eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ferie zimowe 2017: Egipt znowu na topie?

Ferie zimowe 2017: Egipt znowu na topie?

2017-01-04 11:47

Ferie zimowe 2017: Egipt znowu na topie?

Egipt znowu na topie? © cheger - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA bierze pod lupę ferie zimowe 2017. Co 2 tygodnie jego eksperci przyglądają się rynkowi zimowych wyjazdów. Najnowsza z analiz tradycyjnie już dotyczy pierwszego tygodnia ferii zimowych na Mazowszu, a więc okresu od 13-19 lutego 2017 roku. Wynika z niej m.in., że największe podwyżki cen względem poprzedniego roku odnotowały Portugalia oraz Egipt. Średnia podwyżka dla wszystkich kierunków sięga obecnie 133 złotych.

Przeczytaj także: Ferie zimowe 2017: Kanary dla bogatych?

I. Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej

Niepomyślne wieści dla branży w końcówce roku 2017


Ostatni miesiąc minionego roku, a zwłaszcza jego druga połowa, zaowocował kilkoma zdarzeniami, które mogą negatywnie przełożyć się nie tylko na bieżącą sprzedaż imprez turystycznych, ale również na średnioterminowe perspektywy. TravelDATA od dawna już podkreśla, że największy wpływ na wielkość sprzedaży wycieczek ma tempo, z jakim rosną realne dochody polskich gospodarstw domowych, a czynnikami modyfikującymi są nastroje panujące wśród konsumentów oraz obawy związane z aktami terrorystycznymi. Niestety, w każdym z tych trzech obszarów grudzień nie przyniósł pomyślnych informacji.

a) dynamika dochodów gospodarstw domowych – najświeższe statystyki GUS odnośnie dynamiki wzrostu wynagrodzeń za listopad (4,0 proc.) i październik (3,6 proc.) pozwalają założyć, że w najbliższym czasie pensje Polaków będą piąć się w górę jednak w nieco bardziej powolnym tempie niż zakładano. Niektórzy (na razie dość nieliczni) specjaliści od ekonomii wskazują, że w tym względzie znaczenie zaczyna mieć nowy, dość interesujący czynnik - brak oporów względem zatrudniania obcokrajowców, zwłaszcza obywateli Ukrainy.

Potwierdzeniem takiego rozumowania może być sytuacja na Węgrzech, które odmiennie stosują dość restrykcyjną politykę dotyczącą imigracji zarobkowej i w rezultacie wynagrodzenia netto, pomimo niższej dynamiki wzrostu PKB, rosną tam blisko dwukrotnie szybciej niż w Polsce (np. w październiku 7,0 procent wobec 3,6 procent w Polsce), a silna presja na silny wzrost wynagrodzeń utrzymuje się tam już od dłuższego czasu.


Substytucja droższych pracowników przez tańszych mniej wykwalifikowanych powoduje nie tylko bieżące zmniejszenie presji płacowej, ale również odsuwanie w czasie niektórych inwestycji modernizacyjnych. Przyczynia się to do niższego ogólnego poziomu inwestycji podejmowanych przez przedsiębiorców i na mniej optymistyczny przekaz gospodarczy, a to z kolei osłabia postrzeganie przez społeczeństwo perspektyw gospodarki narodowej i w rezultacie rykoszetem osłabia ważne dla turystyki nastroje konsumenckie.

Jednocześnie ostatnio w Polsce ujawniły się procesy w sferze produkcji sprzyjające narastaniu presji inflacyjnej, co w obliczu wstępnego szacunku dość wysokiego wzrostu inflacji za grudzień do 0,8 procent (oczekiwano 0,5 procent) może już niestety prowadzić do konkluzji o innej (wyższej) niż przewidywano projekcji przebiegu ścieżki inflacyjnej, co dodatkowo wpłynie na osłabianie tempa wzrostu wynagrodzeń realnych.

b) nastroje konsumenckie – ostatnie wydarzenia polityczno-społeczne mocno zaszkodziły nastojom konsumenckim, zwłaszcza w tzw. Polsce B, o czym pisaliśmy w ostatnim w minionym roku materiale tygodniowym.

Ponieważ wydarzenia polityczne przybierają charakter jaki nie miał jeszcze precedensu w najnowszej historii Polski, część osób może się czuć nimi zdecydowanie zaniepokojona, co wydaje się znajdować potwierdzenie w szybkim i bardzo istotnym pogorszeniu nastrojów konsumenckich.

Tym niemniej przypominamy, że problem ujemnego wkładu nastrojów konsumenckich do wzrostu w turystyce w 2017 roku był przez nas zasygnalizowany na listopadowej konferencji „ Turystyka wyjazdowa 2017 – czy powtórzy się sukces roku 2016?” odbytej podczas 24 Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw, i jako taki stanowi już składnik naszej prognozy tegorocznego wzrostu polskiej turystyki wyjazdowej (o 19-22 procent) , gdyż generalnie został w niej ujęty jako jeden z tych nielicznych elementów, które będą w nadchodzącym roku negatywnie oddziaływały na turystykę.

Kwestią otwartą jest jedynie to, czy niekorzystne polityczno społeczne wydarzenia utrzymają tak dużą dynamikę jak ma to miejsce obecnie i w związku z tym zaszkodzą nastrojom nie tyle przejściowo, co na dłuższą metę. Na razie bardziej prawdopodobny wydaje się wariant pierwszy.

c) obawy przed terroryzmem – w ostatnich dwóch miesiącach, a zwłaszcza w grudniu mieliśmy do czynienia z eskalacją zamachów terrorystycznych w Turcji stanowiącej bardzo ważny cel dla turystycznych wyjazdów Polaków, a obecnie również o bardzo dużym potencjale wzrostu, zwłaszcza dla mniej majętnych mieszkańców Polski B. W tym czasie w 4 zamachach zginęło tam łącznie 97 osób, a liczba rannych przekroczyła 330.

Wydarzenia te obudziły obawy o ich wpływ na wyjazdy turystyczne do tego kraju w nadchodzącym sezonie letnim. W tym miejscu należy zaznaczyć, że z jednej strony w okresie ostatnich dwóch lat liczba zabitych w zamachach przekroczyła już 400 osób, ale z drugiej wydarzenia takie są stopniowo traktowane coraz bardziej pragmatycznie. Wraz z upływem czasu rola czynnika emocjonalnego stopniowo słabnie ustępując miejsca coraz bardziej chłodnej kalkulacji rzeczywistego poziomu zagrożenia. W tym względzie należy też zaznaczyć, że w okresie ostatnich 3 miesięcy lat 2016 i 2015 liczba śmiertelnych ofiar zamachów była bardzo podobna, a więc statystyczne zagrożenie utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

Jednocześnie warto przypomnieć, że w I kw. 2016 roku w Turcji miało miejsce 7 zamachów z łączną liczbą 96 ofiar śmiertelnych. Jeżeli sytuacja w nadchodzącym kwartale nie ulegnie pogorszeniu, to znacząca część osób może uznać terroryzm w Turcji jako typowe dla tego kraju zjawisko. Następnym etapem powinna być bardziej racjonalna kalkulacja rzeczywistego poziomu ryzyka, a te przy takich proporcjach ofiar (szczególnie wśród turystów) wypada nieco zaskakująco. Jest ono bowiem nieco wyższe lub zbliżone do występującego przy wykonywania wielu zawodów (np. rolnika lub górnika), ale za to zdecydowanie niższe niż ryzyko utraty życia w ruchu drogowym.

Może to prowadzić do konkluzji, że nastawienia turystów do krajów o podwyższonym stopniu zagrożenia może być w dużej mierze kwestią odpowiedniego przedstawienia i uświadomienia turystom rzeczywistego poziomu ryzyka spędzenia wakacji za granicą. Istotnym elementem, który warto w tej kwestii brać pod uwagę (przy podejściu skrajnie racjonalnym) jest też to, że wyjeżdżając na wakacje eliminujemy cały zestaw ryzyk kraju macierzystego, a niejako wchodzimy w zupełnie inny zestaw ryzyk kraju wakacyjnego, a związany z tym efekt netto wcale nie musi dla turysty negatywny.

Wynik grudnia 3:0 dla przeciwności, ale perspektywy branży na razie nie zagrożone


Na zakończenie kwestii ważnych dla turystyki wydarzeń grudnia, które zarówno w sferze dochodów ludności, jak też nastrojów konsumenckich, ale również wydarzeń o charakterze terrorystycznym były dla turystyki wyjazdowej niekorzystne, to należy jednocześnie wyraźnie podkreślić, że absolutnie nie oznacza to, iż rok ten zapowiada się dla branży jako słaby, a prognoza 20-procentowego wzrostu jest mało realna.

Pamiętajmy, że przez ostatnie prawie trzy miesiące sprzedaży dynamika jej wzrostu nieprzerwanie utrzymywała się na poziomie ponad 30 procent, a więc ewentualny słabszy okres będzie jedynie stopniowo sprowadzał ją do racjonalnych wielkości modelowych.

Korzystne informacje biznesowe z biura Rainbow


W zeszły wtorek ukazał się comiesięczny raport giełdowy Rainbowa informujący o przychodach ze sprzedaży, tym razem za listopad tego roku. Wynika z niego, że przychody ze sprzedaży imprez turystycznych wyniosły 75,9 miliona złotych, co stanowi wzrost aż o 28,4 procent wobec takiego samego okresu przed rokiem. Należy przypuszczać, że tak duża dynamika wzrostu jest przede wszystkim zasługą imprez egzotycznych, które generalnie sprzedają się w tym roku całkiem dobrze pomimo sporych przedsezonowych obaw o zbyt dużą podaż przynajmniej na niektórych kierunkach.

Paradoksalnie wysoki popyt na takie imprezy może być po części zasługą osłabionej aktywności licznych przedsiębiorców, mających swe źródło w odłożeniu w czasie nowych i modernizacyjnych przedsięwzięć inwestycyjnych. Uwolniło to nieco środków pieniężnych, a co ważniejsze, również wolnego czasu, którego zwłaszcza mniejsi przedsiębiorcy nigdy nie mają w nadmiarze. Jakaś statystyczna ich część postanowiła skorzystać z sytuacji i dołożyła w ten sposób swój wkład do wysokiego popytu na relatywnie kosztowne, ale atrakcyjne wycieczki egzotyczne. Być może za rok lub dwa, gdy część tego środowiska postanowi ponownie mocniej zakasać rękawy sytuacja może się w jakimś stopniu odwrócić.

Wracając do danych z raportu Rainbowa, to wynika z nich, że właśnie w listopadzie stał się on kolejnym po biurze Itaka miliarderem pod względem przychodów ze sprzedaży imprez turystycznych. Osiągnięte w okresie 12 miesięcy (grudzień 2015 – listopad 2016) przychody te przekroczyły tę granicę o 12,5 miliona złotych. Ponieważ przed branżą zorganizowanej turystyki wyjazdowej rysuje się okres dobrej koniunktury i wysokich wzrostów, to na kolejnego miliardera nie przyjdzie zapewne czekać zbyt długo, a zdecydowanie największe szanse, aby nim zostać ma biuro TUI Poland.

II. Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez


1. Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen turystycznych imprez oraz przelotów lotniczych w postaci mapek. W naszej intencji mają one pomóc w szybszym zorientowaniu się w ogólnej sytuacji, a informacje bardziej dokładnej dostarczają załączane do prezentacji tabele.

Ponieważ obecnie zestawienia są sporządzane co dwa tygodnie, czyli naprzemiennie dla zimy i lata, to mapki przedstawiają zmiany cen wobec poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia. Wersję odniesienia wobec poprzedniego tygodnia wybraliśmy uznając, że ostatnie zmiany są ważniejsze dla obrazu aktualnej sytuacji, a różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.

Zgodnie z zapowiedzią zamieszczaną w poprzednich materiałach, od Nowego Roku przedstawiane są także przebiegi wahań średnich cen - podobnie jak miało to miejsce we zestawieniach z ubiegłego sezonu.
2. Niniejsze zestawienie obejmuje po raz siódmy w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2016/17 definiowanym jako trzeci tydzień lutego 2017 roku (13.02-19.02 2017), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 30 grudnia.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 13-19 lutego, średnie ceny wzrosły o 2 złote, (poprzednio spadły o 35 zł, wcześniej zwyżkowały o 60, 71 i 67 złotych, a jeszcze wcześniej spadły o 12 złotych i wzrosły o 182 złote), a podobnie niewielki ruch cen zanotowano przed rokiem, gdy wzrosły one o 7 złotych. Największe spadki średnich cen odnotowano na Teneryfie – o 117 złotych (w poprzednim zestawieniu był tam największy wzrost cen) oraz na Cyprze i w Hurghadzie - o 36 i 80 złotych. Najwyższy przyrost cen odnotowano na Fuerteventurze – o 171 złotych, a wyraźnie niższe w Marsa Alam oraz na Lanzarote – o 86 i 54 złote.

Przebieg zmian średniej ceny w poszczególnych tygodniach tegorocznego sezonu przedstawia poniższy wykres, a zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje załączona mapka.

fot. mat. prasowe

Ceny na zimę 2017 vs ceny sprzed tygodnia

Względem minionego tygodnia najwięcej podrożał Egipt.


2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2016 (okres 01-07 luty) i 2017 (okres 13-19 luty) zebranych w tym samych okresach grudnia pokazuje, że po ostatnim wzroście obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 133 złote, czyli nastąpił powrót do tendencji zwiększania różnicy cen wobec ubiegłego sezonu obserwowanej we wcześniejszych zestawieniach (wzrosty o 117, 163, 122, 43, 53 i 52 złote). Przed rokiem średnie ceny wobec poprzedzającego sezonu również wzrastały, ale w mniejszej skali, a mianowicie o 84 złote.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych tym (nie licząc egzotyki jako całości), systematycznie rosnące zwyżki cen rok do roku wykazuje obecnie Egipt, a średnie ceny wzniosły się tam do poziomu aż o średnio 230 złotych wyższego niż w sezonie 2015/16 (w poprzednich zestawieniach było to 149, 97, 66, 2, 5 i 13 złotych). Rok temu ceny nieco spadały (o 13 złotych), a zatem baza do tegorocznych wzrostów była korzystna, co tłumaczy część obecnej zwyżki . W bieżącej sytuacji wzrostom cen na kierunkach egipskich sprzyja także istotne osłabienie złotego wobec amerykańskiej waluty oraz niedobory podaży najatrakcyjniejszych ofert najbardziej poszukiwanych przez turystów. Na dłuższą metę na korzystniejsze dla klientów kształtowanie się cen wycieczek do Egiptu powinna jednak wpływać niedawna głęboka dewaluacja miejscowej waluty. Wyższe niż przed rokiem są teraz zwłaszcza ceny wyjazdów do Marsa Alam – o średnio 279 złotych, a w nieco mniejszym stopniu do Hurghady – o 182 złote.

Kierunek, który dotychczas konsekwentnie wykazywał największy wzrost cen rok do roku, czyli Wyspy Kanaryjskie, ustąpił teraz miejsca Egiptowi i odnotował ceny wyższe niż w ubiegłym sezonie o średnio 179 złotych (poprzednio rosły one o 207, 252, 108, 22, 76 i 118 złotych). W ubiegłym roku o tej porze ceny wzrastały o 284 złote, co istotnie hamuje tegoroczną skalę wzrostów cen na tym kierunku. Spośród poszczególnych wysp największy wzrost średniej ceny nadal wykazuje relatywnie mało drożejąca przed rokiem Gran Canaria – o 641 złotych, a spadek najbardziej drożejąca przed rokiem Lanzarote – o 96 złotych.

Z mniejszych kierunków droższe niż przed rokiem są teraz Portugalia i Maroko – o 291 i 62 złote, a tańsze są wyjazdy na Cypr i na Maltę – o 31 i 166 złotych.

Przebieg różnicy cen rok do roku w poszczególnych tygodniach tegorocznego sezonu przedstawia poniższy wykres, a sytuację w tym zakresie w ostatnim tygodniu obrazuje załączona mapka.

fot. mat. prasowe

Ceny na ferie zima 2016 vs 2017

Względem minionego roku najbardziej podrożały Portugalia i Egipt.


3. W obecnym zestawieniu spośród dużych biur podróży jedyne zniżki średnich cen wycieczek w porównaniu z ubiegłym sezonem prezentuje biuro Rainbow, które jest obecnie tańsze o około 15 złotych. Wzrost średnich cen, ale w granicach przeciętnej (przeciętna to 133 złote) notuje oferta biura Exim Tours, a pozostali duzi organizatorzy są już drożsi niż w tym samym okresie przed rokiem.

W tym, co ma dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 11 zimowych destynacjach (doszła do nich Malta) oraz w trzech kategoriach hoteli, pozycję lidera wśród dużych organizatorów nadal zajmuje biuro Itaka, która obecnie dysponuje najbardziej korzystnymi cenami w 15 ofertach przed biurami Rainbow (8 ofert) oraz Wezyr oraz Exim Tours (po 7 ofert) – (to pierwsze biuro na kierunkach egipskich). Przed rokiem liderem – ale mniej wyraźnym – również była Itaka z liczbą 10 ofert przed biurami Rainbow i Sun & Fun – po 9 ofert. Wśród mniejszych organizatorów nadal zwraca uwagę propozycja biura Ecco Holiday z bardzo wysoką jak na biuro o średniej wielkości liczbą 11 najbardziej atrakcyjnych ofert. Organizator ten w dużym stopniu wykorzystuje w swoich imprezach przeloty tanimi liniami, a te (na wyloty w lutym) pozostają na niektórych trasach nadal relatywnie tanie.

Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej


1. Wobec ostatniego zestawienia ceny w liniach Ryanair dla przelotów na kierunkach turystycznych na okres wylotów w pierwszym tygodniu ferii zimowych (13-19 lutego) wzrosły o średnio 14 złotych z 640 do 654 złotych (poprzednio spadły o 16 złotych, a wcześniej wzrastały o 44 i 23 złote). Średnie ceny rejsów na Wyspy Kanaryjskie zwyżkowały o 19 złotych – z 1071 do 1090 złotych, co jest kolejnym rekordowym poziomem w tym sezonie. Zwyżka cen przelotów na pozostałych kierunkach była nieznacznie mniejsza i wyniosła 11 złotych – z 381 do 392 złotych. Rekordzistą wszystkich wzrostów zostało połączenie z Warszawy na Fuerteventurę - średnio o 340 złotych, a spadków z Warszawy na Gran Canarię - o 210 złotych.

Ceny rejsów na kierunkach turystycznych w liniach Wizzair tym razem mocno spadły – średnio o 210 złotych - z 703 do 493 złotych (poprzednio wzrosły o 102 złote i spadały o 221, 151 i 102 złote). Największe zniżki cen zanotowały przeloty z Warszawy i z Gdańska do Barcelony – o 385 i 320 złotych, a najmniejszą rejsy z Katowic na Teneryfę - o 60 złotych. Zwyżek średnich cen na głównych kierunkach turystycznych nie odnotowano.

W porównaniach rok do roku w liniach Ryanair średnie ceny na kierunkach turystycznych ogółem są obecnie wyższe od cen sprzed roku – o 137 złotych (poprzednio były wyższe o 97, 37 i 63 złote, a wcześniej były niższe o 13 i 8 złotych). Wyraźnie większa była skala wzrostów cen rok do roku na kierunkach kanaryjskich – o średnio 234 złote, podczas gdy na pozostałych kierunkach zwyżka wyniosła średnio 64 złote. Największy wzrost cen rok do roku wykazało połączenie z Warszawy na Gran Canarię – o aż 520 złotych, a spadek z Krakowa na Teneryfę – o 155 złotych.

Po dużych redukcjach w ostatnim okresie ceny w liniach Wizzair stały się nieco niższe niż przed rokiem, a spadek wyniósł średnio 19 złotych (w poprzednich zestawieniach ceny rok do roku były wyższe o 258, 264, 279 i 350 złotych). Najbardziej wzrosły ceny przelotów z Warszawy do Barcelony – o 580 złotych, a spadły z Krakowa na Maltę – o 620 złotych.

Ostatnie ceny przelotów czarterowych oraz tanimi liniami na najważniejszych zimowych kierunkach w polskiej turystyce wyjazdowej z Warszawy wraz z ich zmianami rok do roku przedstawione są na poniższej mapce.

fot. mat. prasowe

Minimalne ceny czarterów i średnie tanich linii lotniczych

Po dużych redukcjach w ostatnim okresie ceny w liniach Wizzair stały się nieco niższe niż przed rokiem.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: