eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Terroryzm "podkręcił" polski rynek pracy?

Terroryzm "podkręcił" polski rynek pracy?

2016-06-17 10:15

Terroryzm "podkręcił" polski rynek pracy?

Sezon turystyczny nakręca popyt na pracę © Milkos - Fotolia.com

Tegoroczne wakacje przyniosły prawdziwy wysyp ofert pracy sezonowej. Podziękowania należą się tu pośrednio terrorystom - ze względu na zeszłoroczne ataki wielu Polaków zrezygnowało z zagranicznych wojaży i wybrało wakacje w kraju.

Przeczytaj także: Saksy ciągle w modzie?

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez rodzime biura podróży, coraz liczniejsze grono polskich turystów planuje spędzić to lato w kraju. Okazuje się, że Polska, obok Bułgarii, Włoch, Grecji i Hiszpanii, to jedna z najpopularniejszych, tegorocznych destynacji urlopowych. Jest to m.in. "zasługa" aktów terrorystycznych, które miały miejsce w ostatnich miesiącach. Polscy turyści, pomimo braku pewności co do pogody, wolą wypoczynek nad Morzem Bałtyckim lub w Tatrach niż narażanie siebie i bliskich na niebezpieczeństwo.

Jednak lata wojaży zagranicznych odbiły swoje piętno na oczekiwaniach turystycznych Polaków. Średniej jakości prywatna kwatera nie jest już szczytem wakacyjnych marzeń. Znacznie chętniej wybierają hotele o podwyższonym standardzie i profesjonalnej obsłudze.
– Ale często, by sprostać oczekiwaniom klientów, hotele muszą zatrudniać dodatkowy personel. Dlatego właśnie w tym roku jest tak duże zapotrzebowanie na pracowników w sektorze turystyka i gastronomia – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl

fot. Milkos - Fotolia.com

Sezon turystyczny nakręca popyt na pracę

Rośnie liczba ofert pracy związanych z turystyką, hotelarstwem i gastronomią. To przeważnie oferty dla recepcjonistek/recepcjonistów, pokojówek, opiekunów klienta oraz animatorów.


Kogo szukają pracodawcy?


Z danych serwisu InfoPraca.pl wynika, że rośnie liczba ofert pracy związanych z turystyką, hotelarstwem i gastronomią. Obecnie w bazie znajduje się aż 112 ofert pracy
w sektorze turystyka/hotelarstwo i blisko 400 w gastronomii.
– Pracowników do hoteli poszukuje się przeważnie w województwie małopolskim, na Śląsku oraz na Pomorzu – mówi Marek Jurkiewicz.
To przeważnie oferty dla recepcjonistek/recepcjonistów, pokojówek, opiekunów klienta oraz animatorów. Firmy szukają także kontrolerów jakości, który sprawdza, czy standard w pensjonatach, apartamentach oraz hotelach jest zgodny z tym, co zadeklarowały zgłaszając swoje oferty do biur podroży.

Przydatne linki:
Oferty pracy


– Z kolei najwięcej ofert pracy w gastronomii dostaliśmy od pracodawców działających na terenie województwa mazowieckiego. To dlatego, że Warszawa coraz częściej staje się celem wyjazdów wakacyjnych obcokrajowców. Stąd też w stołecznych lokalach jest latem bardzo duży ruch – wyjaśnia Jurkiewicz. Bary, puby i restauracje poszukują przede wszystkim kucharzy, kelnerów, pizzerów, pracowników obsługi klienta w lokalach serwujących jedzenie typu fast food oraz osób obsługujących punkty z piwem.

Ile można zarobić?


Praca w okresie wakacji to szansa na podreperowanie budżetu głównie dla studentów i uczniów wyższych klas szkół średnich. Ale także dla osób, które z uwagi na charakter pracy mają w tym okresie wolne.
Warto skorzystać z tego typu ofert, bo w tym roku z uwagi na coraz lepszą sytuację gospodarczą, chętnych do pracy jest coraz mniej, ofert coraz więcej a pensje idą w górę – mówi Marek Jurkiewicz.

W sektorze turystycznym najniższe pensje zaczynają się od 1,8 tys. złotych, ale zarobić można nawet 3 tys. złotych nie licząc premii. Z kolei sektor gastronomiczny płaci lepiej – tu pensje dochodzą do 4 tys. złotych.
– Na tym tle bardzo słabo wyglądają zarobki w rolnictwie. Większość ogrodników oferuje swoim pracownikom zarobki poniżej 10 zł za godzinę. Za te pieniądze ciężko jest dziś znaleźć chętnych do pracy – tłumaczy Marek Jurkiewicz. – Przedsiębiorcy rolni nie mają dziś innego wyjścia jak tylko podnieść wynagrodzenie – podsumowuje dyrektor InfoPraca.pl

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: