eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Nowe technologie w automotive: szanse i zagrożenia

Nowe technologie w automotive: szanse i zagrożenia

2019-03-11 13:04

Nowe technologie w automotive: szanse i zagrożenia

Fabryka samochodów © Ivan Traimak - Fotolia.com

Polska branża motoryzacyjna wierzy, że jej przyszłość w dużej mierze zależy od nowych technologii. Tego przynajmniej dowodzi najnowsza odsłona cyklicznego raportu Exact Systems „MotoBarometr 2018. Nastroje w automotive”. Z opracowania wynika, że 46% przedstawicieli automotive właśnie w tym trendzie widzi największe możliwości dla swojego rozwoju. Chodzi tu w głównej mierze o produkcję części lub podzespołów do samochodów elektrycznych, hybrydowych i autonomicznych lub całych pojazdów. Eksperci zauważają jednak, że nowe technologie to nie tylko szanse, ale i zagrożenia. Problematyczne może okazać się zmniejszenie produkcji w już istniejących fabrykach, spadek sprzedaży i produkcji pojazdów oraz niewystarczające wsparcie ze strony rządu.

Przeczytaj także: Co czeka automotive? Niepewne prognozy na 2023 rok

Nowe technologie liczą się dla zakładów motoryzacyjnych coraz bardziej, Jeszcze przed dwoma laty wskazywał na nie zaledwie co piąty respondent, rok temu już co trzeci. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że jest to efekt Planu Rozwoju Elektromobilności, którego istotnym ogniwem mają być polskie zakłady produkcyjne i ich włączenie w produkcję rodzimego auta elektrycznego. W zestawieniu z ubiegłoroczną edycją raportu odsetek ankietowanych liczących na nowy zakład produkcyjny wzrósł dwukrotnie (2017: 9%). Warto przy tym podkreślić, że rozwój technologii jest uważany jako największa możliwość wzrostu dla branży motoryzacyjnej w każdym z badanych krajów za wyjątkiem Turcji, która w największym stopniu liczy na produkcję nowego modelu auta. Największe nadzieje w nowych technologiach pokładają Węgry (71% wskazań), Niemcy (67%) oraz Wielka Brytania (50%).

Spokojni o politykę, zmartwieni kosztami pracy


Biorąc pod uwagę zagrożenia, jakich obawiają się przedstawiciele zakładów motoryzacyjnych, badane państwa możemy podzielić na dwie grupy. W pierwszej największą bolączką w najbliższych latach będą koszty pracy, w Polsce aż 2 na 3 respondentów obawia się ich wzrostu. To zdecydowanie więcej niż rok temu (18%). Do tej grupy należą również Węgry, Czechy, Słowacja, Rosja i Rumunia.

fot. Ivan Traimak - Fotolia.com

Fabryka samochodów

Producenci w Polsce zdają sobie sprawę z ogromnej roli nowych technologii w branży motoryzacyjnej. Niemal połowa (46%) widzi w tym trendzie największe możliwości dla rozwoju polskiego automotive.


Państwa z drugiej grupy martwią się najbardziej sytuacją gospodarczo-polityczną. Wśród nich znalazła się Wielka Brytania, Turcja oraz Niemcy. Szczególne obawy panują wśród przedstawicieli brytyjskiego automotive (75% wskazań), co może być związane z procesem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Co ciekawe, nad Wisłą producenci są nieco bardziej spokojni o otoczenie gospodarczo-polityczne niż rok wcześniej (29% w porównaniu do 42% w 2017 r.).
- Według naszych analiz, w Polsce największy potencjał ma rozwój samochodów z napędem elektrycznym i hybryd plug-in. W związku z nowymi trendami motoryzacyjnymi, największą szansą dla naszego kraju jest powstanie nowej fabryki części i podzespołów motoryzacyjnych, a największym zagrożeniem mogą okazać się zmniejszone zamówienia na części i podzespoły w istniejących fabrykach. Co ciekawe i bardzo mnie osobiście cieszy, u aż 39% producentów motoryzacyjnych w Polsce jest dział odpowiedzialny za badania i rozwój nowoczesnych technologii, a prawie co trzeci zakład już produkuje części do ekoaut i aut autonomicznych – mówi Paweł Gos, Prezes Zarządu Exact Systems S.A.

Polscy producenci motoryzacyjni liczą, iż dzięki nadchodzącej rewolucji technologicznej w naszym kraju umocni się obszar, w którym jesteśmy liderem regionu już od kilku lat, tj. produkcja części i podzespołów. Połowa respondentów liczy na powstanie nowych fabryk, a 48% ma nadzieję, że zwiększy się wolumen zamówień w już istniejących zakładach. Nie brakuje jednak optymistów, którzy liczą, że w naszym kraju zostanie zlokalizowana nowa fabryka aut elektrycznych lub hybrydowych (41% wskazań).
- Nie dziwi fakt, że firmy widzą szansę na swój rozwój w nowych technologiach. To się dzieje już od kilku lat, czego dowodzi badanie MotoBarometr. Ten trend wynika zresztą z pewnej reakcji łańcuchowej. Inaczej mówiąc: producenci oryginalnego wyposażenia i bezpośredni dostawcy potrzebują, poszukują i właśnie z takimi innowacyjnymi podmiotami chętniej wchodzą w kooperację. Wymusza to oczywiście szerokorozumiany postęp w technologii i technice w ogóle, a nie tylko w samej branży – mówi Roman Kantorski, Prezes Polskiej Izby Motoryzacji. I dodaje: W sukurs przychodzi tutaj Sektorowy Program INNOMOTO, dzięki któremu firmy chętniej podejmują działania badawczo – rozwojowe. Obecnie mamy już II edycję tego programu, a przed nami jeszcze trzecia.

Metodologia badania
Badanie „MotoBarometr 2018. Nastroje w automotive. Polska, Czechy, Niemcy, Rosja, Rumunia, Słowacja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania” zostało przeprowadzone przez firmę Exact Systems na celowej próbie przedstawicieli firm z sektora automotive będących klientami Exact Systems. Wśród nich znajdują się m.in. producenci samochodów, poddostawcy części i komponentów samochodowych Tier I i Tier II takich jak wycieraczki, szyby samochodowe, dachy, kolumny kierownicze czy elementy bezpieczeństwa. Wielkość próby wyniosła 597 respondentów z 9 państw (Polska, Czechy, Niemcy, Rosja, Rumunia, Słowacja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania). Respondentami byli przedstawiciele zakładów motoryzacyjnych, w tym OEM i Tier, a w szczególności inżynierowie ds. jakości, dyrektorzy zakładów, managerowie ds. jakości i produkcji. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych wywiadów (CATI), ankiet online oraz ankiet indywidualnych od kwietnia do lipca 2018 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: