eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 47/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 47/2017

2017-11-26 14:55

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 46/2017

  • Ustawa o niedzielnym handlu przyjęta. Po okresie przejściowym (...), od 2020 r. w praktyce będzie zakazany niedzielny handel. Przyjęto, że już od 1 marca 2018 r. sklepy będą działać w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca (dalej będzie obowiązywać. zakazu handlu w 13 dni świątecznych). Generalne rozwiązania przyjęte w ustawie przewidują wyjątki. Będą to dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedna niedziela przed Wielkanocą. Zakaz nie będzie obowiązywać na stacjach benzynowych i dworcach kolejowych. Z zakazu zostały wyłączone sklepy internetowe piekarnie, cukiernie i lodziarnie. Zakaz nie będzie także obowiązywać na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych. Handel nadal będzie możliwy znajdują się także: apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kioski, stoiska przy cmentarzach.
  • Polska gospodarka – PKB. Ministerstwo Rozwoju prognozuje tegoroczny wzrost polskiego PKB na poziomie 4,3 proc. (wcześniej było to 3,6 proc.). Według tych prognoz akumulacja (przeznaczenie środków na inwestycje oraz na zasoby i rezerwy) w tym roku ma wzrosnąć o 7,9 proc., a inwestycje o 3,7 proc. Średnioroczna inflacja wyniesie 1,9 proc., a stopa bezrobocia 7,2 proc.
  • Bezrobocie w Polsce. Wg GUS w październiku bezrobocie spadło do 6,6 proc. Warto dodać, że we wrześniu było to 6,8 proc.
  • Sejm zniósł górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Teraz trzeba będzie od każdej kwoty wynagrodzenia odprowadzać składki. W uzasadnieniu projektu podano, że budżet ma zyskać 54,6 mld zł w ciągu 10 lat. Jednak analitycy zwracają uwagę na to, że złożony projekt nie zawierał wyliczeń dotyczących tego, ile w przyszłości będą kosztowały emerytury i jak wpłynie to na płynność finansową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
  • Struktura płac. Według raportu GUS przeciętne wynagrodzenie mężczyzny jest o 18,5 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiety. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto w gospodarce narodowej wyniosło wówczas 4346,76 zł. Mężczyźni osiągnęli przeciętne wynagrodzenie o 8,3 proc. wyższe od średniego w skali kraju (tj. wyższe o 358,87 zł), a kobiety niższe o 8,6 proc. (czyli niższe o 375,63 zł).
  • prof. Leszek Balcerowicz o najnowszym raporcie FOR o perspektywach dla Polski. Krytykuje on tendencje zmian w systemie bankowym (w którym wzrasta udział państwa) i wskazuje na zagrożenia. Krytykuje politykę gospodarczą rządu Beaty Szydło. Według niego przedstawione są w tym raporcie główne przyczyny, które bez odpowiednich korekt spowodują słabnięcie wzrostu gospodarczego, a w skrajnym przypadku może się on nawet doprowadzić do jego załamania. Zwraca uwagę na demografię (liczba osób w wieku produkcyjnym), zbyt niską stopę inwestycji, zwłaszcza prywatnych. Jego zdaniem niewystarczające jest tempo wzrostu wydajności (efektywności) naszej gospodarki. Zwraca on uwagę na to, że w trakcie dwóch lat rządów PiS, Polska zanotuje najszybszy przyrost długu publicznego wśród wszystkich państw członkowskich UE. Według niego obecny rząd "przypisuje sobie efekty silnej koniunktury gospodarczej w Europie, wykorzystując dobre czasy do rekordowego zwiększania wydatków socjalnych zamiast reform i konsolidacji finansów publicznych". Jego zdaniem coraz bardziej wyczerpując przestrzeń fiskalną na wypadek przyszłego odwrócenia koniunktury światowej.
  • Kupujemy gaz z USA. PGNiG podpisało pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG z USA. Kontrakt wchodzi w fazę realizacyjną w 2018 roku. Umowa obejmuje dziewięć ładunków. Przewiduje się, że łączny wolumen kupionego gazu wyniesie 800 mln metrów sześciennych. Warto dodać, że średnioroczne zużycie gazu w Polsce wynosi 15 mld metrów sześciennych.
  • Zatory płatnicze. Dziś to poważny problem polskiej gospodarki. Brak płynności finansowej w wielu przypadkach skutecznie paraliżuje funkcjonowanie firm. Dziś zapłatę po terminie otrzymuje 81 proc. małych i średnich firm. Tak wynika z badań Keralla Research wykonanych na zlecenie Kaczmarski Inkasso, które przeprowadzono na 500 firmach z sektora MSP. Z tych badań wynika też, że Ponad 18 proc. podmiotów z sektora MSP bardzo często otrzymuje zapłatę z opóźnieniem, a 63 proc. firm potwierdza, że spotyka się z tymi problemami "sporadycznie lub czasami".
  • Rejestr umów zawartych przez spółki Skarbu Państwa. Planowane rozwiązania w tym zakresie są krytykowane także w resortach rządowych. Dominuje obawa, że "ujawnienie umów przez firmy z co najmniej 10-proc. udziałem Skarbu Państwa lub samorządu osłabi ich pozycję wobec firm prywatnych". Główny opór wobec tej koncepcji jest w sektorze obronnym, energetycznym, czy farmaceutycznym. Także zastrzeżenia zgłaszają służby dyplomatyczne. Natomiast MON chce wprowadzić do planowanej ustawy wgląd do oświadczeń pracowników, a MSWiA zaś chce utrzymania tajemnicy umów finansowanych z funduszu operacyjnego policji i Straży Granicznej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

SENIORZY CHCĄ CYFRYZACJI SŁUŻBY ZDROWIA.

Jeżeli myślicie, że osoby po pięćdziesiątym roku życia są nieprzychylne rozwojowi technologii, wyprowadzimy Was z błędu! Zgodnie z raportem E-zdrowie oczami Polaków, który przygotowała firma LekSeek Polska, 75% osób w grupie wiekowej 50+ chciałoby otrzymywać receptę lekarską drogą elektroniczną, a niemalże 70% badanych w wieku powyżej 60 lat twierdzi, że rozwój telemedycyny, czyli formy świadczenia usług medycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, wpłynie pozytywnie na życie społeczne.

Raport E-zdrowie oczami Polaków został stworzony w celu sprawdzenia, jak telemedycyna i cyfryzacja postrzegana jest przez społeczeństwo i jakie usprawnienia powinny zostać wprowadzone. Respondenci zostali zapytani m.in. o przebieg przeciętnej wizyty lekarskiej i o to, jak według nich zmieni się ona w ciągu 10 lat. Wyniki są zaskakujące.

Ponad 65% Polaków uważa, że cyfryzacja służby zdrowia jest w Polsce słabo lub bardzo słabo rozwinięta. Negatywne oceny przyznają osoby w wieku 50+ (71,6%), mieszkańcy największych miast (77%), ale także wsi (63%). Ankietowani zapytani o rozwiązania, które usprawniłyby pracę lekarzy i placówek medycznych, najczęściej wskazywali wprowadzenie możliwości rejestracji on-line oraz wdrożenie zintegrowanego systemu do przechowywania danych, wyników i historii chorób pacjentów. Niemal 75% chciałoby otrzymywać receptę drogą elektroniczną.

„Ogólna ocena sytuacji telemedycyny w Polsce wypada dosyć niekorzystnie. Na szczęście pacjenci zauważają potrzebę cyfryzacji i wprowadzenia usprawnień do pracy lekarzy i placówek medycznych. Cieszymy się, że najstarsze grupy wiekowe są przychylne rozwiązaniom takim, jak otrzymywanie recept drogą elektroniczną. Ministerstwa zapowiadają, że już pod koniec 2017 r. pierwsze placówki będą wdrażały ów system.

Z pomocą przyjdzie narzędzie Gabinet drWidget, które zostało stworzone, by ułatwić pracę lekarzom oraz zaoszczędzić ich czas” – mówi Łukasz Kamiński, dyrektor zarządzający w firmie LekSeek Polska, ekspert Gabinet drWidget.

Pozytywny wpływ rozwoju telemedycyny na życie społeczne w Polsce dostrzega prawie 70% ankietowanych, a najczęściej wskazywane korzyści, które płyną z cyfryzacji medycyny, to zmniejszenie kolejek oraz możliwość poświęcenia pacjentowi więcej czasu (jak dotąd przeznaczanego na dokumentację i procedury). Najbardziej pozytywny obraz rozwoju telemedycyny mają osoby starsze.

Dokumentacja medyczna zajmuje lekarzom za dużo czasu – twierdzi tak 72% ankietowanych. Badani wskazują, że lekarz na czynnościach organizacyjnych spędza ponad 16 minut (najdłużej, bo aż średnio 4,16 minuty, zajmuje mu uzupełnianie danych osobowych). Przy założeniu, że przeciętna wizyta trwa 20 minut (chociaż często jest to czas realnie krótszy), lekarzowi na zbadanie pacjenta pozostają niecałe 4 minuty.

Ankietowani zostali także zapytani o ich wizję przebiegu przeciętnej refundowanej wizyty lekarskiej za 10 lat. Najwięcej z nich twierdzi, że będzie można umówić się na wizytę on-line, lekarz wszystkie informacje o pacjencie, jego historii i wynikach będzie posiadał w dedykowanym do tego e-systemie, a receptę otrzymają w formie elektronicznej. Polacy zakładają też, że o planowanej wizycie przypomni im powiadomienie z aplikacji mobilnej, a po zakończeniu konsultacji użyją tej samej aplikacji do dokonania ewentualnej płatności.

Wizje na temat wizyty za 10 lat, które posiadają Polacy, mogą zostać wcielone w życie.

Mamy nadzieję, że możliwość wystawienia recepty za pomocą komputera oraz posiadanie oprogramowania do przechowywania danych pacjenta w jednym miejscu będzie wtedy standardem, a gdy pacjent przyjdzie do apteki, farmaceuta zeskanuje kod z jego telefonu komórkowego i zobaczy niezbędne dla niego leki w systemie.


Ł. Kamiński, dyrektor zarządzający w firmie LekSeek Polska, ekspert Gabinet drWidget

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: