eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Apple jeszcze bezpieczniejszy. Są nowe łatki

Apple jeszcze bezpieczniejszy. Są nowe łatki

2017-01-26 14:34

Apple jeszcze bezpieczniejszy. Są nowe łatki

Apple łata krytyczne luki © SkyLine - Fotolia.com

Niektórzy posiadacze komputerów Apple zwykli szczycić się, że ich urządzenia są o wiele bardziej bezpieczne niż sprzęty pracujące w oparciu o Windows. Tymczasem praktyka pokazuje, że także w ich przypadku niebezpieczeństwo infekcji nie należy do rzadkości. Dlatego też warto skorzystać z łatek, które firma Apple udostępniła ostatnio dla systemów iOS, macOS, watchOS, tvOS, a także dla przeglądarki Safari oraz usługi iCloud. Aktualizacja podstawą bezpieczeństwa?

Przeczytaj także: Windows czy macOS: który bezpieczniejszy?

Eksperci ESET podkreślają, że łatki i aktualizacja zabezpieczeń to podstawa ochrony przed atakami ze strony przestępczego półświatka. I nie ma tu różnicy, czy użytkujemy system Windows, Linuks, macOS,czy też Android lub inny z systemów przeznaczonych na urządzenia mobilne. Rozwiązania zabezpieczające plus łatki niwelujące luki w oprogramowaniu oraz systematyczna aktualizacja to niezbędne elementy bezpieczeństwa, które uszczelniają system i zmniejszają szanse cyberoszustów na kradzież tożsamości lub danych.
- Utarło się, że Linuks, macOS oraz iOS to systemy, które są bardziej odporne na szkodliwe oprogramowanie niż Windows. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że również one mogą paść łupem internetowych przestępców. Dlatego też kwestia aktualizacji systemu jest tak ważna – mówi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET. – Użytkownicy mają czasami obawy, że najnowsza wersja systemu spowolni ich urządzenie, spowoduje większe zużycie baterii czy zmianę wyglądu. Często odkładają przez to aktualizację na później. Niestety takie podejście nie służy bezpieczeństwu. Każdy system operacyjny posiada luki, które mogą wykorzystać cyberprzestępcy – dodaje Sadkowski.

Urządzenia mobilne Apple


Użytkownicy iPhone'ów i iPad'ów mogą obecnie instalować najnowszy iOS w wersji 10.2.1. Baza wiedzy Apple wymienia luki w tym systemie, które zostały załatane. Wśród nich znajduje się m.in. podatność pozwalająca automatycznie odblokować urządzenie Apple, nawet gdy użytkownik zdejmie zsynchronizowany z nim AppleWatch (istnieje opcja umożliwiająca automatyczne odblokowanie urządzenia Apple w ten sposób). Ponadto aktualizacja do iOS 10.2.1 naprawia dwa poważne błędy umożliwiające zdalne wykonanie złośliwego kodu. Potencjalnie, takie niezałatane luki mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców do zainstalowania na urządzeniu złośliwego oprogramowania.

fot. SkyLine - Fotolia.com

Apple łata krytyczne luki

Firma Apple udostępniła ostatnio łatki dla systemów iOS, macOS, watchOS, tvOS, a także dla przeglądarki Safari oraz usługi iCloud.


Aby zaktualizować swoje iPhone’a lub iPada należy wejść w Ustawienia/Ogólne/Uaktualnienia.

Komputery Mac


Użytkownicy Maców i MacBooków zachęcani są przez producenta do aktualizacji systemu do macOS Sierra 10.12.13, aby uchronić się przed różnymi lukami. Jedna z nich pozwalała wykorzystać podatność w obsłudze Bluetooth, która umożliwia wykonanie złośliwego kodu. Użytkownicy komputerów Mac, w tym ci korzystający jeszcze z systemów Mac OS X Yosemite i El Capitan, proszeni są przez Apple również o zaktualizowanie kopii przeglądarki internetowej Safari do wersji 10.0.3. Nowa wersja przeglądarki firmy Apple naprawia błędy, które mogłyby zostać wykorzystane przez hakerów do infekowania urządzenia za pośrednictwem spreparowanego kodu stron internetowych.

Aby zaktualizować komputery stacjonarne i laptopy firmy Apple, otwórz „App Store" i wybierz „Aktualizacje" w prawym górnym rogu okna.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: