eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak polskie firmy odzyskują długi?

Jak polskie firmy odzyskują długi?

2018-07-19 11:08

Jak polskie firmy odzyskują długi?

Jak polskie firmy odzyskują długi? © GolubaPhoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak polskie firmy odzyskują długi? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza analiza Oferteo.pl - serwisu, który już od 2008 roku ułatwia nawiązywanie kontaktów firmom i osobom prywatnym poszukującym usług i produktów.

Przeczytaj także: Windykacja długów: jest 3,7 mld złotych, a mogłoby być więcej

Jak pokazują wyniki badania, najwięcej, bo 38% respondentów chce odzyskać kwotę, która nie przekracza 10 tysięcy złotych. Co czwarty szuka pomocy w odzyskaniu 10-30 tysięcy, a zaledwie co setny poszukuje sposobów na windykację należności przekraczającej milion.

Połowa wierzycieli przyznaje, że chciałaby sprzedać swój dług. Duża popularność tego rozwiązania nie jest zaskakująca - w ten sposób można dość szybko odzyskać środki od firmy skupującej należności i zdjąć problem ze swoich barków. Warto jednak pamiętać, że regulowana Kodeksem Cywilnym (art. od 509-518) sprzedaż długu oznacza, że na nabywcę przechodzą również wszystkie uprawnienia związane z tym długiem, a więc również roszczenia o zaległe odsetki.

fot. mat. prasowe

Jaka jest wysokość długu?

Uczestnicy badania Oferteo.pl najczęściej wskazywali, że chcą odzyskać kwotę nieprzekraczającą 10 tysięcy złotych.


Co trzeci uczestnik badania był otwarty zarówno na sprzedaż długu, jak i na postępowanie windykacyjne przeprowadzone z pomocą specjalistów. Z kolei 18% badanych było zainteresowanych usługami windykacyjnymi.
– Odzyskiwanie długów to trudny temat, wymagający wykwalifikowanej i rzetelnej firmy. Przed wyborem jednej z nich warto zapoznać się z opiniami wystawionymi przez wcześniejszych klientów, aby mieć pewność, że wybrana firma dotrzymuje odpowiednich standardów – zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl

Kiedy przeterminowała się płatność?


Według badania Oferteo.pl najczęściej odzyskiwaniu miała podlegać płatność, która przeterminowała się rok wcześniej. Tego rodzaju sprawę zgłosiło 34% uczestników badania. 28% zleceń dotyczyło płatności przeterminowanej w tym samym roku.

Prawie co czwarte zapytanie złożone w serwisie (24%) dotyczyło należności przeterminowanej od 2 do 4 lat. Dla 14% badanych wsparcie było potrzebne podczas odzyskiwania należności przeterminowanej o pięć lat i więcej.

fot. mat. prasowe

Jaki rodzaj usługi Państwa interesuje?

Wierzyciele częściej decydują się na sprzedaż długu wyspecjalizowanej firmie.


Każdy dług może powodować problemy z płynnością finansową wierzyciela. Nic więc dziwnego, że w aż 79% przypadków użytkownicy Oferteo.pl oczekiwali jak najszybszego odzyskania należności. Co dziesiąty deklarował potrzebę odzyskania długu w ciągu miesiąca. Natomiast tylko 4% badanych wskazało, że może zaczekać na odzyskanie swoich pieniędzy trzy miesiące lub dłużej.

Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 1800 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby, które w 2017 roku chciały odzyskać należności.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • leszekmarciniak / 2018-07-29 14:52:42

    Moja firma radzi sobie całkiem nieźle finansowo, mimo że pracujemy w bardzo trudnej branży jaką jest transport. Kto pracował ten wie jak to wygląda. Obawiam się, że bez pomocy windykacji ze strony mk finanse już by nic z tego nie było... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: