eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Książki na wakacje? A może czytnik e-booków?

Książki na wakacje? A może czytnik e-booków?

2016-06-03 09:53

Książki na wakacje? A może czytnik e-booków?

Czytnik ebooków © fot. mat. prasowe

Czytniki e-booków (cyfrowych książek) to jedno z najmniej znanych, a przez to często niedocenianych urządzeń ery cyfrowej. Łączą w sobie świat nowoczesnej technologii ze światem literatury. To gadżety dla tych, którzy wbrew postępującym trendom wciąż kochają czytać i nie wyobrażają sobie życia bez dobrej książki. E-czytniki mieszczą w sobie tysiące cyfrowych publikacji. W formacie urządzenia niejednokrotnie bardziej poręcznego od popularnych książek w miękkich okładkach.

Przeczytaj także: Czytniki e-book: inkBOOK Classic 2 i inkBOOK Prime

Magia e-papieru


Na pierwszy rzut oka czytniki e-booków przypominają tablety. Mają równie smukłą konstrukcję i podobnej wielkości ekrany, o przekątnej zwykle od 6 do 9 cali. Większość dostępnych na rynku modeli to urządzenia 6-calowe. Do tej grupy należą m.in.: Amazon Kindle (wszystkie modele tej marki) oraz MIDIA inkBOOK (modele Classic oraz Obsidian).

Tym, co odróżnia e-czytniki od tabletów, jest ekran. Gdy urządzenie jest wyłączone, sprawia on wrażenie kartki papieru zatopionej w przeźroczystym tworzywie. Swojej fakturze zawdzięcza nazwę – papier elektroniczny (e-papier). Jest lekko szary, matowy i nie odbija światła. Włączony, wykorzystuje elektroniczny atrament (E Ink) do wyświetlania obrazu w odcieniach szarości. Nie świeci, nie migocze, a więc nie męczy wzroku. Stąd też idealnie nadaje się do wyświetlania nieruchomych obrazów, cyfrowych książek czy dokumentów.

Kolejną cechą wyróżniającą e-czytniki od tabletów jest podświetlenie. Ekran jest doświetlany diodami LED znajdującymi się po bokach matrycy, dzięki czemu światło nie świeci prosto w oczy użytkownika.

Żywotny jak e-czytnik


Wszechobecne dziś smartfony mogą zastąpić komputer, ale nie zastąpią książki. Przy włączonym ekranie rozładowują się w zaledwie kilka godzin, co sprawia, że są marną alternatywą dla osób dużo i często czytających. Oczywiście zawsze możemy sięgnąć po power bank, ale korzystanie ze smartfonu w trakcie ładowania nie jest specjalnie komfortowe. Podobnie jak czytanie ze szklanego ekranu, który przy dziennym świetle często działa jak lustro i w mocnym świetle tekst staje się nieczytelny. Wysoki kontrast oraz matowy ekran zastosowany w e-czytnikach sprawiają, że im więcej światła pada na urządzenie – tym lepiej widoczny jest tekst. Kontrast można dodatkowo zwiększyć, włączając podświetlenie ekranu.

Czytniki e-booków dzięki zastosowaniu wyjątkowo energooszczędnego e-papieru wyróżniają się niespotykanym dziś w świecie elektroniki, bardzo długim czasem pracy na jednym ładowaniu baterii. Nierzadko są to tygodnie. Nawet jeśli planujemy podczas urlopu przeczytać kilka zaległych książek, e-czytnik nie tylko zmieści w sobie ich cyfrowe wydania, ale również uwolni nas od stresu związanego z zapomnianą ładowarką czy wożeniem ze są zapasowego źródła energii.

Ile e-booków mieści się w plecaku?


Cyfrowa książka nic nie waży. Fizycznie nie zajmuje też żadnej przestrzeni. Półka pełna e-booków, a nawet biblioteka pełna cyfrowych wydań – wszystkie zmieszczą się w pamięci 6-calowego urządzenia. Ile miejsca zajmuje e-czytnik? Tyle, co jedna, niespecjalnie gruba książka w miękkiej oprawie. Nawet w etui, to zwykle kilkanaście milimetrów grubości i mniej niż 300 g wagi. Czytnik e-booków wsadzimy do plecaka, damskiej torebki czy bocznej kieszeni tak lubianych przez podróżników, spodni bojówek.

fot. mat. prasowe

Czytnik ebooków

Zabranie na wakacje e-booków zamiast książek to całkiem słuszna idea.


Skąd brać cyfrowe książki?


Może to zabrzmieć naiwnie, ale odpowiedź brzmi – z księgarni. W epoce internetowych sklepów, Allegro i serwisów ogłoszeniowych, dostęp do e-booków jest banalnie prosty. Legimi, Nexto, Publio, Virtualo, Empik, Midiapolis – te przykładowe księgarnie internetowe oferują nam książki cyfrowe, bardzo często tańsze od wydań papierowych. Odchodzi bowiem koszt papieru, druku, dystrybucji, ekspozycji. Wybierając e-booka, chronimy też lasy.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: