eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 92% firm z minimalną wersją PPK

92% firm z minimalną wersją PPK

2019-10-04 12:10

92% firm z minimalną wersją PPK

9 na 10 firm deklaruje wdrożenie PPK w minimalnej wersji © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Pracownicze Plany Kapitałowe stały się faktem. Ich wdrożenie okazuje się jednak niemałym wyzwaniem. Jak wynika z badania KPMG, 62% firm obawia się komplikacji natury organizacyjnej. Zdecydowanie najważniejszym z czynników wpływającym na wdrożenie PPK okazuje się konieczność dostosowania do obsługi programu systemów informatycznych. Wskazuje na nią 61% ankietowanych. 9 na 10 respondentów deklaruje z kolei, że wdroży jedynie minimalną wersję PPK. W świetle tych deklaracji nie jest zaskoczeniem, że oczekiwane ze strony instytucji finansowych wsparcie dotyczy wszystkich możliwych obszarów.

Przeczytaj także: Małe i średnie przedsiębiorstwa niegotowe na PPK?

Obawy firm związane z wdrożeniem PPK


Ustawa o PPK zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. 1 lipca na wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych musiały być gotowe firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników. Przez kolejne 1,5 roku dołączać będą do nich również mniejsze podmioty. Od 1 stycznia nadchodzącego roku obowiązek wdrożenia PPK obejmie przedsiębiorstwa, które zatrudniają od 50 do 249 osób.

Wdrożenie PPK okazuje się dla firm nie lada wyzwaniem. Z przeprowadzonego przez KPMG badania wynika, że aż 62% respondentów formułuje obawy natury organizacyjnej, dotyczące m.in. dostosowania systemów informatycznych i wewnętrznych regulacji organizacji czy też zapewnienia wewnętrznych zasobów i mechanizmów do obsługi programu. Niemal co czwarty z ankietowanych obawia się kwestii prawnych, natomiast najmniejsze obiekcje budzą podatki – zdaniem ponad połowy ankietowanych przedsiębiorców są one najmniej problematycznym obszarem.

fot. mat. prasowe

Obawy firm związane z wdrożeniem PPK

62% respondentów deklaruje obawy natury organizacyjnej.


Blisko 1/4 przedsiębiorców nadaje priorytetowy charakter aspektom prawnym tego programu. Taka ocena nie jest zaskakująca. Szczególne znaczenie będzie miało poprawne wdrożenie PPK wewnątrz organizacji, gdyż w tym zakresie ustawowe wskazówki mają charakter bardziej otwarty, a prawidłowość konkretnych rozwiązań będą potwierdzały w przyszłości dopiero kontrole np. Państwowej Inspekcji Pracy – mówi Rafał Krzyżak, adwokat w kancelarii prawnej D.Dobkowski sp.k. stowarzyszonej z KPMG w Polsce.

Słabe przygotowanie przedsiębiorców do wdrożenia PPK


Wśród firm objętych badaniem KPMG w Polsce zaledwie 19% organizacji zatrudniających powyżej 250 osób zadeklarowało w sierpniu br. pełną gotowość do wdrożenia PPK, jednak aż 70% przyznało, że jest w trakcie zaawansowanego procesu wdrażania programu. Respondenci zadeklarowali, że zrealizowanymi w największym stopniu są kwestie związane z pierwszą fazą wdrożeń – czyli przygotowaniem harmonogramu wdrożenia PPK, którego zrealizowanie zadeklarowało 40% przedsiębiorstw oraz konsultacjami pracowniczymi, które zrealizowano w 45% firm. Warto jednak zwrócić uwagę, że kwestie organizacyjne budzące największe obawy 62% przedsiębiorców, pozostają zrealizowane na dość niskim poziomie. Zaledwie 22% ankietowanych przez KPMG firm przyznało, że dostosowało wewnętrzne regulacje do wymogów PPK, dodatkowo tylko 19% organizacji dostosowało do wymogów PPK własne systemy IT. Jednocześnie aż co trzecia firma przyznała, że znajduje się dopiero w momencie przygotowań do rozpoczęcia realizacji wymaganych etapów wdrożenia PPK.

Badane organizacje przyznają, że przystosowanie systemów IT do obsługi programu jest najistotniejszym elementem mającym wpływ na wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (61% wskazań). Czterech na dziesięciu respondentów badania wskazuje również na potrzebę uzyskania wsparcia na etapie wdrożenia ze strony instytucji finansowej oraz zapewnienia właściwych zasobów i mechanizmów do obsługi programu wewnątrz organizacji.
Można powiedzieć, że główny ciężar wdrożenia programu Pracowniczych Planów Kapitałowych spoczywa obecnie na przedsiębiorstwach. Pracodawcy bowiem, obok pracowników i państwa są podmiotami, które w przyszłości będą aktywnie partycypowały w gromadzeniu środków finansowych w ramach PPK, ale dodatkowo już teraz muszą dołożyć znaczących wysiłków organizacyjnych i finansowych, aby wdrożyć PPK. Płynne wdrożenie aspektów operacyjnych PPK, zapewniające łatwą i poprawną obsługę programu dla pracowników oraz poziom ich partycypacji w największych przedsiębiorstwach objętych koniecznością wdrożenia PPK w pierwszej kolejności, mogą mieć istotny wpływ na decyzje kolejnych grup pracowniczych przystępujących do programu w późniejszym terminie – mówi Jan Karasek, partner w dziale usług doradczych w KPMG w Polsce.

92% firm wdroży minimalną wersję PPK


Zdecydowana większość ankietowanych firm (92% wskazań) zadeklarowała, że wdroży minimalną wersję PPK. Wariant ten nakłada na pracodawców obowiązek wpłaty na PPK 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika. W zależności od dobrowolnej decyzji pracodawcy, składka wpłacana do PPK może zostać powiększona nawet o dodatkowe 2,5%. Z rozszerzonej możliwości skorzystać zamierza jednak zaledwie 3% ankietowanych firm.

fot. mat. prasowe

Planowana opcja wdrożenia PPK

92% respondentów zadeklarowało, że wdroży minimalną wersję PPK.


Dodatkowo, tylko 7% respondentów wyraża przekonanie, że do PPK przystąpi większość pracowników zatrudnionych w ich organizacjach. Z kolei aż 47% z nich uważa, że większość pracowników zrezygnuje z przystąpienia do PPK. Przewidywany przez pracodawców ograniczony poziom zainteresowania pracowników udziałem w programie sprawia również, że nie traktują oni swoich deklaracji o chęci przeznaczenia środków finansowych na dobrowolne wpłaty, jako istotnego czynnika sukcesu we wdrożeniu PPK. Jest to najmniej istotny element wdrożenia PPK, wskazywany zaledwie przez co 10. firmę. Nie bez znaczenia pozostaje również poziom świadomości pracowników na temat PPK. Tylko 18% organizacji wyraża przekonanie, że zatrudnieni pracownicy posiadają wysoką lub bardzo wysoką wiedzę na ten temat.
Pomimo ogólnego niskiego poziomu wiedzy na temat PPK, 74% organizacji uważa, że pracownicy posiadają wiedzę na temat wpływu PPK na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia netto. Przykładowo koszty po stronie pracownika, przy zadeklarowanej wpłacie podstawowej 2%, uzyskującego przychód na poziomie minimalnego wynagrodzenia 2250 zł wynoszą 45 zł miesięcznie plus zaliczka na podatek od składki PPK pracodawcy ok. 6 zł miesięcznie. Zatem łączne koszty po stronie pracownika w tym przypadku to ok. 51 zł miesięcznie – mówi Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

Firmy oczekują wsparcia instytucji finansowych w niemal wszystkich obszarach


Firmy biorące udział w badaniu KPMG zadeklarowały, że oczekują wsparcia ze strony instytucji finansowych w niemal wszystkich możliwych obszarach – od wyznaczenia dedykowanego opiekuna firmy (96% wskazań), przez akcje informacyjne i szkolenia dla pracowników po wsparcie techniczne. Przy wyborze instytucji finansowej dla 60% badanych firm najważniejszym kryterium wyboru jest jej doświadczenie w zarządzaniu funduszami na polskim rynku. Dla 58% firm bardzo ważna pozostaje dodatkowo efektywność instytucji finansowej w zarządzaniu aktywami.
Instytucje finansowe w sposób bardzo proaktywny i kompleksowy przygotowały się do wsparcia przedsiębiorstw we wdrożeniu programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nie skoncentrowały się wyłącznie na stworzeniu własnej oferty produktowej i działaniach sprzedażowych, ale zaproponowały szeroki wachlarz działań wspierających, dotyczących zarówno aspektów komunikacyjnych i szkoleniowych, udziału w dialogu ze stroną społeczną, wsparcia narzędziowego ze strony IT czy konsultacji regulacyjnych. Dodatkowy komfort dla wdrażających zapewniany był poprzez utworzenie funkcji dedykowanych opiekunów. Zapewnienie tak zindywidualizowanego wsparcia może być trudniejsze, gdy wdrożenia będą realizowane przez znacznie bardziej liczebną grupę mniejszych przedsiębiorstw – mówi Jan Karasek, partner w dziale usług doradczych w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Rodzaje wsparcia oczekiwanego ze strony instytucji finansowej

Firmy oczekują wsparcia ze strony instytucji finansowych w niemal wszystkich możliwych obszarach.


O RAPORCIE:
Raport KPMG w Polsce pt. „Pracownicze Plany Kapitałowe. Wyzwania firm związane z wdrażaniem PPK” powstał na podstawie badania przeprowadzonego na terenie całej Polski w sierpniu 2019 r. metodą CATI na próbie 120 firm, zatrudniających minimum 50 pracowników oraz największych organizacji zatrudniających powyżej 250 pracowników. Celem badania było poznanie wyzwań, jakie stoją przed firmami w związku z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Norstat.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • czarnamatka / 2019-10-10 14:48:19

    Dobrze, że ludzie w ogóle będą mieli taką szansę żeby sobie coś odłożyć. Ludzie chcą mieć dobre warunki na starość także takie odkładanie pieniędzy jest dobrą sprawą odpowiedz ] [ cytuj ]

  • aurelinowa / 2019-11-29 21:55:21

    Tak w wiekszosci sie zakładało przynajmniej na poczatku od wprowadzenia ppk. Zawsze tak jest jak wchodzi sie z czyms nowym. Z roku na rok pracodawcy zaczna dostrzegac w programie tez inne mozliwosci. Widac to chocby i po krajach zachodnich. Dla nich ppk to tez rodzaj benefitu dla swoich ludzi odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: