eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy pozytywnie o projekcie PPK

Pracownicy pozytywnie o projekcie PPK

2018-10-04 00:36

Pracownicy pozytywnie o projekcie PPK

Pracownicy pozytywnie oceniają projekt PPK © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od 1 stycznia 2019 roku mają obowiązywać Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Co o nowym rozwiązaniu sądzą sami Polacy? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza raport z badań CBM Indicator przeprowadzonych dla Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Okazuje się, że przychylnych jest im 2 na 3 przepytanych pracowników. Respondenci uważają również, że instytucjami, którym najchętniej powierzylibyśmy prowadzenie PPK są zakłady ubezpieczeń na życie.

Przeczytaj także: Małe i średnie przedsiębiorstwa niegotowe na PPK?

Prywatność środków ma znaczenie


W pytaniu o opinie na temat PPK aż 2 na 3 respondentów oceniła je „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze”. 97 proc. respondentów za ich atut uznało fakt, iż zebrane środki będą miały charakter prywatny i będą mogły być dziedziczone. 81 proc. badanych pochwaliło elastyczność systemu, w tym możliwość skorzystania ze zgromadzonego kapitału jeszcze przed ukończeniem 60-tki.

Ubezpieczyciele najbardziej godni zaufania


Dla ankietowanych znaczenie ma również to, jak instytucja będzie zarządzała PPK. Jako podmiot godny zaufania najczęściej wskazywane były zakłady ubezpieczeń na życie (36,5 proc.).
- Taki wynik potwierdza, jak dużą pracę wykonały zakłady, przez lata budując świadomość ubezpieczeniową w firmach. Poprzez polisy grupowe i ubezpieczenia dla przedsiębiorstw, zrodziła się trwała współpraca i zaufanie pomiędzy pracodawcami, pracownikami, związkami zawodowymi a ubezpieczycielami – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU. - Warto też podkreślić, że blisko 26 proc. respondentów, jako czynnik mogący zachęcić do uczestnictwa w PPK, wymienia ubezpieczenie na życie dla rodziny, mogące być częścią PPK bez dodatkowych kosztów - dodaje.

PPK dadzą kapitał


81 proc. respondentów uważa, że PPK dadzą im solidny zastrzyk finansowy na starość. 72 proc. z nich stwierdziło, że PPK dają poczucie bezpieczeństwa. Czterech na pięciu badanych jest gotowa przystąpić do PPK, jeśli składka wynosić będzie 2 proc. pensji, a drugie tyle dołożą pracodawca i państwo.
- Wyniki badania pokazują, że Polacy są zainteresowani przyjęciem systemu, w którym to pracodawca i państwo dokładają się do oszczędności pracowników. Ponad 70 proc. badanych wskazuje, że Pracownicze Plany Kapitałowe dają im poczucie większego bezpieczeństwa na emeryturze. Jest oczywiście dużo pracy do wykonania, aby zapewnić szeroką wiedzę o zasadach działania i korzyściach z PPK wśród pracowników i pracodawców. Musimy odbudować zaufanie Polaków do dodatkowych programów emerytalnych - skomentował wyniki Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

fot. mat. prasowe

Polacy a PKK

2/3 Polaków pozytywnie ocenia PKK.


Czym są PPK?


Zgodnie z założeniami projektu rządowego, PPK mają wspomóc dodatkowe i dobrowolne oszczędzanie ok. 11,5 mln pracowników. Umowy o prowadzenie PPK zawierać będzie pracodawca, a pierwsi pracownicy będą mogli zacząć oszczędzać już w połowie 2019 roku. Pieniądze zgromadzone w PPK będą prywatną własnością uczestników. W systemie uczestniczyć będą solidarnie trzy strony: pracownik, pracodawca i państwo. Jeżeli pracownik zdecyduje się odkładać co najmniej 2 proc. swojego wynagrodzenia brutto (maksymalnie 4 proc.), to drugie tyle otrzyma jako dopłatę od pracodawcy i państwa.

O badaniu
Badanie na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń przeprowadził CBM Indicator na reprezentatywnej grupie 1000 osób aktywnych zawodowo w całej Polsce. Badania były realizowane od 13 do 26 września 2018 r.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: