eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy to już czas na polskie smart cities?

Czy to już czas na polskie smart cities?

2016-04-14 12:41

Przeczytaj także: Smart City Index 2020. Liderem Singapur


Media w inteligentnym mieście


Mało, kto zdaje sobie jednak sprawę, że aby miasto mogło zmieniać się w inteligentne konieczna jest też zmiana w sposobach zarządzania i dystrybucji mediów, a szczególnie energii. Jest ona podstawowym gwarantem rozwoju miast w przeszłości jak i dziś. Zapewnia funkcjonowanie każdego obiektu jak i usług świadczonych w mieście.
Dlatego też połączenie energetyki i technologii informatycznych jest niezbędne począwszy od sieci należących do firm lub miast, na zarządzaniu zużyciem energii we własnym domu kończąc. W tym celu wykorzystywane są odnawialne źródła energii, inteligentne liczniki, sieci przesyłowe czy rozwijane technologie składowania energii – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.
Najbardziej rozwijającą się w Polsce wciąż technologią Smart Cities są inteligentne liczniki. Z danych raportu „5 mitów elektroenergetyki” wynika, że w latach 2014–2015 liczba tzw. liczników inteligentnych zainstalowanych przez OSD działających w Polsce przekroczyła 1 milion. To penetracja na poziomie ok. 7%, co w obliczu celu 80% w roku 2020 oznacza, że w latach 2016–2020 oczekiwać należałoby wyraźnego przyspieszenia procesów wdrożeniowych. Mimo, iż technologicznie posuwamy się do przodu to wciąż słaba jest znajomość tej technologii i jej przydatności dla przeciętnego mieszkańca miasta. W badaniach przeprowadzonych w ramach programu „ISE – dla domu, środowiska i gospodarki” zbadano znajomość pojęć „inteligentny licznik” lub „licznik zdalnego odczytu” i okazało się, że 82% ankietowanych nie zna pojęcia „inteligentny licznik”. Benefity z tworzenia inteligentnej infrastruktury tylko częściowo wynikają więc z reakcji odbiorców, a bardziej z korzyści dla operatorów systemu dystrybucyjnego, czy całej gospodarki, które mogą uzasadnić projekty smart.

Ważne jest też, aby mieszkańcy przyszłych polskich inteligentnych miast wiedzieli, że takie miasta to też sprawne zarządzanie wodą, której używają do codziennych czynności. Jej odpowiednie wykorzystanie i zarządzanie jest dla miast bardzo ważne. Z danych raportu „Bezcenna woda” przygotowanego przez Ernst&Young wynika, iż w latach 1998-2012 zużycie wody w Polsce zmniejszyło się blisko o 20%. Dla firm z sektora wodno–kanalizacyjnego każdorazowy spadek zużycia wody powoduje wzrost jej kosztów. W ciągu ostatnich 14 lat odprowadzanie ścieków podrożało o 220%, a wody o 145%. Obecnie, Polacy wydają średnio około 2,1% swojego dochodu na wodę i odprowadzenie ścieków. Tak wysokiego wskaźnika nie ma prawie żaden kraj w Europie.
Z danych zebranych przez firmę Schneider Electric wynika, że 72% operatorów obiektów infrastruktury wodno–ściekowej wskazuje na szeroko rozumianą efektywność jako absolutny priorytet w swoich działaniach. W praktyce oznacza to konieczność minimalizowania strat wody, zwiększenie efektywności sieci wodociągowej oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – mówi Ireneusz Martyniuk, Dyrektor Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: