eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak powinna wyglądać medycyna pracy w firmach z przewagą kobiet?

Jak powinna wyglądać medycyna pracy w firmach z przewagą kobiet?

2019-08-26 10:30

Jak powinna wyglądać medycyna pracy w firmach z przewagą kobiet?

Nauczycielka © tiero - Fotolia.com

W aż 10 z 19 branż naszej gospodarki widoczna jest przewaga kobiet. Warto zatem pomyśleć, aby świadczenia medycyny pracy były dostosowane nie tylko do charakteru wykonywanych obowiązków, ale również do płci i wieku zatrudnionych. Należy także mieć świadomość, że zapewnienie pracownikom odpowiedniej profilaktyki w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych może okazać się kluczowe dla dbałości o ich zdrowie.

Przeczytaj także: Pokolenie X, Y i Z - 3 rodzaje problemów

Dominację kobiet w 10 z 19 branż gospodarki narodowej potwierdza opracowany przez GUS raport „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy”. Najwięcej pań (około 80 proc. całości personelu) pracuje w opiece zdrowotnej, pomocy społecznej oraz w edukacji. Inne sektory, w których zaznacza się przewaga płci pięknej to:
  • zakwaterowanie i gastronomia,
  • pozostała działalność usługowa,
  • działalność finansowa i ubezpieczenia,
  • działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją,
  • handel i naprawa pojazdów samochodowych,
  • obsługa rynku nieruchomości,
  • administracja publiczna i obrona narodowa,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.

Jak powinna wyglądać medycyna pracy w firmach z przewagą kobiet?


Obowiązujące regulacje wskazują, że w ramach medycyny pracy każdemu pracownikowi należy zagwarantować stały dostęp do profilaktyki medycznej, która pozwoli mu na utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej. Ze względu na to, że oczekiwanie na konsultacje specjalisty z ramienia NFZ trwa w naszym kraju nawet lata, pracodawcy coraz chętniej decydują się na grupowe ubezpieczenia zdrowotne, które zapewniają szybki dostęp do świadczeń. Co więcej, ubezpieczyciele pozwalają na daleko idącą personalizację zakresu ubezpieczenia, np. za pomocą pracowniczych programów profilaktycznych.

fot. tiero - Fotolia.com

Nauczycielka

Nauczycielki i nauczyciele są jedną z grup o najwyższej zapadalności na choroby zawodowe.


– Jednak dostosowanie medycyny pracy do specyfiki działalności firmy to nie wszystko, trzeba również brać pod uwagę wiek i płeć zatrudnionych. Pracodawcy działający w branżach, w których przeważają kobiety, powinni zadbać o zapewnienie im odpowiedniej profilaktyki onkologicznej i neurologicznej. Warto też pamiętać, że kobiety już nawet w młodym wieku narażone są na osteoporozę oraz różnego rodzaju schorzenia o podłożu hormonalnym – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Czynniki obecne w miejscu pracy czy wynikające z jej charakteru też muszą być brane pod uwagę. W związku z tym poniżej wyjaśniamy pokrótce, na jakie choroby narażeni są pracownicy w 3 branżach, w których przeważają kobiety:

Opieka zdrowotna i pomoc społeczna


Osoby zatrudnione w tym sektorze narażone są na kilkanaście różnych chorób zawodowych. Najczęściej borykają się z chorobami zakaźnymi lub pasożytniczymi, ale wiele z nich ma również problemy z układem ruchu lub obwodowym układem nerwowym. O ile zapadnięciu na choroby zakaźne bądź pasożytnicze nie można zapobiec dzięki świadczeniom profilaktycznym, o tyle wadom postawy i problemom z układem nerwowym już tak. Pracownicy tego sektora powinni zatem mieć dostęp do regularnych konsultacji i badań ortopedycznych i neurologicznych.

Edukacja


Nauczycielki i nauczyciele są jedną z grup o najwyższej zapadalności na choroby zawodowe. Od lat stanowią grupę o podwyższonym ryzyku występowania chorób narządów głosu i słuchu. Powinni mieć stały dostęp do profilaktyki otolaryngologicznej oraz chorób układu oddechowego.
– Każde wykrycie schorzenia na wczesnym etapie jego rozwoju daje większe szanse na jego zwalczenie i powrót do zdrowia. Dlatego nauczycielki i nauczyciele, zwłaszcza ci z długim stażem pracy, powinni przynajmniej raz w roku poddać się rzetelnej kontroli laryngologicznej. Fakt ten powinni mieć również na uwadze zarządcy szkół i starać się zapewnić im dostęp do tych świadczeń w ramach medycyny pracy – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Zakwaterowanie i gastronomia


Osoby pracujące w tej branży są przede wszystkim narażone na ryzyko nabytych wad postawy oraz schorzenia układu oddechowego. Wśród chorób zawodowych, na które zapadają pracujący w tym sektorze, wymieniane są m.in. astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa oraz przewlekłe choroby układu ruchu. Dlatego pracodawcy powinni szczególną uwagę zwracać na zapewnienie im stałego dostępu do konsultacji i badań pulmonologicznych i alergicznych, a także regularnych wizyt u ortopedy.

Kobiety bardziej narażone na uciążliwość pracy


Oprócz ryzyk zdrowotnych charakterystycznych dla poszczególnych branżach trzeba też zauważyć, że kobiety są bardziej od mężczyzn narażone na negatywny wpływ uciążliwości pracy. To jedyny rodzaj zagrożenia w warunkach pracy dotyczący częściej kobiet niż mężczyzn .
– Uciążliwość pracy w równym stopniu co inne czynniki wpływa negatywnie na zdrowie pracowników. Pracodawcy muszą pamiętać, że zapewnienie skutecznej profilaktyki w ramach medycyny pracy, ma pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie pracowników, ale przekłada się też na efektywność przedsiębiorstwa. Dzięki regularnym badaniom i kontrolom lekarskim zmniejsza się bowiem prawdopodobieństwo długotrwałych absencji chorobowych – wskazuje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: