eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najpopularniejsze wirusy III 2006

Najpopularniejsze wirusy III 2006

2006-04-07 10:13

Najpopularniejsze wirusy III 2006

Ranking najczęściej występujących wirusów na świecie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Firma Panda Software opublikowała marcowy ranking dziesięciu najczęściej pojawiających się wirusów. Według danych bezpłatnego skanera antywirusowego online Panda ActiveScan, najczęściej wykrywanym złośliwym kodem jest skrypt FTP, umożliwiający rozprzestrzenianie się robaków z rodziny Sdbot.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze wirusy II 2006

Najwięcej infekcji, zarówno w Polsce jak i na świecie, spowodował W32/Sdbot.ftp. Drugim najczęściej wykrywanym złośliwym kodem był robak Netsky.P, który rozprzestrzenia się za pomocą wiadomości email wykorzystując lukę w zabezpieczeniach programu Outlook (okienko podglądu wiadomości) oraz sieci wymiany plików P2P. Robak ten pojawił się już ponad dwa lata temu i wciąż jest jednym z najczęściej wykrywanych zagrożeń.

Kolejnym niebezpieczeństwem okazał się Exploit/Metafile, wykorzystujący lukę w zabezpieczeniach systemu Windows w przetwarzaniu plików WMF. Wirus ten jest bardzo często wykorzystywany przez hakerów na stronach internetowych. Duża ilość infekcji spowodowana jest lekceważeniem przez użytkowników aktualizacji systemu Windows i towarzyszących mu programów, np. Outlook.

W Polsce na drugim miejscu pojawił się Exploit.C, który umożliwia hakerom wykonywanie w zainfekowanych komputerach niepożądanych działań, takich jak wykradanie zgromadzonych poufnych danych. Rozprzestrzenia się standardowymi sposobami, w załącznikach wiadomości email, Internet lub poprzez płyty CD.

fot. mat. prasowe

Ranking najczęściej występujących wirusów na świecie

Ranking najczęściej występujących wirusów na świecie


Dziewięć z dziesięciu najczęściej wykrywanych zagrożeń na świecie nie zmieniło swojej pozycji w zestawieniu, w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nowością na liście jest trojan Lowzones.QF, który wykonuje zrzuty zawartości ekranu komputera do plików graficznych lub wykrada z zainfekowanego komputera poufne dane użytkownika. W rankingu marca znalazły się także takie zagrożenia jak Tearec.A (CME-24), znany jako Kamasutra oraz Sober.AH (CME-681), który był odpowiedzialny za alarm w październiku 2005.

fot. mat. prasowe

Ranking najczęściej występujących wirusów w Polsce

Ranking najczęściej występujących wirusów w Polsceoprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

31% Polaków ma Internet

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: