eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Smartfony, czyli poufne dane podane jak na tacy

Smartfony, czyli poufne dane podane jak na tacy

2018-07-03 12:31

Smartfony, czyli poufne dane podane jak na tacy

Kradzież smartfona © fot. mat. prasowe

Ilość smartfonów znajdujących się w posiadaniu Polaków rośnie niemal nieustannie. Niestety tego samego nie można powiedzieć o bezpieczeństwie tych urządzeń. Z badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab wynika, że przeszło połowa użytkowników z Polski w żaden sposób nie chroni swoich smartfonów, a jedynie co 5. korzysta z zabezpieczeń przed kradzieżą. Z perspektywy kieszonkowców są to niewątpliwie świetne wieści.

Przeczytaj także: Urządzenia mobilne słabo zabezpieczone

Niemal 2/3 Polaków (64 proc.) przyznaje, że smartfon służy im do codziennego łączenia się z siecią, a co czwarty regularnie korzysta z zasobów internetu poprzez swój tablet. Urządzenia mobilne to dziś nie tylko jednak narzędzia komunikacji, ale również nośniki ogromnej ilości wrażliwych danych. I tak np., już co trzeci Polak korzysta z nich przy logowaniu do bankowości elektronicznej, 54% sprawdza za ich pomocą pocztę elektroniczną, a 50% obsługuje z ich poziomu media społecznościowe. W każdym z tych przypadków w grę wchodzi spora ilość poufnych danych.

Tym, co może napawać szczególnym niepokojem, jest niski poziom zabezpieczeń. Okazuje się bowiem, że posiadanie wielu cennych danych na urządzeniach mobilnych nie idzie w parze ze świadomością i bezpieczeństwem – mniej niż połowa użytkowników z Polski (48%) osób chroni takie urządzenia za pomocą hasła, a jedynie 19% szyfruje swoje pliki i foldery w celu uniemożliwienia nieautoryzowanego dostępu. A zatem, jeśli urządzenia te wpadną w niepowołane ręce, wszystkie te dane – od prywatnych kont, po zdjęcia, wiadomości, a nawet dane finansowe – mogą stać się dostępne dla obcych osób.

Nawet w przypadku zgubienia urządzeń chronionych przy pomocy haseł konsekwencje mogą okazać się poważne. Na przykład zaledwie 33% Polaków tworzy kopie zapasowe swoich danych, a tylko 20% wykorzystuje funkcje ochrony przed kradzieżą na urządzeniach mobilnych, co oznacza, że w przypadku utraty urządzeń ich poprzedni właściciele mogą bezpowrotnie stracić dostęp do swoich prywatnych informacji oraz kont online.

fot. mat. prasowe

Kradzież smartfona

Ponad połowa użytkowników z Polski (57%) nadal nie chroni w żaden sposób swoich urządzeń mobilnych


Wszyscy uwielbiamy urządzenia wyposażone w połączenie z internetem, ponieważ umożliwiają nam dostęp do istotnych informacji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Są to cenne przedmioty, na które polują przestępcy, a my sami ułatwiamy im pracę, nie stosując nawet podstawowych zabezpieczeń, takich jak hasła. Warto wspomnieć, że istnieje kilka naprawdę prostych działań, które każdy może wykonać, aby zabezpieczyć swoje urządzenia i przechowywane na nich dane. Stosując ochronę za pomocą hasła (lub odcisku palca czy też skanu tęczówki/twarzy) oraz wyspecjalizowane rozwiązanie bezpieczeństwa, wyposażone w ochronę przed kradzieżą, można zabezpieczyć swoje prywatne informacje, zdjęcia oraz konta online zarówno przed utratą, jak i wykorzystaniem do szkodliwych celów — powiedział Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami, Kaspersky Lab Polska.

Rozwiązanie Kaspersky Total Security, w skład którego wchodzi produkt Kaspersky Internet Security for Android, oferuje nie tylko ochronę przed wszelkimi rodzajami cyberzagrożeń, ale daje także użytkownikom do dyspozycji zabezpieczenia antykradzieżowe dla smartfonów z systemem Android.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: