eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 17/2019

Świat: wydarzenia tygodnia 17/2019

2019-04-29 21:03

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 13/2019

  • Amerykańska gospodarka ma się dobrze. Wg Departament Handlu USA Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale 2019 roku wzrósł o 3,2 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk. Teraz analitycy zastanawiają się nad tym, co może przerwać obecny, dobry okres z amerykańskiej gospodarce. Na te dobre informacje o PKB pozytywnie zareagowała amerykańska giełda. Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,31 proc. (do 26.543,33 pkt.); S&P 500 wzrósł o 0,47 proc. (do 2.939,88 pkt.); Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,34 proc. (do 8.146,40 pkt.). To rekordowe wyniki S&P 500 i Nasdaq.
  • Zapowiedziano " w niedługim czasie" wizytę chińskiego prezydenta w Białym Domu , by ostatecznie zakończyć handlowy spór. Sugeruje to, że główne punkty sporu zostały pokonane i można optymistycznie patrzeć na zbliżające się spotkanie w Białym Domu. Warto tu dodać informację, że w USA złożył wizytę premier Japonii, który podróżuje obecnie po świecie załatwiając japońskie interesy, a rozmawiając z D. Trumpem miał na celu zabezpieczenie Japonii przed podobnym konfliktem celnym, przez który przechodzą obecnie Chiny.
  • Spotkanie Putin - Kim Dzong Un, czyli dokąd zmierza Korea Północna? Po fiasku spotkania przywódcy koreańskiego z prezydentem Trumpem w Hanoi mnożą się spekulacje dotyczące przyszłości Korei Płn. a szczególnie polityki gospodarczej tego kraju. W tej sytuacji w najbliższym okresie warto będzie poświęcić więcej uwagi zbliżającemu się spotkaniu prezydentów Rosji i przywódcy Północy Kim Dzong Una. To pierwsze spotkanie obu przywódców. Analizując aktualny stan i plany rozwojowe Pjongjangu zwracam uwagę na to, że Północ stawia sobie za cel osiągnięcie 8-proc. wzrostu PKB, być może wliczono w to także ograniczenie dotychczasowych sankcji.. Spekuluje się, że ten kraj chce odejść (a przynajmniej wyraźnie zmniejszyć) zależność od podtrzymywanej od lat zależności gospodarczej od Chin a planowane spotkanie z Putinem sygnalizuje możliwość zwrotu w stronę Rosji jako partnera o rosnącym znaczeniu. To są na razie spekulacje, ale w opinii analityków jest to prawdopodobne. Dla Rosji wejście w dyskusję na temat przyszłości Korei Płn może być kolejnym celem politycznym. Warto zauważyć, że ostatnie lata to sukces Kremla w stosunkach z Turcją i w Syrii, gdzie obecna sytuacja rozwija się wbrew polityce amerykańskiej. Nie jest więc wykluczone, że i tym razem Rosja zamierza wejść w dyskusje na temat przyszłości Półwyspu Koreańskiego i chce liczyć się w tej rozgrywce...
  • Niewiele wiemy o tematyce rozmów przeprowadzonych ostatnio (25.04) przez prezydenta Rosji Putina i Kim Dzong Una przywódcy Korei Płn. we Władywostoku. Informacje po tym spotkaniu są szczątkowe. Większość analityków sprowadza swoje rozważania w tym zakresie do spekulacji. Zaprezentuję kilka z nich. Fiasko spotkania Trump-Kim w Hanoi sugeruje, że po wielu latach Putin postanowił odnowić kontakty z Pjongjangiem. Nie jest wykluczone, że zamierza odebrać inicjatywę Trumpowi i będzie proponował dalsze rozmowy z Koreą Północną w formule sześciostronnej Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Japonia i Korea Południowa. Z pewnością Korea Płn. otwarła tematy inwestycji strategicznych jak koleje i drogi między oboma krajami. Przywódca koreańskie mógł także zachęcać Putina do współpracy gospodarczej i starań o likwidację sankcji gospodarczych.
  • Microsoft ożywił się, a widoczne jest to na giełdzie. Według oficjalnych danych Microsoft w I kwartale 2019 roku zwiększył swoje przychody o 14 proc. W rezultacie akcje technologicznego giganta podskoczyły w handlu posesyjnym o 4 proc. Okazało się, że w rezultacie co prawda na krótko Microsoft został wyceniony na ponad bilion USD. Oznacza to, że koncern stał się trzecią firmą w historii, której udało się to osiągnąć, po Apple i Amazonie. Dla porządku należy dodać, że obecnie kapitalizacja Microsoftu wynosi 959 mld USD. Analitycy komentując to wydarzenie zwracają uwagę na to, że w ciągu pięciu lat całkowicie się zmienił. Te zmiany przypisuje się ekipie kierowniczej działającej pod zarządem Satyi Nadelli, który jak wiadomo przejął stery nad gigantem z Redmond na początku 2014 roku. Oto główne wskaźniki za I kwartał 2019 r: przychody: 30,6 mld USD i jest to o 14 proc. więcej licząc r/r; zysk na akcję: 1,14 USD wobec oczekiwań na poziomie 1 USD; zysk netto: 8,8 mld dol., wzrost o 19 proc. więcej r/r. Na te wyniki miały kluczowy wpływ rezultaty biznesu chmurowego Microsoftu, w tym platformy chmurowej Microsoft Azure i pakietu Office 365,ponieważ rynek komputerów z systemem Windows systematycznie topnieje.
  • Plany dalszego rozwoju Facebooka. Pojawiające się spekulacje przeciął Mark Zuckerberg, który po raz pierwszy przedstawił swój plan podziału Facebooka na dwie części odrębne przestrzenie: forum publiczne lub "plac miejski" oraz prywatną zaszyfrowaną przestrzeń lub "salon". Mówi się (a potwierdza to Zuckerberg) że będzie to cel firmy na najbliższe pięć lub więcej lat.
  • Pekińskie spotkanie (26.04) było ważnym, uroczystym otwarciem drugiego szczytu "Pasa i Szlaku", najważniejszej inicjatywy ekonomicznej nowoczesnych Chin. Jak wiadomo w połowie maja 2017 roku forum "Pasa i Szlaku" otwierano po raz pierwszy. Inauguracja wypadła okazale, chińscy inwestorzy i organizatorzy projektu, a także potencjalni partnerzy byli pełni optymizmu. Obecnie miała miejsce (również w Pekinie) druga edycja międzynarodowego szczytu. Padły na niej co prawda nie do końca takie same propozycje i deklaracje, chociaż ogólnie idą one w tym samym co dotąd kierunku. Warto jednak zauważyć, że uczestnicy tego spotkania są mądrzejsi o doświadczenia dwóch ostatnich lat. W tym czasie świat się zmienił, a Chińczycy lepiej poznali potencjalnych partnerów ich potrzeby oraz możliwości. Obie strony nabrały do siebie dystansu ale też do planowanego wcześniej przedsięwzięcia. Chciałbym też zwrócić uwagę na pracę, jaką wykonali chińscy decydenci w ciągu ostatnich dwóch lat, aby u potencjalnych partnerów projekt nie kojarzył się jedynie z inwestycjami prowadzącymi do wiązania się kredytobiorców z Chinami długiem niekiedy nie do spłacenia. Chciałbym w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że w wystąpieniu prezydenta Xi nie było wzmianek o roli polskiej "Bursztynowej drogi" jako jednego z kluczowych elementów "Pasa i Szlaku", jak to miało miejsce przed dwoma laty. Xi nie wspominał też o roli Europy ani Stanów Zjednoczonych - choć z tych stron płyną głosy krytyki wobec chińskich inwestycji. Ostatnie wizyty Xi oraz premiera Li Keqianga na Starym Kontynencie trochę te europejskie wątpliwości rozwiały, ale w niektórych krajach widać ślady amerykańskiej presji, bo Biały Dom nie ukrywa swojego negatywnego stosunku do chińskich inicjatyw. Warto dodać wypowiedź prezydenta Xi, że inicjatywa "Pasa i Szlaku" nie działa na zasadach elitarnego klubu, ale jest dostępna dla wszystkich, a Chiny chcą wzmacniać wielostronne partnerstwa z podmiotami z całego świata.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

URZĄDZENIA 5G WKRACZAJĄ NA RYNEK. NOWA TECHNOLOGIA TRANSMISJI DANYCH PRZYSPIESZY WYMIANĘ INFORMACJI I USPRAWNI DZIAŁANIE INTERNETU RZECZY.

W tym roku pierwsi operatorzy komórkowi uruchomią komercyjne nadajniki pracujące w technologii 5G. Dzięki nim znacząco zwiększy się szybkość przesyłania danych na urządzenia mobilne. Technologia ta sprawdzi się jednak nie tylko w smartfonach czy tabletach, jej potencjał wykorzysta także branża internetu rzeczy. Przyspieszenie transmisji danych pozwoli m.in. zautomatyzować rolnictwo, nad czym pracują już także polskie firmy. Jedną z grup, która może najbardziej odczuć różnicę pomiędzy nową a poprzednią generacją łączności, będą gracze.

– Pierwszą falę urządzeń wyposażonych w technologię 5G, które będą dostępne jeszcze w tym roku, tworzą przede wszystkim smartfony. Ogłosiliśmy natomiast niedawno opracowanie drugiej generacji modemu 5G, pod nazwą Snapdragon X55, który umożliwi zastosowanie technologii 5G nie tylko w telefonach, lecz także w laptopach, urządzeniach ze stałym, bezprzewodowym dostępem do internetu, tabletach, samochodach i wielu innych urządzeniach – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Ignacio Contreras z firmy Qualcomm Technologies.

Zapewnienie masowego dostępu do sieci 5G jest koniecznością, z którą kraje wysokorozwinięte muszą się zmierzyć w ciągu najbliższych kilku lat. Obecna architektura telekomunikacyjna jest zbyt obciążona, aby wytrzymać napływ nowych urządzeń. Popularyzacja systemów internetu rzeczy oraz serwisów streamingowych, zwłaszcza tych oferujących filmy w rozdzielczości 4K jak np. Netflix, sprawia, że wydolność sieci 4G wkrótce stanie się niewystarczająca do zaspokojenia bieżących potrzeb użytkowników.

Wdrożenie 5G ma zapobiec przeciążeniom sieci starej generacji, które za kilka lat mogłyby sparaliżować systemy łączności. Aby temu zapobiec, kraje z całego świata pracują nad wdrożeniem tej technologii w życie. Korea Południowa dysponuje już rozwiniętą architekturą 5G, w Stanach Zjednoczonych prowadzone są pilotażowe testy tej technologii, a Komisja Europejska ustaliła, że wszystkie kraje członkowskie do 2020 roku powinny wdrożyć 5G w co najmniej jednym mieście. Według wstępnych ustaleń do 2025 roku sieć 5G ma upowszechnić się na terenie całej Unii Europejskiej.

– Użytkownicy będą mogli cieszyć się znacznie szybszym dostępem do internetu oraz urządzeniami o większej responsywności, czyli małych opóźnieniach. Jest to istotne np. dla fanów gier wieloosobowych. Dla osób grających w strzelaniny FPS w trybie multi-player minimalne opóźnienia mogą się skończyć zastrzeleniem przez przeciwnika – mówi Ignacio Contreras.

W tym roku pojawią się pierwsze konsumenckie urządzenia wyposażone w moduły 5G. Samsung Galaxy S10 5G dostępny jest już teraz w sprzedaży na terenie Korei Południowej, Lenovo zaplanowało premierę modelu Z6 Pro na 11 listopada, a wkrótce zadebiutują także telefony 5G od Xiaomi, LG czy Oppo. Jednak nie tylko branża mobilna skorzysta na wprowadzeniu nowego standardu.

– Nasz nowy chip został zaprojektowany po to, by wspierać wdrażanie technologii 5G na całym świecie, począwszy od bieżącego roku. Do końca 2019 r. ujrzymy zatem w sprzedaży urządzenia wyposażone nie tylko w stworzony przez nas modem 5G pierwszej generacji, lecz także drugiej generacji. Mówimy tu o rozwiązaniu, którego opracowanie zostało już ogłoszone – naszej pierwszej platformie mobilnej Snapdragon system-on-a-chip ze zintegrowanym modemem 5G. Testy prowadzone będą w II kw. 2019 r., zaś urządzenia wykorzystujące tę technologię trafią do sprzedaży w 2020 r. – zapowiada ekspert Qualcomma.

W rozwój technologii 5G angażują się także polskie firmy. Comarch podjął współpracę z południowokoreańską firmą LG Uplus w ramach budowy infrastruktury sieciowej. Polska firma odpowiada m.in. za stworzenie narzędzi do zarządzania siecią wirtualną. Comarch podjął także współpracę z brytyjskim rządem w ramach Centrum Innowacji Inżynierii Rolniczej w Shepton Mallet. Firma postanowiła sprawdzić, jak technologia 5G przysłuży się w procesie automatyzacji rolnictwa.

W ramach programu pilotażowego wyposażyła w inteligentne obroże 50 krów spośród stada składającego się ze 180 sztuk bydła. Sprzęt w czasie rzeczywistym kontroluje parametry zdrowotne zwierząt oraz ich położenie, i przesyła te informacje do centrum zarządzania. Obroże pomogą usprawnić także proces dojenia – kiedy krowa podejdzie do dojarki, system rozpozna ją i automatycznie rozpocznie odciąganie mleka.

Inteligentne okulary ThirdEye zaprojektowane zostały z kolei z myślą o branży szkoleniowej. Dzięki wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej oraz mieszanej instruktor może zdalnie udzielać porad dotyczących rozwiązania danego problemu, na bieżąco analizując to, co widzi osoba zgłaszająca dany problem. Wykorzystanie do komunikacji systemu 5G usprawni ten rodzaj komunikacji.

– Kolejną zaletą technologii 5G jest szybszy dostęp do usług w chmurze, a tym samym praktycznie nieograniczone możliwości przetwarzania i przechowywania danych. Do tego dochodzą jeszcze lepsze wrażenia z użytkowania technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Podsumowując, w bieżącym roku 2019 konsumenci na całym świecie będą mogli po raz pierwszy doświadczyć zalet technologii 5G, cieszyć się szybszym dostępem do internetu oraz urządzeniami o większej responsywności – twierdzi ekspert.

Według firmy badawczej Analysys Mason liczba urządzeń z zakresu internetu rzeczy do 2027 roku wzrośnie do 5,4 mld. Jak informują analitycy ReportBuyer, do tego czasu wartość globalnego rynku układów 5G wzrośnie do ponad 24 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 39 proc.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: