eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Inwestycje budowlane: Warszawa najtańsza w UE?

Inwestycje budowlane: Warszawa najtańsza w UE?

2017-03-22 12:46

Inwestycje budowlane: Warszawa najtańsza w UE?

Warszawa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Inwestycje budowlane w Polsce pochłaniają coraz to większe nakłady finansowe, ale wzrost kosztów nie przeszkadza Warszawie zajmować całkiem dobrej pozycji wśród miast, które sprzyjają inwestorom pod względem ekonomicznym. Z najnowszej edycji raportu International Construction Costs Index wynika wprawdzie, że nasza stolica wspięła się w globalnym rankingu najdroższych miast o 3 pozycje, ale i tak w porównaniu do innych metropolii europejskich wypada całkiem atrakcyjnie.

Przeczytaj także: 435 mld USD na nieruchomości komercyjne

Poniżej czołowa dziesiątka lokalizacji, w których inwestycje budowlane należą do najdroższych na świecie (w nawiasie znajduje się informacja o zmianie pozycji w porównaniu do roku ubiegłego):
  1. Nowy Jork (-)
  2. Hongkong (+1)
  3. Genewa (+1)
  4. Londyn (-2)
  5. Makau (-)
  6. Kopenhaga (-)
  7. Sztokholm (-)
  8. Frankfurt (-)
  9. Paryż (-)
  10. Wiedeń (+1)

Najdroższe inwestycje budowlane - dominuje Europa


Wprawdzie na najdroższe inwestycje budowlane trzeba być przygotowanym w Nowym Jorku i Hongkongu, to jednak w pierwszej dziesiątce rankingu zdecydowanie widać dominację metropolii zachodnioeuropejskich.

Jednocześnie wystarczy zaledwie rzut oka na ogólną klasyfikację miast, gdzie inwestycje budowlane należą do najbardziej kosztownych, aby zauważyć liczne zmiany względem poprzedniego zestawienia. Zaledwie 7 metropolii zdołało utrzymać swoją dotychczasową pozycję, z czego aż 6 figuruje w pierwszej dziesiątce są to: Nowy Jork, Makau, Kopenhaga, Sztokholm, Frankfurt, Paryż oraz 22. w rankingu Kijów. Największe spadki (o 8 miejsc) przypadły w udziale Szanghaj i Manila, które zajmują teraz odpowiednio 35. i 38. pozycję. Najbardziej pokaźny awans zaliczyły Auckland (13.), Belgrad (30.) i Tajpej (40.), które wspięły się o 4 miejsca. Warszawa przesunęła się o trzy oczka, co dało jej w bieżącym zestawieniu 29. lokatę.

Niepewna sytuacja polityczna w UE


W pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się aż 7 miast europejskich. Dodatkowo prawie wszystkie 22 miasta UE (oprócz Londynu i Mediolanu) zaliczyły awans w rankingu. Ranking pokazuje również koszty, jakie generują inwestycje budowlane w poszczególnych miastach Unii Europejskiej są bardzo zróżnicowane. Ceny w Warszawie, Pradze, Lizbonie czy Atenach są o 50% niższe niż w Paryżu i Frankfurcie. Inne miasta Europy Zachodniej, takie jak Bruksela, Mediolan i Amsterdam, plasują się w połowie stawki.

Nadchodzące wybory we Francji, Niemczech i Włoszech oraz widmo Brexitu sprawiają, że inwestycje budowlane w Europie niosą za sobą większe krótkoterminowe ryzyko. Jednak mimo trudnej sytuacji gospodarczej i surowych reguł budżetowych narzuconych przez Unię Europejską, w wielu krajach planowane są liczne inwestycje infrastrukturalne, które będą napędzać popyt na specjalistów i materiały, prowadząc do dalszego wzrostu kosztów.

fot. mat. prasowe

Zestawienie ogólne

Koszty inwestycji budowlanych są najwyższe w Nowym Jorku, Hongkongu i Genewie


Inwestycje będą napędzać wzrost cen w Europie


Eksperci z niemieckiego rynku nieruchomości prognozują, że Frankfurt, jako jedna z największych globalnych metropolii finansowych, skorzysta najbardziej na opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. Przewiduje się wzrost spekulacyjnych transakcji na rynku nieruchomości i rosnącą aktywność branży budowlanej w związku z wywołaną przez Brexit relokacją biur międzynarodowych firm finansowych z Londynu do Europy kontynentalnej.

Z kolei infrastruktura Paryża przechodzi właśnie największą metamorfozę od 2. połowy XIX wieku. Inwestycje sektora publicznego obejmują między innymi projekt „Grand Paris Express” polegający na rozbudowie metra w aglomeracji paryskiej o 200 km, dzięki czemu system transportu publicznego w stolicy Francji będzie w stanie obsłużyć każdego dnia aż o 2 miliony pasażerów więcej.

W te trendy wpisuje się również Warszawa i takie inwestyce budowlane jak rozbudowa Metra Warszawskiegoczy planowane doprowadzenie linii tramwajowej na Wilanów, a w szerszym kontekście również inne największe miasta Polski, o czym świadczy chociażby ukończona niedawno stacja Łódź Fabryczna. Inwestycje w infrastrukturę pociągną za sobą z dużym prawdopodobieństwem podtrzymanie prosperity na rynku deweloperskim.

Piotr Rusinek, Dyrektor Operacyjny Pionu Budynków w Arcadis Polska, skomentował wyniki raportu:
„Europejski sektor budownictwa zwiększył się w 2015 roku o 1,5%, głównie dzięki szybko rosnącym rynkom krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Aktualne prognozy przewidują wzrost sektora w Europie na poziomie 2,6% rocznie, za co odpowiedzialne będzie 6 największych rynków UE, do których zalicza się też, jeden z najszybciej rosnących, rynek Polski. Wygląda na to, że pomimo różnych niewiadomych, europejski sektor budowlany ma wreszcie szansę odrodzić się po trudnym okresie, który nastał w wyniku globalnego kryzysu finansowego.“

Metodologia:
Komparatywna ocena dla 44 wybranych miast została oparta na analizie kosztów budowlanych, która została przeprowadzona przez ekspertów Arcadis dla 13 rodzajów obiektów. Koszty są reprezentatywne dla lokalnych specyfikacji spełniających wymagania danego rynku. Rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w każdej lokalizacji są do siebie zbliżone, dlatego wykazana różnica w poziomie kosztów jest odzwierciedleniem poziomu cen pracy i materiałów oraz odmiennych specyfikacji. Dane są aktualne na IV kwartał 2016 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: