eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Odnawialne źródła energii: jakich urządzeń poszukują Polacy?

Odnawialne źródła energii: jakich urządzeń poszukują Polacy?

2016-07-25 10:23

Odnawialne źródła energii: jakich urządzeń poszukują Polacy?

Co trzeci użytkownik Oferteo wskazał, że interesuje go zakup kolektorów słonecznych © yayoicho - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Koszt budowy domu energooszczędnego jest wyższy od budowy domu tradycyjnego nawet o 25%, jednak wykoszystanie urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych pozwala na realne oszczędności. Serwis Oferteo.pl przeanalizował, które urządzenia OZE cieszą się wśród Polaków największą popularnością.

Przeczytaj także: Polacy uwierzyli w moc OZE?

Najpopularniejsze urządzenia do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł


Aż 53% użytkowników serwisu Oferteo.pl deklarowało zainteresowanie pompami ciepła. Pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i do podgrzewania wody użytkowej. Przypominają one rozmiarem niewielką lodówkę, a dzięki przemianom termodynamicznym, które w nich zachodzą, przekazują ciepło ze źródła dolnego (powietrza, gruntu, wody) do górnego (wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania). Pewną wadą pomp ciepła jest ich uzależnienie od działania energii elektrycznej.

Co trzeci użytkownik Oferteo wskazał, że interesuje go zakup kolektorów słonecznych. Najczęściej wykorzystuje się je do podgrzewania wody użytkowej, wody w basenie, a także do ogrzewania pomieszczeń. Umieszczony w kolektorze absorber pochłania promieniowanie słoneczne, a następnie zamienia je w ciepło. Dzięki temu ogrzewa się czynnik grzewczy, który przepływa przez kolektor do zasobnika i tam oddaje ciepło wodzie użytkowej.

Najrzadziej poszukiwane były ogniwa fotowoltaiczne, służące do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Wskazało na nie 13% użytkowników. Co ciekawe, po raz pierwszy efekt fotowoltaiczny został zaobserwowany już w 1839 roku przez francuskiego fizyka Alexandre’a Edmunda Becquerela.
Pamiętajmy, że dofinansowanie możemy uzyskać na zakup i montaż instalacji OZE, a także na wymianę już istniejących instalacji na bardziej ekologiczne – przypomina Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Obecnie o dofinansowanie można ubiegać się w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu i Wrocławiu.

fot. mat. prasowe

Rodzaj poszukiwanych urządzeń

Wśród urządzeń do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł największym zainteresowaniem według danych Oferteo.pl cieszą się pompy ciepła.


Do czego potrzebujemy OZE?


Ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie wody – to najważniejsze cele wykorzystania odnawialnych źródeł energii wg użytkowników Oferteo.pl. Wskazało tak aż 70% z nich. Na wytwarzanie energii elektrycznej jako na główny cel wskazało 16% respondentów, natomiast 14% zadeklarowało, że ich głównym celem wykorzystania OZE ma być chłodzenie.

Powierzchnia domu a zainteresowanie urządzeniami


Z analizy portalu Oferteo.pl wynika, że urządzenia do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii najczęściej są montowane w mniejszych i najbardziej popularnych w Polsce domach o powierzchni do 150 m2. Takiego metrażu dotyczyło aż 47% zapytań ofertowych złożonych przez użytkowników.
Nieco mniejszy odsetek wskazał domy o powierzchni 151-200 m2 (35%). Najmniej zapytań dotyczyło największych domów – tylko 14% dotyczyło takich o metrażu od 201-300 m2, a jedynie 4% metrażu powyżej 300 m2 – wylicza Karol Grygiel.

Instalacje OZE najczęściej miałyby być montowane w domach zamieszkiwanych przez 3-4 osoby (58% wszystkich zapytań ofertowych). W mniejszym stopniu zapytania dotyczyły domów, w których mieszka 5-6 osób (21%) lub 1-2 osoby (16%). Tylko 5% zapytań dotyczyło domów, w których mieszkało siedem i więcej osób.

Podział geograficzny


Najwięcej zapytań o urządzenia do pozyskiwania ekologicznej energii, złożonych w serwisie Oferteo.pl, pochodziło z województw: mazowieckiego i dolnośląskiego – po 12%. Tuż za nimi znalazło się województwo śląskie, skąd pochodziło 11% zapytań. Najmniejsze zainteresowanie instalacjami OZE wykazali mieszkańcy województwa podlaskiego, skąd padło tylko 2% zapytań. Co ciekawe, 1% zapytań pochodził z zagranicy.

fot. mat. prasowe

Podział geograficzny

Mieszkańcy województw mazowieckiego i dolnośląskiego stanowią największą grupę osób zainteresowanych urządzeniami OZE.


Jak szybko chcemy zrealizować zlecenie?


Użytkownicy Oferteo najczęściej wskazywali, że chcieliby zakończyć realizację zadania w ciągu trzech miesięcy – zadeklarowało tak 33% z nich. Natomiast 28% wskazało, że chciałoby zakończyć realizację jak najszybciej.
Montaż systemów solarnych bądź pomp ciepła warto zaplanować z pewnym wyprzedzeniem – mówi Karol Grygiel. – Warto również poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej oferty i sprawdzonego wykonawcy, który sprawnie zrealizuje nasze zlecenie.

Co czwarty użytkownik Oferteo.pl, poszukujący systemów OZE, nie wskazał jeszcze dokładnego terminu, w którym chciałby zrealizować inwestycję. Z kolei 15% użytkowników zamierzało zrealizować ją w ciągu miesiąca, a tylko 1% w czasie późniejszym niż za trzy miesiące.

fot. mat. prasowe

Oczekiwany czas realizacji zlecenia

Co trzeci Polak zainteresowany instalacjami OZE chciałby, aby zlecenie zostało zrealizowane w ciągu trzech miesięcy.


Koszty budowy domu i oszczędność w skali roku


Budowa domu wyposażonego w instalacje OZE może być od 15 do 25% droższa niż budowa domu tradycyjnego, ogrzewanego za pomocą gazu. Jednak według przygotowanej przez Oferteo.pl kalkulacji roczny koszt utrzymania domu ekologicznego jest o ponad 1 200 PLN niższy. Oszczędność wynika głównie z niższych kosztów ogrzewania. Co więcej, według prognoz różnica w kosztach budowy będzie się stopniowo zmniejszać nawet do poziomu poniżej 10%. Przykładem mogą być doświadczenia niemieckie, gdzie obecnie różnica w koszcie budowy domu energooszczędnego w stosunku do domu tradycyjnego wynosi 8%, a jeszcze na początku lat 90. XX wieku wynosiła ponad 30%.

fot. mat. prasowe

Koszty utrzymania - dom energooszczędny a dom tradycyjny

Koszt budowy domu energooszczędnego w Polsce jest obecnie o 15% - 25% wyższy niż domu tradycyjnego.


Metodologia badań


Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 3 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl od 1 stycznia 2015 roku do 28 czerwca 2016 roku przez osoby poszukujące urządzeń do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Przeczytaj także: Ile oszczędzisz dzięki OZE? Ile oszczędzisz dzięki OZE?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: