eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Znaczenie offshoringu jest przeceniane?

Znaczenie offshoringu jest przeceniane?

2006-02-28 00:30

Oszczędności pochodzące z offshoringu pozwalają firmom inwestować w rozwój biznesu, tworząc nowe miejsca pracy. Z najnowszych badań ujawnionych przez Association for Computing Machinery wynika, że pomimo rozwoju offshoringu, będzie przybywać miejsc pracy dla informatyków.

Przeczytaj także: Outsourcing usług: światowe trendy

Association for Computing Machinery to organizacja, której uwaga skupiona jest na „zaawansowanej obsłudze komputera jako nauce i zawodzie”.

„Zjawiska globalizacji i offshoringu wewnątrz przemysłu informatycznego będą trwały nadal i będą rosły w siłę w ciągu dekady – wynika z badań prowadzonych przez zespół do spraw badania zawodowych migracji firmy ACM - Jednakże, jeśli ten trend się utrzyma, oszczędności uzyskane przez firmy dzięki outsourcingowi, pomogą podsycić nowe możliwości rozwoju biznesu i utworzyć w tych firmach nowe miejsca pracy. Przeprowadzone badanie mówi, że offshoring powoduje utratę pracy przez 2 do 3 proc. pracowników branży IT. To niewiele w stosunku do ogólnej liczby traconych i tworzonych każdego roku w Stanach Zjednoczonych miejsc pracy”.

„Liczba tworzonych miejsc pracy rośnie, tak więc przekonanie wielu szkół wyższych i studentów, że miejsca pracy dla informatyków zostaną przeniesione w takie miejsca jak na przykład Indie, jest błędne” - powiedział prezes ACM, David Patterson. Chociaż zjawisko offshoringu rosło w ciągu ostatnich pięciu lat, to dane Biura Statystyk Pracy wskazują, że „w tej chwili w Stanach Zjednoczonych dostępnych jest więcej miejsc pracy dla informatyków, niż to miało miejsce w szczycie boomu dot.com”.

Ale w raporcie ACM można znaleźć także ostrzeżenia. „Żeby kolejna produkcja rodzimych innowacji i wynalazków IT mogła się dobrze rozwijać”, potrzebna jest infrastruktura na miejscu, infrastruktura, którą wzmacnia szkolenie techniczne i edukacja, rosnące inwestycje w badania i rozwój, a także polityka rządu, która „eliminuje bariery ograniczające swobodny przypływ talentu”.

Badanie wskazuje także, że profesjonaliści branży IT mogą zapewnić sobie długoterminowe zatrudnienie w tej branży, jeśli będą rozwijać swoje umiejętności przez całe swoje życie zawodowe, będą poznawać technologie stosowane w informatyce na świecie, poprawią swoje umiejętności w zakresie komunikowania, zaznajomią się z innymi kulturami. Na dodatek badanie wskazuje, żeby profesjonaliści IT zarządzając swoją karierą unikali pracy w przemyśle lub w zawodach, które będą prawdopodobnie zautomatyzowane lub przeniesione do krajów o niskich zarobkach.

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Samochody używane I 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: