eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 31/2019

Europa: wydarzenia tygodnia 31/2019

2019-08-03 23:46

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 30/2019

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ZAAWANSOWANE CYBERZAGROŻENIA W II KWARTALE 2019 R.: ZAMIESZANIE NA BLISKIM WSCHODZIE

W drugim kwartale 2019 r. aktywność związana z zaawansowanymi długotrwałymi cyberzagrożeniami (APT) obejmowała wiele operacji wymierzonych w cele na Bliskim Wschodzie lub w Korei Południowej, jak również ataki przeprowadzane z tamtych regionów. Chociaż celem sporej części tych działań było cyberszpiegostwo lub zysk finansowy, wydaje się, że co najmniej jedna kampania została przeprowadzona z zamiarem szerzenia dezinformacji. W maju badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali należące do irańskiego podmiotu zasoby cyberszpiegowskie, które wyciekły do internetu, i doszli do wniosku, że za wyciek ten może odpowiadać Hades, ugrupowanie powiązane z kampanią ExPetr oraz cyberatakiem na infrastrukturę Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu.

W drugim kwartale 2019 r. badacze z firmy Kaspersky zaobserwowali interesującą aktywność na Bliskim Wschodzie. Obejmowała ona serię wycieków online dotyczących takich zasobów jak kod, infrastruktura, dane ugrupowania oraz ofiar, które rzekomo należały do znanych perskojęzycznych cybergangów – OilRig oraz MuddyWater. Wycieki pochodziły z różnych źródeł, wszystkie jednak pojawiły się w odstępie kilku tygodni. W ramach trzeciego wycieku do internetu, który rzekomo ujawniał informacje związane z podmiotem o nazwie „RANA institute”, materiał w języku perskim pojawił się na stronie o nazwie „Hidden Reality”. Analizując materiały, infrastrukturę oraz wykorzystaną stronę internetową, badacze z firmy Kaspersky doszli do wniosku, że z wyciekiem tym może być powiązane cyberugrupowanie Hades. Grupa ta stoi za incydentem OlympicDestroyer podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, jak również robakiem ExPetr oraz różnymi kampaniami, których celem była dezinformacja, takimi jak wyciek e-maili dotyczących kampanii prezydenckiej Emmanuela Macrona we Francji w 2017 r.

Pozostałe kluczowe wydarzenia związane z aktywnością APT w II kwartale 2019 r.:

- Rosyjskojęzyczne ugrupowania nieustannie udoskonalają dotychczasowe oraz tworzą nowe narzędzia, jak również przeprowadzają nowe operacje. Na przykład od marca gang Zebrocy wydaje się kierować swoją uwagę ku pakistańskim/indyjskim wydarzeniom, urzędnikom, dyplomatom i wojskowym, utrzymując jednocześnie stały dostęp do lokalnych i odległych sieci rządowych w Azji Środkowej.

- Ataki ugrupowania Turla nadal charakteryzowały się wykorzystywaniem szybko ewoluującego zestawu narzędzi, a w jednym przypadku przypuszcza się, że grupa ta „uprowadziła” infrastrukturę należącą do OilRig.

- Odnotowano wysoki stopień aktywności związanej z Koreą, podczas gdy w pozostałej części Azji Południowo-Wschodniej panował większy spokój w porównaniu z wcześniejszymi kwartałami.

Zaawansowane cyberzagrożenia w II kwartale 2019 r.: zamieszanie na Bliskim Wschodzie

Operacje, które zasługują na uwagę, to atak przeprowadzony przez ugrupowanie Lazarus na firmę z branży gier mobilnych w Korei Południowej oraz kampania przeprowadzona przez BlueNoroff, podgrupę gangu Lazarus, której celem był bank zlokalizowany w Bangladeszu.

Badacze zaobserwowali również aktywną kampanię wymierzoną w podmioty rządowe w Azji Środkowej, która została przeprowadzona przez rosyjskojęzyczne ugrupowanie APT SixLittleMonkeys z wykorzystaniem nowej wersji trojana Microcin oraz, na ostatnim etapie, narzędzia zdalnej administracji, któremu firma Kaspersky nadała nazwę HawkEye.

Drugi kwartał 2019 r. pokazuje, jak mglisty i zwodniczy stał się obecnie krajobraz zagrożeń i jak często rzeczywistość okazuje się zupełnie inna, niż wydawała się wcześniej. Przykładem może być ugrupowanie cyberprzestępcze, które „porwało” infrastrukturę mniejszego gangu, oraz grupa, która prawdopodobnie wykorzystała serię wycieków do internetu w celu szerzenia dezinformacji oraz podważenia wiarygodności ujawnionych zasobów. Branża bezpieczeństwa mierzy się z coraz bardziej złożonym zadaniem demaskowania pozorów w celu dotarcia do faktów i danych analitycznych dot. zagrożeń, na których opiera się cyberbezpieczeństwo. Jak zawsze warto dodać, że nie posiadamy pełnego obrazu i pewne aktywności mogły nam umknąć lub nie zostały przez nas w pełni zrozumiane – powiedział Vicente Diaz, główny badacz ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Raport dotyczący trendów APT w II kwartale podsumowuje wyniki przedstawione w raportach opartych na analizie zagrożeń dostępnych wyłącznie dla subskrybentów specjalnej usługi firmy Kaspersky, które obejmują również wskaźniki infekcji (IoC) oraz reguły YARA mogące pomóc w informatyce śledczej oraz wyszukiwaniu szkodliwego oprogramowania. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod adresem intelreports@kaspersky.com.

Pełny raport dotyczący trendów związanych z zaawansowanymi cyberzagrożeniami w II kwartale 2019 r. jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/b8RNR

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: