eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I kw. 2016 r.

Upadłości firm w Polsce I kw. 2016 r.

2016-04-04 12:30

Upadłości firm w Polsce I kw. 2016 r.

Upadłości firm w Polsce I kw. 2016 r. © Konstantin Yuganov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W związku z nowelizacją prawa upadłościowego liczba upadłości i restrukturyzacji w I kwartale bieżącego roku wyniosła 136 – jest to wynik o 26 proc. niższy niż w analogicznym okresie 2015 r. Największy spadek liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji odnotowano w transporcie.

Przeczytaj także: Upadłości firm na świecie - prognozy 2016

Na skróty


  • W I kwartale 2016 r. sądy wydały 136 postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych polskich przedsiębiorstw (wg danych na dzień 31 marca br.)
  • 136 postanowień to liczba o 26 proc. niższa od wyniku po I kw. 2015 r. (także z końca marca)
  • Spadek liczby postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych jest w dużej mierze następstwem nowelizacji prawa upadłościowego
  • Wzrost liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji w produkcji maszyn, urządzeń i urządzeń elektrycznych oraz artykułów spożywczych i napojów
  • Największy spadek liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji w transporcie
  • Świadomość przedsiębiorców w wykorzystaniu prawa restrukturyzacyjnego będzie rosnąć
  • W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2016 r. postepowania o upadłościach konsumenckich zdominowały polskie sądy i tego typu bankructw orzeczono ponad 5 razy więcej niż upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw
  • W 2016 r. klimat dla biznesu będzie sprzyjający, a rok zakończy się spadkiem liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji przedsiębiorstw o 4 proc.

fot. Konstantin Yuganov - Fotolia.com

Upadłości firm w Polsce I kw. 2016 r.

W I kwartale 2016 r. sądy wydały 136 postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych polskich firm.


Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce


Następstwa nowelizacji prawa upadłościowego

Pomimo że tegoroczny spadek liczby postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych przedsiębiorstw o 26 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku wydaje się wynikiem imponującym, to jednak w większości spowodowany jest zmianami w polskim prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Nowe regulacje prawne zakładają oddzielenie postępowań restrukturyzacyjnych od upadłościowych. Jednym z nadrzędnych celów nowej legislacji jest ułatwianie przedsiębiorstwom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej odzyskania możliwości sprawnego prowadzenia biznesu.

Trzy pierwsze miesiące obowiązywania nowej ustawy są zbyt krótkim okresem, w którym można byłoby wnioskować, czy zmiana prawa rzeczywiście sprzyja korzystaniu z tego narzędzia naprawy przez firmy borykające się z ciężką sytuacją płynnościową. Spośród ogłoszonych restrukturyzacji przedsiębiorstw cztery przypadki dotyczyły przyspieszonego postępowania układowego, jeden zwykłego postępowania układowego i także jeden postępowania sanacyjnego. Jednocześnie ze względu na przesunięcie czasowe pomiędzy złożeniem wniosku a ogłoszeniem faktycznej upadłości i restrukturyzacji, w pierwszym kwartale tego roku pojawiły się także bankructwa orzeczone jeszcze na podstawie poprzedniego prawa upadłościowego. Sama zmiana prawa przyczyniła się do zmian organizacyjnych w polskich sądach.

Znaczna liczba bankructw konsumenckich

Ubiegłoroczna zmiana prawa dotyczącego upadłości konsumenckich nadal powoduje, że sądy otrzymują znaczną liczbę wniosków o orzeczenie bankructw osób indywidualnych. Gdy w kilkuletnim okresie obowiązywania poprzedniej ustawy o upadłościach osób, które nie prowadziły działalności gospodarczej było zaledwie kilkadziesiąt postanowień, to w 2015 roku, czyli od kiedy obowiązuje nowe prawo – ogłoszono 2112 upadłości konsumenckich w porównaniu do 750 bankructw przedsiębiorstw. Z kolei w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku postępowania o upadłościach konsumenckich zdominowały polskie sądy i tego typu bankructw orzeczono ponad 5 razy więcej niż upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw.

fot. mat. prasowe

Postanowienia upadłościowe (A) i restrukturyzacyjne (B) w Polsce w I kwartałach lat 2008-2016

Nowelizacja prawa upadłościowego spowodowała spadek liczby postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych

 

1 2 3

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: