eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka światowa będzie pikować

Gospodarka światowa będzie pikować

2016-06-16 10:28

Gospodarka światowa będzie pikować

Gospodarka światowa będzie pikować © naypong - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Niezbyt dobre wieści od Euler Hermes. Firma prognozuje, że w bieżącym roku raczej nie ma szans na poprawę w globalnej gospodarce, wręcz przeciwnie - jej kondycja ma ulec dalszemu pogorszeniu. Za takim obrotem spraw stoi prognozowany, 2-procentowy wzrost odsetka niewypłacalności. Bankructwa to z kolei następstwo zarówno słabości wzrostu gospodarczego, jak również efekt domina związany z upadłościami dużych firm. Wszystko wskazuje więc na to, że przyjdzie nam się zmierzyć z pierwszym tak dużym wzrostem upadłości od czasów pokryzysowego szczytu z 2009 roku.

Przeczytaj także: Euler Hermes: pandemia wyhamowała upadłości, co dalej?

Zdaniem Euler Hermes, zwrotu gospodarczego o 180 stopni dokonają Stany Zjednoczone, ponieważ najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na lata 2016-2017 jest - pierwszy po sześciu latach spadków - wzrost liczby upadłości firm. Gospodarka zbliża się do końca cyklu poprawy koniunktury. Prognoza PKB zakłada w tym roku spadek do 2% lub mniej, co najmniej o 20 punktów bazowych poniżej szacowanego kursu równowagi wymaganego do utrzymania stabilnego poziomu upadłości.

Wzrost w USA nie jest przypadkiem odosobnionym, dużo większe wzrosty ilości bankructw firm przewidywane są regionie Azji i Pacyfiku (+13%) i w Ameryce Łacińskiej (+17%).
„Fakt, że liczba przypadków niewypłacalności będzie wzrastać po sześciu kolejnych latach spadku jest dowodem na to, że stan globalnej gospodarki jest niepewny” – mówi Ludovic Subran, Główny Ekonomista Euler Hermes. „Choć nie spodziewamy się powtórki z roku 2008, to firmy na całym świecie, szczególnie te na rynkach wschodzących, powinny mieć świadomość, że niski wzrost oraz niestabilna płynność mogą zepchnąć na margines gospodarczy te przedsiębiorstwa, których kapitał obrotowy uległ w ciągu ostatnich lat erozji”.

fot. mat. prasowe

Globalny wskaźnik upadłości oraz wskaźniki lokalne

W nadchodzących latach wskaźnik upadłości może nieco rosnąć.


Europa Zachodnia jest jedynym regionem, w którym spodziewany jest spadek ilości przypadków niewypłacalności – o 5% w roku 2016 i o 3% w roku 2017. Jednak spadek ten nie musi wcale być powodem do świętowania. Roczna liczba bankructw w dalszym ciągu pozostaje wyższa niż przed kryzysem – dotyczy to 11 z 17 krajów europejskich. Rosnące ryzyko braku płatności od partnerów handlowych oraz niepewna sytuacja geopolityczna mogą pogorszyć perspektywy wielu firm w Europie.

Jednym z głównych powodów wzrostu przypadków niewypłacalności jest spowolnienie globalnej gospodarki. Spodziewane tempo wzrostu ma wynieść 2,5% w 2016 roku. Obecnie, w zaawansowanych gospodarkach mamy do czynienia z umiarkowanym wzrost wynoszący 1,8%, niemniej spowolniony rozwój gospodarek wschodzących stanowi dla tych pierwszych realne zagrożenie. Przewidywany wzrost ma osiągnąć poziom 3,6% w roku 2016, a zatem będzie najniższy od roku 2009. To z kolei negatywnie wpływa na przychody dużych korporacji.

fot. mat. prasowe

Globalny Wskaźnik Upadłości, 2016 (zmiany roczne w %)

Brazylia, Chiny i Tajwan to kraje borykające się z największymi problemami.


Drugim czynnikiem prowadzącym do większej ilości bankructw są zmiany w sektorze metalowym i energetycznym. W USA firmy z tych branż odpowiadają za połowę upadłości przedsiębiorstw w obrocie publicznym w roku 2015, kiedy to wnioski o upadłość zgłosiło 10 firm energetycznych, łącznie wycenianych na 8,5 mld USD. Kolejne sześć, wycenianych na 3,4 mld dolarów, podobny los spotkał w Kanadzie, z powodu utrzymującego się niskiego poziomu cen ropy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: