eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm V 2016

Upadłości firm V 2016

2016-06-03 11:31

Przeczytaj także: Upadłości firm III 2016


Gdy zamawiający odeszli od jedynego kryterium ceny – na co wszyscy narzekali, postawiono w większym stopniu na kwestie jakości gwarantowanej przez oferentów. Jakości rozumianej najprościej, mierzonej długością gwarancji – i nie trzeba dodawać, że małe firmy nie mają szans konkurować w tym względzie z tym największymi. Małe firmy nie otrzymają gwarancji 13, czy nawet 10 letnich. W ogóle wymaganie tak długich gwarancji – jako jedynego kryterium jakości jest łatwe, ale absurdalne – po pierwsze naturalne jest, że na wielu intensywnie użytkowanych drogach prace remontowe przeprowadza się już po 5-10 latach. Po drugie – obecna perspektywa budżetowa UE jest ostatnią tak hojną dla naszego kraju, dlatego naprawdę nie wiadomo w jakiej kondycji będą firmy budowlane za 10 lat. Najrozsądniejsze byłoby kryterium jakości oparte na podstawie oceny dotychczasowych dokonań danej firmy, ale jak zawsze w Polsce wszystko, co uznaniowe budzić będzie podejrzenia o korupcję.

Branża spożywcza w przededniu wprowadzenia podatku obrotowego od handlu – deflacja uderza w dostawców


Upadłości w branży spożywczej – producentów i dystrybutorów hurtowych nie skupiają się na jednej branży, powiedzmy np. mięsnej. Nie wiążą się więc ze specyfiką jednego z sektorów spożywczych, ale raczej z ogólną sytuacją na rynku art. konsumpcyjnych codziennego użytku. Deflacja, zwłaszcza żywności sprawia, że sklepy konkurują ze sobą głównie ceną, a walkę tę – presję przenoszą na swoich dostawców. Jeśli któryś z nich nie ma swojej rozpoznawalnej marki, nie ma środków na aktywny marketing, a tym bardziej jeśli produkuje pod markami własnymi klientów, to jest od nich uzależniony i może zostać „wyciśnięty jak cytryna”.

Śląsk – liczba upadłości od początku roku dorównała tej w woj. mazowieckim


Wzrost liczby upadłości w województwach północno-wschodnich wiąże się ze spadkiem handlu przygranicznego. Z kolei w woj. zachodniopomorskim handel ten sprzyja lokalnemu biznesowi. W ogóle bieżący rok będzie pomyślny dla regionów turystycznych, zwłaszcza nadmorskich, które wybierze wielu turystów rezygnujących z obawy przed terroryzmem z wypoczynku w krajach południa basenu Morza śródziemnego, a z przyczyn ekonomicznych (wysokich cen) – z zachodniej Europy. Na Dolnym Śląsku i Śląsku duża część upadłości ma miejsce nie w przemyśle, ale w handlu, usługach i w budownictwie. W woj. śląskim wiąże się to zapewne z mniejszą siłą nabywczą wielu pracowników sektora okołogórniczego.

fot. mat. prasowe

Zmiana r/r liczby upadłości w poszczególnych województwach

Małopolska poszczycić się może największym spadkiem liczby upadłości rdr.

fot. mat. prasowe

Liczba upadłości opublikowanych w maju 2016 r.

Liczba upadłości spadła o 16% w stosunku do analogicznego okresu 2016 r.

fot. mat. prasowe

Liczba upadłości od początku roku

Od początku roku opublikowano 302 upadłości wobec 333 w tym samym okresie ub. roku (-10%).


poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: