eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Wyzwania cyberbezpieczeństwa - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

Wyzwania cyberbezpieczeństwa - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

2019-10-17 10:40

Wyzwania cyberbezpieczeństwa - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

Jakie są wyzwania cyberbezpieczeństwa? © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Co jest dziś najważniejszym wyzwaniem cyberbezpieczeństwa? Wiele zależy od tego, kogo zapytamy. Jak wskazuje ostatnie badanie Orange Insights, dla 43% dyrektorów IT w największych polskich firmach jest to ochrona przed cyberzagrożeniami. To zdanie podziela zaledwie co czwarta osoba z grona zarządzających (24%), dla których kwestią najwyższej wagi okazuje się zapewnienie ciągłości biznesowej.

Przeczytaj także: Poważne ataki na cyberbezpieczeństwo. Jak się chronić?

- Badanie Orange Insights po raz kolejny pokazuje, że zapewnienie bezpieczeństwa informatycznego to dla polskich firm spore wyzwanie. Tak uważa blisko 80% zarządzających i jeszcze większy odsetek dyrektorów IT. Gdy jednak przyjrzymy się szczegółom, widać, że inaczej postrzegają oni najważniejsze zagrożenia i wyzwania. W Orange zachęcamy naszych klientów, by do bezpieczeństwa podchodzili całościowo, począwszy od zabezpieczenia sieci firmowej przed cyberatakami, poprzez rozwój narzędzi wczesnego ostrzegania, aż po właściwe zabezpieczenie urządzeń służbowych. Tylko w ten sposób mogą przygotować swoje firmy do cyfrowej transformacji i w pełni z niej korzystać. To istotne zwłaszcza w obliczu szerokiego zastosowania technologii 5G już w niedalekiej przyszłości, a także rozwoju Przemysłu 4.0, czy handlu Retail 4.0 - mówi Bożena Leśniewska, wiceprezes Orange Polska ds. Rynku Biznesowego.

Tak szefowie IT, jak i przedstawiciele kadry zarządzającej dość zgodnie przyznają, że zagrożeń bezpieczeństwa informatycznego jest w ich firmach coraz więcej - takiej odpowiedzi udzieliło odpowiednio 67% i 74% ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Bezpieczeństwo informatyczne firmy

Zarówno szefowie IT, jak też kadra zarządzająca zauważają, że poziom zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego w ich firmach rośnie.


Badanie pokazuje również, że wzrost zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego oraz przeciwdziałanie temu zjawisku jest bardzo ważne dla wszystkich ankietowanych firm, niezależnie od branży. Różnice pojawiają się w rozłożeniu akcentów. Przykładowo, dla branży handlowej dużym wyzwaniem jest pozyskanie niezbędnego finansowania na zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Taką opinię podzielało 26% respondentów z tej branży, podczas gdy średnia dla wszystkich branż wynosiła 19%. Z kolei wśród firm usługowych większy niż w innych branżach nacisk kładziono na budowanie świadomości dbania o bezpieczeństwo danych wśród pracowników.

fot. mat. prasowe

Największe wyzwania w zapewnieniu bezpieczeństwa informatycznego

Dla zarządów najpoważniejszym wyzwaniem okazuje się zapewnienie ciągłości biznesowej.


Orange Polska jest liderem w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa informatycznego, o które dba specjalistyczna jednostka CERT Orange Polska. Firma oferuje szeroki zakres rozwiązań cyberbezpieczeństwa w modelu abonamentowym, czyli nie wymagających od firm dużych jednorazowych inwestycji. Przykładowo, niemal 400 przedsiębiorstw korzysta z ochrony przed atakami DDoS, które mogą zablokować funkcjonowanie stron internetowych czy aplikacji firmy i zagrozić ciągłości jej biznesu. By odpowiednio zabezpieczyć dane na firmowych smartfonach Orange oferuje także mobilną Cybertarczę, która pozwala ochronić je m.in. przed próbami phishingu. Jak wynika z najnowszych analiz CERT Orange Polska, próby wyłudzenia danych stanowiły ponad 2/3 zagrożeń (67 proc.) wykrytych w pierwszej połowie 2019 roku w sieci operatora.

fot. mat. prasowe

Największe wyzwania w zapewnieniu bezpieczeństwa informatycznego wg branż

Dla produkcji kluczowa jest ochrona przed cyberatakami.


Informacje o badaniu
Badanie zrealizowane w sierpniu 2019 roku przez ICAN Institute, wydawcę Harward Business Review Polska na próbie 304 respondentów z segmentu firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. W celu uzyskania reprezentatywności danych wyniki zostały przeważone według struktury branż PKD. Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI/CAWI.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: