eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Rodzaje płatności mobilnych - 5 najpopularniejszych systemów

Rodzaje płatności mobilnych - 5 najpopularniejszych systemów

2020-02-13 14:59

Rodzaje płatności mobilnych - 5 najpopularniejszych systemów

Rodzaje płatności mobilnych - 5 najpopularniejszych systemów © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Nieustanny rozwój technologii pozwala na stosowanie coraz to nowszych rozwiązań w wielu dziedzinach życia. Nie inaczej jest z płatnościami mobilnymi, które od kilku lat sukcesywnie są ulepszane. Wiele banków, czy instytucji prowadzących działalności opierające się na finansach i oferujące płacenie za pomocą ich kart zaczyna tworzyć aplikacje, dzięki którym te działania mają być jeszcze prostsze, wygodniejsze, szybsze i bezpieczniejsze.
  1. M-pay - nowoczesne rozwiązanie płatności mobilnych
  2. BLIK - płać kodem
  3. Google Pay - usługa od giganta
  4. Płać zbliżeniowo z HCE
  5. Cashbill.pl - błyskawiczne płatności

M-pay - nowoczesne rozwiązanie płatności mobilnych


M-pay to jedna z najprostszych usług mobilnych, dzięki której nie trzeba zabierać portfela na zakupy. Wystarczy tylko telefon z aplikacją i doładowanym na niej kontem. Rozwiązanie to stało się modne już jakiś czas temu, jednak nieustannie ulepszane zaczęło zyskiwać coraz większą renomę i uznanie. Działanie m-pay można porównać do wirtualnego portfela.

Jak zapłacić? To bardzo proste! Wystarczy mieć aktywną aplikację, w której generowany jest specjalny kod. Podczas płatności na terminalu należy wpisać go, a następnie zatwierdzić poprzez kliknięcie telefonie. Rozwiązanie jest niezwykle proste i wygodne. Dodatkowo każdorazowo wyświetlana jest instrukcja, która pozwala jeszcze sprawniej poruszać się w aplikacji.

Za pomocą m-pay można zakupić bilet parkingowy, zapłacić za zakupy, czy też doładować telefon. Ponadto aplikacja oferuje nawet wystawienie faktury, co jest szczególnie przydatne przedsiębiorcom prowadzącym własną działalność.

BLIK - płać kodem


BLIK to powszechnie znany system płatności, który oferowany jest już przez większość banków. Wystarczy ściągnąć na swój telefon aplikację konkretnego banku, w którym posiadamy konto. Następnie należy się na nie zalogować i dodać swoje urządzenie mobilne oraz numer telefonu w celu aktywacji opcji.

Dokonywanie płatności odbywa się na takiej samej zasadzie jak w przypadku systemu m-pay. Użytkownik w aplikacji wybiera ikonę BLIK, a następnie ukazuje się kod, który należy wprowadzić w terminalu. Potwierdzenie płatności mobilnej odbywa się za pomocą telefonu i kliknięcia „OK” w aplikacji. Zasada działania jest więc bardzo prosta.

Za pomocą BLIKa można nie tylko płacić za zakupy. Dzięki niemu można również dokonywać transakcji w internecie, płacić za paliwo, czy wypłacać pieniądze z bankomatów. Jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez wielu klientów banków.

Google Pay - usługa od giganta


Google zazwyczaj kojarzy się z wyszukiwarką internetową oraz sklepem z różnego rodzaju grami czy aplikacjami mobilnymi. Czas zmienić ten pogląd. Dziś Google to światowy potentat nie tylko w branży IT, ale również coraz poważniejszy konkurent aplikacji do płatności mobilnych.

Cieszy się ogromnym zaufaniem milionów użytkowników, którzy coraz chętniej korzystają z płatności za pomocą systemu Google Pay. Jego działanie jest już bardziej zaawansowane. Dzięki wbudowanym czytnikom NFC w telefonach zeskanowana wcześniej przez aparat karta bankomatowa zapisywana jest w oprogramowaniu. Następnie wystarczy odpowiednio je skonfigurować wybierając ją jako główny środek płatniczy. Płatności dokonuje się zbliżeniowo, a więc w sposób dobrze znany wielu użytkownikom.

Płać zbliżeniowo z HCE


Technologia HCE dostępna jest jedynie w telefonach, które posiadają moduł NFC i system operacyjny minimum Android 4.4. Operowanie przy pomocy tego systemu jest bardzo proste. W celu dokonania płatności wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala.

Jest to dosyć popularna usługa, którą mają wszystkie banki w Polsce. Jej działanie jest praktycznie identyczne jak te w Google Pay. Niegdyś płatności simcentryczne były znacznie bardziej skomplikowane, bo oprócz posiadania modułu NFC wymagały jeszcze specjalnej karty SIM NFC i aktywowaną funkcję u operatora. Płacenie przy pomocy telefonu odbywało się wtedy poprzez konkretnie wyznaczoną aplikację, do której dodatkowo trzeba było posiadać wydaną przez bank kartę NFC.

Cashbill.pl - błyskawiczne płatności


Cashbill.pl to jeden ze starszych systemów, któremu zaufało wielu przedsiębiorców, a nawet kluby sportowe, co jak na polskie warunki jest rzeczą bardzo istotną i wpływającą na zaufanie użytkowników. Oprogramowanie działa na zasadzie pośrednika, gdyż płatności wspomagane są infrastrukturą PayU. Ma to jednak swoje plusy, ponieważ nie było potrzeby nawiązywania współpracy z wieloma bankami, a płatności i tak obsługiwane są przez ponad dwadzieścia instytucji.

Jednym z niewątpliwie dużych atutów tego portalu jest możliwość realizacji zobowiązań finansowych za pomocą linku. Użytkownik w specjalnie wygenerowany adres strony, który jest indywidualny w celu identyfikowania przelewów, przechodzi do płatności. Odbywa się to za pomocą bramki, które są również popularne w innych serwisach. System działa w prosty sposób. Następnym krokiem jest wybranie opcji BLIK lub konkretnego banku i przekazanie środków na wskazane konto. Wszystkie dane uzupełniają się automatycznie, a więc użytkownik nie traci na tym zbyt wiele czasu.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: