eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena I kw. 2016 i prognoza II kw. 2016

Sektor MŚP: ocena I kw. 2016 i prognoza II kw. 2016

2016-06-02 12:58

Przeczytaj także: Bibby MSP Index IV 2016


PROGNOZA SYTUACJI GOSPODARCZEJ POLSKI – Więcej przedsiębiorców prognozuje poprawę kondycji krajowej gospodarki w drugim kwartale


Prognozy na drugi kwartał są dużo lepsze niż te rejestrowane w ostatnim pomiarze. Prawie co czwarty przedstawiciel sektora mikro, małych i średnich firm spodziewa się poprawy sytuacji ekonomicznej Polski. W relacji do styczniowego odczytu (16.7 proc.) oznacza to wzrost o 7,6 pkt. proc.

Jednocześnie stopniał odsetek respondentów, którzy kreślą negatywny scenariusz dla polskiej gospodarki. Pogorszenia spodziewa się 23 proc. przedsiębiorców, czyli 2,3 pkt. proc. mniej niż w badaniu ze stycznia.

Znacznie mniej przedsiębiorców niż przed trzema miesiącami nie przewiduje żadnych zmian w krajowej gospodarce. W styczniu o utrzymaniu statusu quo informowało 49.5 proc. respondentów, zaś w kwietniu już 38,3 proc. (regres o 11,2 pkt. proc.).

PROGNOZY KONDYCJI WŁASNEJ FIRMY – Prawie 40 proc. przedsiębiorców zakłada optymistyczny scenariusz rozwoju swojej firmy w drugim kwartale


Aż o 20 pkt. proc. więcej wzrósł odsetek badanych przedsiębiorców spodziewających się polepszenia sytuacji ekonomicznej swojej firmy. Obecnie optymistyczny scenariusz zakłada prawie 40 proc. badanych. Analizując historycznie, jest to najlepszy wynik od 2014 roku, kiedy to
na pozytywny rozwój wydarzeń wskazywało 41,7 proc. ankietowanych.

Pozytywnych zmian w swojej działalności oczekują głównie najmniejsze firmy, zatrudniające do 9 osób oraz działające w branży handlowej.

Jednocześnie mniej przedsiębiorców spodziewa się pogorszenia sytuacji ekonomicznej swojego przedsiębiorstwa. Obecnie pesymistów jest 11,2 proc., co oznacza regres o 4,6 pkt. proc. w porównaniu do styczniowego badania.

WSKAŹNIK KERNA – wzrósł do -55,43 pkt.


Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 55,43 pkt. na minusie. Wobec ostatniego odczytu oznacza to wzrost aż o 17,24 pkt. Drugi kwartał przedsiębiorcy zazwyczaj oceniają pozytywnie, jednak warto zauważyć, że ostatnio tak dobry wynik był dokładnie rok temu – w drugim kwartale 2015 roku wskaźnik KERNA osiągnął -54,51 pkt.

Na tak dobrym wyniku zaważyły przede wszystkim optymistyczne prognozy badanych dotyczące głównie sytuacji ekonomicznej własnej firmy oraz polskiej gospodarki w drugim kwartale. Trzeba odnotować, że o wiele więcej ankietowanych niż w styczniowym pomiarze oraz rok temu w analogicznym okresie prognozuje poprawę kondycji własnego przedsiębiorstwa. Zupełnie inaczej niż dotychczas, to właśnie mikro, a nie tak jak zazwyczaj średnie firmy, oczekują polepszenia swojej sytuacji w najbliższym kwartale.

INDEX ZAIR – wzrósł do -59,90 pkt.


Index ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR wyniósł 59,90 pkt. na minusie. Uzyskany wynik wobec poprzedniego pomiaru jest wyższy aż o 16,50 pkt. Jednocześnie jest to najwyższy odczyt od 2011 roku, kiedy to w analogicznym okresie ZAIR osiągnął poziom minus 52,60 pkt. Spośród 12 badanych obszarów, zwyżka dotyczy niemal każdego. Największy wzrost odnotowano w planowanych działaniach marketingowych (z minus 77,4 pkt. w minionym kwartale do minus 45,0 pkt.) oraz wydatkach na podnoszenie kompetencji pracowników (z minus 86,2 pkt. na minus 54,6 pkt.). Dużo więcej przedsiębiorców niż kwartał wcześniej planuje także zatrudniać pracowników, a także inwestować w modernizację istniejących już maszyn oraz urządzeń.

Informacje o badaniu
Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm MŚP w Polsce. Badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób.

W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową.

Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę.

Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI). Realizacja: kwiecień 2016.

Badanie prowadzone jest kwartalnie od 2009 roku.


poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: