eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 14/2003 (31.03-06.04.2003)

Tydzień 14/2003 (31.03-06.04.2003)

2003-04-06 14:32

  • Według EUROSTAT w lutym stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła do 8,7% (w styczniu 8,6%). To najwyższy poziom od trzech lat. Najwyższa stopa bezrobocia była w Hiszpanii (11,9%) i we Francji (9,1%). Najniższa w Luksemburgu (2,8%) i w Austrii (4,2%).

  • Electricite de France- francuski gigant energetyczny jest zadłużony na 25mld euro, a jednak od roku 1998 kosztem 11mld wszedł skutecznie na rynki w 15 krajach. Kluczem do tajemnicy tych sukcesów jest statut spółki, w którym rząd jest pełnym gwarantem zobowiązań spółki. Daje to bardzo korzystną pozycję dla EdF przy negocjacjach z bankami. Sprawą zajęli się urzędnicy komisarza ds. konkurencji w Komisji Europejskiej.

  • Komisja Europejska podjęła decyzję o ukaraniu kilku federacji rolników francuskich udowadniając im zmowę cenową na rynku mięsa.

  • Komisja Europejska rozpoczyna procedurę nałożenia na Francję wielomilionowych kar z powodu przekroczenia dozwolonego (3%) poziomu deficytu budżetowego. W 2002 roku wyniósł on 3,1%.

  • Szwecja jest obecnie najbardziej rozwiniętym internetowo krajem świata (dane z raportu IBM i tygodnika "The Economist"). Drugie miejsce w klasyfikacji zajęła Dania, trzecie USA wraz z Holandią i Wielką Brytanią.

  • Stopa bezrobocia w Niemczech osiągnęła poziom 10,6% i jest najwyższa od pięciu lat. Miesiąc wcześniej była o 0,1% niższa. Liczba ludzi bez pracy wzrosła o 52 tys. To już siódmy miesiąc z rzędu, jak rośnie w Niemczech bezrobocie.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Wszystko wskazuje na to, że powstanie system nawigacji satelitarnej Unii Europejskiej - Galileo, konkurencyjny do działającego obecnie, amerykańskiego systemu GPS. Ta decyzja to kolejny dowód na to, że Unia zamierza iść własnymi drogami i mimo dużych kosztów chce dalej uniezależniać się od USA.

Galileo to program, na który zostanie przeznaczone z unijnej kasy ok. 3,5mld euro. Jego realizacja zapewni zatrudnienie nawet dla ok. 150 tys. osób, da zlecenia ośrodkom badawczym pracującym nad przyszłościowymi projektami oraz rozwinie technologię szeregu firm europejskich. Jego wynikiem będzie dalszy wzrost konkurencyjności firm europejskich.

Organizacyjnie program poprowadzi Galileo Industries - firma, w której 70% udziałów będą miały Niemcy, Francja, Italia i Wielka Brytania (każdy po 17,5%), a której siedzibą będą Niemcy.

Na realizację pierwszego etapu Galileo zostanie przeznaczona suma 1,1mld euro z funduszy unijnych i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Po opracowaniu systemu i pozytywnych wynikach testów, od początku 2006 roku realizację projektu przejmie konsorcjum prywatnych firm. System będzie działał już w 2008 roku, a pełnię swoich możliwości osiągnie w roku 2015.

Ciekawostką wartą przytoczenia jest potwierdzenie przez organizatorów nieoficjalnych dotąd informacji, że Galileo przewiduje współpracę z Chinami przy realizacji cywilnej części programu...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: