eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Prywatność i dobrowolność, czyli najważniejsze cechy PPK

Prywatność i dobrowolność, czyli najważniejsze cechy PPK

2019-04-25 10:55

Prywatność i dobrowolność, czyli najważniejsze cechy PPK

Co wiemy o PPK? © andranik123 - Fotolia.com

Ustawa o PPK stała się faktem. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać wraz z początkiem 2019 roku. Na wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w pierwszej kolejności muszą być gotowe firmy, które zatrudniają ponad 250 pracowników - to właśnie one muszą wprowadzić nowe rozwiązanie już od 1 lipca. 42 proc. ich pracowników deklaruje, że słyszało już o nowym systemie oszczędzania, jednak wiedza na ten temat ciągle pozostawia sporo do życzenia - aż 86 proc. Polaków przyznaje, że wie na ten temat niewiele. Pojawiają się również obawy związane z doświadczeniami z OFE. Tymczasem rząd już zapowiedział likwidację tych ostatnich i transfer pieniędzy na IKE.

Przeczytaj także: Pracownicy pozytywnie o projekcie PPK

Jak dowodzą dane zebrane na potrzeby raportu Nationale-Nederlanden „PPK oczami Polaków”, 14 proc. osób, które słyszały o Pracowniczych Planach Kapitałowych deklaruje, że posiada dużą wiedzę na ich temat, a 4 na 10 respondentów uważa, że zdobyło odnośnie PPK trochę informacji. Jednak niemal połowa (45 proc.) nie wie o nowym rozwiązaniu prawie nic. I nie chodzi tu tylko o podstawowe reguły funkcjonowania programu, ale również o poziom zaawansowania ich pracodawcy w jego wdrażaniu. Brak wiedzy odnośnie postępu prac wskazuje co druga osoba pracująca w przedsiębiorstwie zatrudniającym powyżej 250 osób.

Polacy najczęściej kojarzą PPK z długoterminowym oszczędzaniem. 43 proc. badanych uważa, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych gromadzone będą środki, na emeryturę. 13 proc. wskazuje, że jest to program angażujący trzy podmioty - pracownika, pracodawcę i państwo. Co dziesiąty z ankietowanych jest przekonany, że PPK to po prostu nowy sposób oszczędzania.

fot. andranik123 - Fotolia.com

Co wiemy o PPK?

Już ponad 40 proc. pracowników wie, że część ich wynagrodzenia trafi wkrótce do PPK.


- Powodzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych zależeć będzie od poziomu partycypacji. Zrozumienie najważniejszych założeń i zasad działania programu będzie miało kluczowy wpływ na chęć uczestniczenia w nim. Rolą pracodawców, państwa oraz instytucji finansowych, jest edukowanie społeczeństwa w tym zakresie - mówi Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE.

Dobrowolność i prywatność środków zachęca


Ankietowani doceniają przede wszystkim elastyczność programu. Dla 46 proc. najważniejsze jest, że udział w PPK jest dobrowolny, a uczestnik może decydować o wpłatach do programu. Równie ważną cechą planów kapitałowych (50 proc. wskazań) jest fakt, że zgromadzone na indywidualnym koncie pieniądze będzie można wycofać w dowolnym momencie. Do uczestnictwa w systemie zachęca również prywatność gromadzonych środków. Taką odpowiedź zadeklarowało niemal 40 proc. pracowników dużych firm.

Respondentom towarzyszą również niepokoje związane z wdrożeniem PPK. Raport „PPK oczami Polaków” pokazuje, że wcześniejsze zmiany w systemie emerytalnym mocno ostudziły entuzjazm społeczeństwa względem programów zbiorowego oszczędzania. Jest to najczęstszy czynnik zniechęcający do udziału w PPK (56 proc. deklaracji). Nieco ponad jedna trzecia badanych obawia się ryzyka związanego z inwestycją kapitału. Podobną grupę respondentów zniechęca automatyczny zapis do programu (29 proc.).
– Mając na uwadze dotychczasowe doświadczenia, bardzo ważne jest wytłumaczenie Polakom, że PPK nie mają nic wspólnego z OFE. Jest to najczęściej przywoływana obawa. Aby Polacy podchodzili do tego projektu z mniejszą rezerwą, należy rzetelnie wyjaśnić im różnice między tymi rozwiązaniami. Pokazać, że chociaż PPK mają charakter długoterminowego oszczędzania, to dają możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie. Nie bez znaczenia jest również to co obecnie rząd proponuje w sprawie sprywatyzowania środków w OFE – mówi Grzegorz Chłopek.

Według najnowszych zapowiedzi rządu Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną przekształcone. Z początkiem 2020 roku środki z programu mają zostać przekazane na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne Polaków, z których będą mogli skorzystać po ukończeniu wieku emerytalnego. Plan reformy zakłada, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy chcą pomnażać swoje oszczędności na IKE, czy też przelać je na swoje konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Przede wszystkim bezpieczeństwo


Najważniejsze przy wyborze konkretnej instytucji finansowej ma znaczenie bezpieczeństwo inwestycji gromadzonych środków (54 proc.). Jest to kryterium szczególnie ważne dla osób w wieku 50-59 lat. - To naturalne, że osobom, które niebawem zakończą swoją aktywność zawodową zależy na bezpieczeństwie pomnażanego kapitału. Fundusze Zdefiniowanej Daty zostały przemyślane jednak w taki sposób, aby dostosować ryzyko inwestycyjne do wieku uczestnika programu – podsumowuje Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE.

Wśród decydujących kryteriów Polacy wskazują również na długoletnie doświadczenie firmy, która będzie zarządzała środkami (42 proc.) oraz jej wizerunek i stabilność na rynku (33 proc.).

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Kantar Polska w dniach 27.03. do 03.04.2019 r. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (n=500).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • czarnamatka / 2019-04-28 21:55:48

    Ja dość sporo słyszałam na temat ppk i muszę powiedzieć że nie ma co się negatywnie do tego wszystkiego nastawiać, w końcu jeśli nie zaczniemy oszczędzać to jak chcemy mieć jakieś dodatkowe pieniądze na stare lata? No nie da się, a teraz będzie można z tego ppk sporo zyskać odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Jurass1 / 2019-05-02 14:07:38

    Prywatność, dobrowolność plus jeszcze dziedziczność. W życiu bywa różnie, a jednak jak człowiek na coś odkłada to tak powinno byc że na wypadek jego nieoczekiwanej śmierci cokolwiek dostanie po nim rodzina odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: