eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Aktywność ekonomiczna ludności I-III 2006

Aktywność ekonomiczna ludności I-III 2006

2006-06-26 00:04

Przeczytaj także: Aktywność ekonomiczna ludności VII-IX 2005

W I kwartale 2006 r., długotrwałe bezrobocie w większym stopniu dotyczyło kobiet niż mężczyzn. W populacji bezrobotnych kobiet udział długotrwale bezrobotnych wynosił 51,7%, a wśród mężczyzn – 48,5%. W ciągu roku odsetek mężczyzn długotrwale poszukujących pracy zmniejszył się o 1,5 pkt, a wśród kobiet pozostał na niezmienionym poziomie, natomiast w stosunku do IV kwartału 2005 r. zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn zmalał o ponad 2 pkt.

W I kwartale 2006 r. bezrobocie długotrwałe w podobnym stopniu dotyczyło mieszkańców miast i wsi. W miastach spośród długotrwale poszukujących pracy 49,6% osób było w wieku produkcyjnym (56,5% w wieku niemobilnym), na wsi 50,7% (56,1% w wieku niemobilnym). W ciągu roku odsetek ten w miastach zmniejszył się o 1,2 pkt, na wsi nie zmienił się, natomiast w stosunku do poprzedniego kwartału w miastach zmalał o 4,3 pkt, a na wsi wzrósł o 0,9 pkt.

Struktura bezrobotnych w III kwartale 2005 r. według okresu poszukiwania pracy

4. BIERNI ZAWODOWO

W I kwartale 2006 r. zbiorowość biernych zawodowo liczyła 14478 tys. osób i stanowiła 46,1% ogółu ludności w wieku 15 lat i więcej.

Liczba osób biernych zawodowo w porównaniu z analogicznym okresem 2005 r., jak i z poprzednim kwartałem zwiększyła się (odpowiednio o 206 tys., tj. o 1,4% i o 427 tys., tj. o 3,0%). Nadal w zbiorowości tej przeważały kobiety, które stanowiły 60,9% ogółu biernych zawodowo. Podobnie jak przed rokiem, większość ludności biernej zawodowo mieszkała w miastach (63,1%).

Osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 52,2% populacji biernych zawodowo. Wśród tej grupy osób głównymi przyczynami bierności były: nauka i uzupełnianie kwalifikacji - 27,8%, choroba lub niesprawność - 24,8%, obowiązki rodzinne i związane z prowadzeniem domu - 16,6%. W I kwartale 2005 r. analogiczne wskaźniki wynosiły: 34,1%, 24,2% i 14,8%. W I kwartale 2006 r. wzrósł odsetek osób zniechęconych bezskutecznością poszukiwania pracy i wynosił 7,2% (544 tys.) biernych zawodowo w wieku produkcyjnym (w I kwartale 2005 r. 5,2%).

Podsumowanie

Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzonego w I kwartale 2006 r. wskazują na poprawę sytuacji na rynku pracy. W porównaniu z I kwartałem 2005 r. zaobserwowano:

• Zmniejszenie liczby osób bezrobotnych zarówno w populacji mężczyzn jak i kobiet, w miastach i na wsi.
• Wzrost liczby pracujących.
• Zmniejszenie obciążenia pracujących osobami niepracującymi.
• Wzrost liczby pracowników najemnych posiadających umowę o pracę na czas określony.
• Zmniejszenie liczby osób poszukujących innej pracy niż dotychczasowa, ale nadal dla ponad połowy z nich powodem była chęć poprawy warunków finansowych.
• Spadek stopy bezrobocia wśród absolwentów, jednak 1/3 z nich nadal nie miała pracy.
• Spadek stopy bezrobocia wśród osób w wieku 15–24 lata, ale w dalszym ciągu była ona ponad 2-krotnie wyższa niż dla całej populacji.
• Zmniejszenie liczby osób długotrwale bezrobotnych (ponad rok).
• Wzrost liczby osób biernych zawodowo, nadal połowa tej populacji to osoby w wieku produkcyjnym (18-59/64 lat). Przyczyny bierności to najczęściej: nauka, choroba lub niesprawność i obowiązki rodzinne.

W porównaniu z IV kwartałem 2005 r. odnotowano spadek osób bezrobotnych, przede wszystkim wśród kobiet mieszkających w miastach, zmniejszyła się także populacja pracujących głównie wśród mieszkańców wsi. W okresie tym nastąpił wzrost liczby osób biernych zawodowo.