eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kierowcy na rynku pracy

Kierowcy na rynku pracy

2018-10-17 13:10

Kierowcy na rynku pracy

Doświadczony kierowca może liczyć na dobre zarobki © bernardbodo - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W połowie października br. na łamach serwisu Pracuj.pl opublikowanych było aż 1200 aktywnych ogłoszeń skierowanych do kierowców. Ich rosnąca liczba to jeden z dowodów na to, że jest to zawód z przyszłością. Przekonani o tym są również eksperci Pracuj.pl i praktycy, a zaprezentowane w raporcie „Na tropie dobrej pracy” dane o płacach i opinie samych kierowców tylko potwierdzają, że jest to jedna z branż otwierających przed pracownikami fizycznymi rozległe możliwości rozwoju.

Przeczytaj także: Czego brakuje zawodowym kierowcom?

Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, średnia pensja zawodowego kierowcy - w zależności od specjalizacji - mieści się dziś w przedziale od 3800 do ponad 6000 zł netto. Jest to zatem jedna z najlepiej wynagradzanych grup pracowników fizycznych. Skąd biorą się tak wysokie stawku i czy o najlepsze oferty rzeczywiście jest łatwo?

Trudne początki: start kariery


Początki w zawodzie kierowcy bywają skomplikowane. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku większości stanowisk konieczne jest nabycie stosownych uprawnień, bez których o najlepszych ofertach i wysokich zarobkach można właściwie zapomnieć.
Kierowcy znajdują się w czołówce najlepiej opłacanych grup zawodowych i bez wątpienia ich zarobki będą nadal rosły. Wejście w rolę zawodowego kierowcy wymaga jednak zazwyczaj zdobycia odpowiednich uprawnień, co wiąże się ze sporymi inwestycjami w szkolenia i egzaminy. Osoby planujące dopiero wejście w branżę powinny zwracać więc szczególną uwagę na kursy dofinansowywane przez urzędy pracy czy ze środków europejskich. Zapotrzebowanie na ekspertów jest tak duże, że na rynku coraz częściej można się spotkać też z pracodawcami, którzy z chęcią zatrudnią osoby bez doświadczenia i je przeszkolą - przekonuje Sylwia Sosnowska, HR Manager w Grupie Pracuj.

Rywalizacja o kandydatów


Szacunki ekspertów wskazują, że już dziś niedobór zawodowych kierowców w naszym kraju może sięgać nawet 100 000 osób. Poszukiwani są zarówno eksperci w tym fachu, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swą karierę zawodową za kółkiem. Potwierdza to Trucking Girl, czyli Iwona Blecharczyk – zawodowy kierowca ciężarówki, a także youtuberka, która po godzinach opowiada na o tajnikach swojej pracy.

fot. mat. prasowe

Kierowca w liczbach

97% kierowców to mężczyźni


Z punktu widzenia kierowcy, zapotrzebowanie na pracowników jest widoczne, bo polska branża transportowa ma się doskonale. Rozwijałaby się jeszcze lepiej, gdyby nie brak kierowców. Coraz więcej osób odchodzi na emeryturę, nowych przybywa za mało. Wszystko to sprawia, że kierowcy mogą przebierać w ofertach pracy. Sytuacja tanie dotyczy tylko Polski czy Europy, ale także np. Ameryki Północnej. Niedawno dostałam ofertę pracy z Kanady, wraz z załatwieniem wszelkich dokumentów wizowych. Tamtejszy rynek boryka się z takim samym problemem braku kierowców -- opowiada Iwona Blecharczyk.

Jak zauważa Trucking Girl, w ostatnich latach powoli zmienia się sposób postrzegania pracowników fizycznych, choć wciąż jest w tej kwestii wiele do zrobienia.
Sama praca kierowcy, jako potencjalne zajęcie dla kogoś, kto szuka zawodu dla siebie - jest bardzo atrakcyjna. Dzięki niej zwłaszcza młodzi ludzie mogą podróżować i na starcie zarabiać praktycznie tyle samo, co doświadczony kierowca. Od kilku lat młode pokolenie walczy z negatywnym wizerunkiem, pokazując swoją pracę i styl życia np. w social media - dodaje Iwona Blecharczyk.

fot. mat. prasowe

Kluczowe cechy kierowcy i atuty przy zmianie pracy

Kluczowe cechy kierowcy to m.in. odpowiedzialność i sumienność


Najlepiej opłacani


Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl, najlepiej zarabiają kierowcy z prawem jazdy kategorii C+E, zatrudnieni w transporcie międzynarodowym. Średnio ich pensje wynoszą 6100 złotych netto. To o ponad 4 000 złotych więcej, niż wynosi średnie wynagrodzenie w Polsce. Na niższe, ale wciąż atrakcyjne zarobki mogą liczyć kierowcy C+E jeżdżący po Polsce – średnio otrzymują na rękę 4500 zł. Niewiele mniejsze jest wynagrodzenie kierowców ADR, przewożących niebezpieczne materiały– ich pensja wynosi średnio 5 500 zł netto. Powszechną regułą na rynku, według deklaracji pracowników, są już umowy o pracę, gwarantujące najważniejsze świadczenia pracownicze.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Kierowcy, a inni pracownicy fizyczni


Zarobki kierowców wyróżniają ich mocno na tle innych grup objętych badaniem Pracuj.pl „Na tropie dobrej pracy”, poświęconym pracownikom fizycznym. Jak ustalili badacze, tzw. blue collars są coraz bardziej pewni swoich kompetencji – 49% czuje się fachowcami w swojej dziedzinie, 51% uważa, że szybko znalazłoby nową pracę. Jednocześnie jednak aż 42% uważa, że otrzymuje za niskie wynagrodzenie.
Mimo, że ich warunki pracy są cięższe niż w biurze, pracownicy fizyczni nie są w wielu wypadkach doceniani w sposób szczególny za ich siłę i wytrwałość oraz wkład w operacyjne funkcjonowanie firmy. Zauważamy to w badaniach satysfakcji i zaangażowania pracowników, gdy można porównać obie te grupy. Na stanowiskach fizycznych mamy dużą większą rotację, a pozyskanie nowych pracowników jest coraz trudniejsze. Wiele firm w związku z tym już od dawna odczuwa negatywne skutki niedoboru pracowników i równocześnie powoli zmienia swoje podejście. To, jak zapotrzebowanie może wpływać na oferowane warunki, widać na przykładzie kierowców -- dodaje Katarzyna Lorenc, specjalistka ds. rynku pracy, ekspert Business Centre Club.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: