuacji, gdy tradycyjne firmowe biuro jest już zamknięte czy wręcz zablokowane. A nasze mieszkania, choć są pewną alternatywą, to jednak nie na długi czas i nie na biznesowe spotkania. Myślę, że coraz więcej najemców będzie myślało o włączeniu powierzchni flex do swojej strategii business resilience, tak aby odpowiednio zarządzać ryzykiem i kosztami, np. planując jedynie 70% powierzchni w tradycyjnym układzie, a pozostałe 30% w biurach elastycznych, które dopasują się do bieżących potrzeb – dodaje Renata Hartle.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: